שתף קטע נבחר

אורבך: 'מזיכוי מס זה יגיע לנישואי חד-מיניים'

נמשך העימות בין הבית היהודי ליש עתיד סביב הצעת החוק להשוואת הטבות לחד-מיניים. השר אורבך: "החוק יקבל פרשנות אחרת בבג"ץ. אנחנו בעד מתן זכויות אבל מתנגדים לנישואים". ח"כ שקד: "לא ניתן לשנות את הסטטוס קוו"

הסערה שהתחוללה היום (ד') בכנסת בין סיעות יש עתיד והבית היהודי, נסובה לכאורה על סוגיית זיכוי נקודות המס לזוגות חד-מיניים, אבל למעשה היא מבטאת מחלוקת אידיאולוגית עמוקה הרבה יותר. השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך טוען בשיחה עם ynet שמטרתה האמיתית של יש עתיד בחוק נקודות הזיכוי היא להביא בסופו של תהליך להכרה בנישואים חד-מיניים - דבר שסיעתו והוא לא מוכנים להתפשר עליו.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"מבקשים מאיתנו להכיר למעשה בנישואים חד-מיניים ואנחנו לא יכולים להסכים לזה", אמר אורבך. "ההשקפה שלנו היא מסורתית-דתית ואנחנו לא רוצים שסוגיות כבדות יוכרעו באמצעות חוקים קטנים". לדבריו, אילו יעבור החוק הנוגע לנקודות הזיכוי הוא יוביל אחר כך "לפרשנויות, עתירות לבג"ץ וכולי". 

ביום ראשון אישרה ועדת השרים לחקיקה את תמיכת הממשלה בהצעת חוק מהפכנית המבטלת את אפליית המס הנהוגה כלפי זוגות בני אותו מין במתן נקודות הזיכוי עבור ילדים. הצעת החוק של ח"כ עדי קול (יש עתיד) מבקשת לתקן את פקודת מס הכנסה ולהשוות את נקודות הזיכוי לאלה של זוגות הטרוסקסואליים, שנהנים מהטבה של אלפי שקלים בשנה.

 

אבל היום נדחתה ההצבעה על החוק בעקבות בקשת סיעת הבית היהודי, שטענה שפרטי ההצבעה לא תואמו עמה. ביש עתיד זעמו על הדחייה וכינו את המהלך "יציאה למלחמה".

 

עד אחר הצהריים סירבו אנשי יש הבית היהודי להתראיין בנושא, אבל לאחר מכן אמר אורבך: "אנחנו לא נגד מתן הטבות לזוגות חד-מיניים. אנחנו מתנגדים להכרה בנישואים חד-מיניים בישראל.

הוויכוח הוא על ספר החוקים ולא על זכויות היחיד. הסוגיה רחבה והיא נוגעת לשאלה באיזה מבנה של משפחה המדינה רוצה להכיר מבחינת זכויות. הצענו פתרונות אבל מתעקשים לבקש מאיתנו להכיר בנישואים חד-מיניים".

 

לדברי אורבך זה לא הנושא היחיד שחוצה בין שתי השותפות הקואליציונית: "ישנה שורה שלמה של הצעות חוק שיש לנו שאלות לגביהן. עניין של פונדקאות, אימוץ ועוד. מדובר במבנה אחר של המשפחה בישראל".

 

יו"ר הבית היהודי, איילת שקד, הוסיפה: "הבית היהודי תומכת במתן זכויות והטבות לזוגות חד-מיניים, אבל לא ניתן לשנות את הסטטוס קוו באמצעות מחטף של הצעת חוק פרטית. אנחנו נתמוך בהצעה אם היא תעבור התאמות יחד איתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
השר אורי אורבך
צילום: גבי מנשה
מומלצים