שתף קטע נבחר

צילום: טל שחר

"איבדנו אמן ענק ואיש יקר". נפרדים מספי

ספי ריבלין, מגדולי הקומיקאים של ישראל, הלך לעולמו בגיל 66. נתניהו: "הוא היה בעל דעות לאומיות מוצקות ולא התכופף מול רוחות האופנה". ריבלין שימש בעבר כחבר מועצת ראשל"צ, ראש העיר דב צור ספד: "גלגל את עם ישראל בצחוק, והיה גם איש יצירתי וחכם"

ספי ריבלין, אחד מגדולי הקומיקאים בישראל, הלך אמש (יום ג') לעולמו בגיל 66. ארונו של ריבלין יוצב בשעות הבוקר בתיאטרון הבימה בתל אביב, ובשעה 15:00 תתקיים הלווייתו בבית העלמין הישן בראשון לציון. פרט להיותו שחקן מחונן, ריבלין היה פעיל במשך שנים רבות גם בזירה הפוליטית. הוא היה כוכב תשדירי הבחירות של הליכוד בשנות ה-80 ובעשור שעבר כיהן כחבר מועצה בעיריית ראשון לציון.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם מודעת אבל בעקבות מותו של ריבלין וציין כי "יחד עם רבים בעם אני דואב את הליכתו של ידידי ורעי ספי ריבלין. ספי היה אמן אהוד שהצחיק בהומור השנון שלו דורות של ישראלים. הוא היה בעל דעות לאומיות מוצקות, והוא אף פעם לא התכופף מול רוחות האופנה".

 

נתניהו הוסיף כי "לצד זאת, תמיד היה פתוח לשיח ולידידות עם בעלי דעות אחרות שכיבדו אותו והעריכו אותו. ספי היה אדם ערכי, עקרוני, משכיל, חריף וטוב לב. הוא נאבק במחלתו בגבורה במשך שנים ארוכות מתוך רוח של אופטימיות ותקווה, שתמיד אפיינה אותו. הוא יחסר לי ולעם ישראל עד מאוד".

 

 

"בן לדור המעצבים של החוויה הישראלית"

ראש העיר ראשון לציון דב צור, חברו של ריבלין שכיהן עמו במועצה, ספד לו: "איבדנו חבר אמיתי, אמן ענק ואיש יקר. ספי פילס דרכים חדשות באולם הבמה הישראלי וגלגל את עם ישראל בצחוק עד דמעות, אבל היה בה בעת איש יצירתי וחכם שהפרה אותנו בתפקידים הרציניים שמילא כאיש ציבור וכחבר מועצת עיריית ראשון לציון. תושבי ראשון מבכים אותו מרה, ודמותו האהובה והמוכרת תחסר לנו מאוד".

 

ח"כ ראובן (רובי) ריבלין ספד לבן משפחתו שהלך לעולמו. "הלך מאיתנו הערב אמן דגול, בן לדור המעצבים של החוויה הישראלית. ספי היה הקומיקאי הכי רציני שהכרתי. אצלו התוכן היה חשוב יותר מהצורה ומיכולות הביצוע. יצירותיו והופעותיו הביאו אותנו לצחוק והתרגשות עד דמעות. משפחתו של ספי עלתה עם זאב ז'בוטינסקי. ספי אהב את ארצו ועמו, תמיד היה חדור אמונה, מקרין חום תמידי ועוצמת הזדהות אינסופית".

 

ריבלין הוסיף כי "בימים אלו עם ישראל מקבל בשורות איוב. עוד זה מדבר וזה בא. רק לפני שבוע הלך אריק והיום ספי. טובי בנינו נעלמים ואינני יודע אם מדינת ישראל תהיה לאחר מכן אותו דבר, כאשר הדור שעיצב אותה הולך לעולמו".

 

 

"נאבק בגבורה בסרטן והמשיך להצחיק"

שר הביטחון משה יעלון ספד לספי ריבלין שהלך הלילה לעולמו ואמר כי "בכישרונו הנדיר גרם ספי לכל ילד שצפה בו לחוש שמדובר בחבר מהשכונה ולא בדמות טלוויזיונית". יעלון הוסיף: "ספי היה איש שאכפת לו מהנעשה במדינה, ואף התגייס בשל כך לפעילות ציבורית ופוליטית. הוא לא היה חייב לעשות זאת. ספי היה מפורסם מספיק כדי להמשיך לעשות לביתו, אך הרצון לתרום למדינה ולאזרחיה גבר עליו".

 

שרת התרבות לימור לבנת הביעה צער עמוק וכאב גדול על פטירתו של השחקן והקומיקאי. "ספי שחקן אדיר וקומיקאי ענק, שהדהים אותנו בכישרונו יוצא הדופן עשרות שנים, על הבמה ועל המסך. הכרתי את ספי שנים רבות גם כאיש ליכוד, שאף פעם לא חשש להביע את דעותיו הפוליטיות ואף התייצב לסייע לליכוד במערכות הבחירות. לפני כארבע שנים הצעתי לספי להצטרף כחבר במועצה לתרבות ואמנות והוא הסכים מיד ותרם מהידע הנרחב שלו בישיבותיה".

 

לבנת אמרה עוד כי "ספי נאבק בגבורה במשך שנים במחלת הסרטן, אך עם חיוכו הבלתי נשכח ועיניו הכחולות, הוא המשיך להצחיק ולא נכנע. כולנו התפללנו לבריאותו של ספי, אהוב הקהל. לכתו היא אבידה גדולה מאוד לעולם התרבות הישראלי ולציבור בארץ שכל כך אהב אותו. אהבתי את ספי מאוד והיום אני מבכה על לכתו יחד עם כל עם ישראל. אני שולחת את תנחומיי לבני משפחתו. יהי זכרו ברוך".

 

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, הביע צער על פטירת ריבלין ואמר: "ספי היה אדם נפלא. יותר מכול הוא ייזכר כאמן רב יכולות שידע בחן ובהומור המיוחדים לו להעלות חיוך חם ולשחרר צחוק מתגלגל גם ברגעים קשים. בשנים האחרונות קולו של ספי אבד לו בעקבות מחלתו, אך חיוכו ושמחת החיים שלו זרמו בו ובנו בעוצמה".

יקיר העיר ראשון לציון. ספי ריבלין (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
יקיר העיר ראשון לציון. ספי ריבלין(צילום: טל שחר)

 

"נלחם על עמדותיו גם אם היו נגד הזרם"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, ספד לקומיקאי ספי ריבלין שהלך הלילה לעולמו: "בדרן גדול ואמן חשוב. אני זוכר את ספי ריבלין כנער ב'ניקוי ראש' וכאבא צעיר רואה עם ילדיי את 'רגע עם דודלי ו'הבית של פיסטוק'". הרצוג הוסיף: "ספי לא חשש והביע באומץ את עמדותיו הפוליטיות, הערכתי את זה אף שלא חלקנו את אותן דעות. נזכור אותו ונתגעגע אליו".

 

שר התחבורה ישראל כץ אמר: "ספי ריבלין היה אחד מגדולי השחקנים והקומיקאים בישראל ומותו הוא עוד אבידה גדולה לתרבות הישראלית. במשך שנים ארוכות ספי ליווה אותנו והעלה חיוך על פנינו ברגעים רבים. בשנים האחרונות איבד את קולו אך הקול הזה הפך להיות חלק כה גדול מחיינו וכך גם ייזכר. יהי זכרו ברוך".

 

שרת המשפטים ציפי לבני פרסמה אף היא מודעת אבל. "אנו כואבים את מותו של ספי ריבלין, שחקן וקומיקאי מוכשר שלא חשש להביע עמדות פוליטיות ולהילחם עליהן אף אם היו נגד הזרם. גם כשאיבד את קולו, הוא תמיד נשמע וימשיך להישמע גם בעתיד, ילדים ימשיכו ליהנות מהסדרות הנפלאות שלו שלא ינוס ליחן. אני שולחת את תנחומיי הכנים והעמוקים למשפחתו, ומאחלת לעם ישראל כולו שנזכה לעוד אמנים בסדר הגודל של אלו שאיבדנו בשנה האחרונה. יהי זכרו ברוך".

 

ריבלין, שבמשך שנים ארוכות נאבק במחלת הסרטן וכתוצאה ממנה גם איבד את קולו, אושפז בשבועיים האחרונים בבית החולים תל השומר במצב קשה, ושם נפטר.

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

במערכת הבחירות ב-1984 חיקה ריבלין את יו"ר המערך דאז, שמעון פרס, שעונה לשאלות ב"כן" ומצד שני ב"לא". בראיון לאמירה לם ב"ידיעות אחרונות" נשאל ריבלין אם הוא מצטער על החיקוי. "אני לא מצטער על זה", הוא השיב. "פרס היה בעיניי תמיד אישיות צבעונית ביותר. הוא נשיא מצוין. נפגשנו כמה פעמים והוא לא הסתיר את זה שהוא לא אהב את התשדיר".

 

ריבלין, שאביו היה ראש תנועת בית"ר בראשון לציון, סיפר באותו ראיון

גם על דעותיו הפוליטיות. "זה באמת קשה להיות ימני בברנז'ה, אבל מצד שני זו פריווילגיה כי אתה כמו כל עם ישראל – אחד נגד העולם. תמיד חשבתי שבשמאל יש איזו התנשאות אינטלקטואלית, התחושה הייתה שהיתר הם עמך, והשמאל כאילו הפטרונים על החוכמה", אמר.

 

בין 2003 ל-2010 הוא כיהן כחבר מועצה בראשון לציון. "אני מצטרף כעוד שחקן להצגה", אמר אז ל-ynet לאחר שנבחר לראשונה. לפני כחמש שנים התמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת, אך שובץ במקום ה-51 הלא ריאלי. בתחילת 2013 קיבל ריבלין את אות יקיר העיר ראשון לציון.


פורסם לראשונה 03/12/2013 22:38

 

השתתפו בהכנת הידיעה אלי סניור, מורן אזולאי, אטילה שומפלבי ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי דלויה
ספי ריבלין
צילום: רפי דלויה
"איבדנו חבר אמיתי". דב צור
מומלצים