שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שלג בחרמון, החקלאים מברכים על הגשם

  מזג האוויר החורפי גרם לשמחה אצל החקלאים בדרום הארץ, שנהנים ממנה גדושה של ממטרים. במרכז הסתפקו הבוקר בקשתות מרהיבות. בחיפה קרס כבל חשמל על מסילת הרכבת וגרם לעיכובים. איפה ירד הכי הרבה? צלמו ושלחו לנו

  חלום בלבן: שלג החל לרדת הבוקר (ה') לראשונה העונה במפלס העליון של הר החרמון, שגובהו 2,220 מטר מעל פני הים. האתר סגור עדיין למבקרים. "נכון לעכשיו ירדו שניים-שלושה סנטימטר שלג בחלק העליון של האתר. במפלס התחתון לא ירד שלג ואין תחזית שזה יקרה", אמר מנהל אתר החרמון שאול אוחנה.

   

  צילמתם גשם, קשת או הצפות? שלחו לנו למייל האדום

   

  שלג בחרמון: לחיילים יש זמן להשתעשע    (צילום: אביהו שפירא עריכה: ליאת לידג'י)

  שלג בחרמון: לחיילים יש זמן להשתעשע    (צילום: אביהו שפירא עריכה: ליאת לידג'י)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  החזאי נחום יודוביץ' אמר באולפן ynet כי "נובמבר מאוד יבש. אנחנו מצפים לתחילת החורף בחלק האחרון של נובמבר. בחלק גדול מהמקרים הצפון יעמוד בממוצע והדרום קצת פחות. נחכה לאט לאט, אין לנו הערכה מוחלטת על החורף, אבל הצפון מקבל את הכמות שלו". 

   

  החקלאי רועי ברקן ממרכז גידולי שדה בקיבוצי מרכז עמק יזרעאל, בירך על הגשם: "התחושות טובות מאוד. תמיד כשיורד גשם נהנים. חיכינו הרבה זמן, היה יבש מאוד ובסוף הוא בא. אנחנו מגדלים חיטה ואפונה, ואנחנו גם משקים גידולים קיימים, שאפשר להפסיק להשקות אותם".

   

  מי שברכו יותר מכל על כמות הגשם הנדיבה שירדה הם החקלאים בנגב. יותר מ-60 מ"מ נרשמו באזור שער הנגב, שרובו חקלאי וזה עוד לא הסוף. לדבריהם, הגשם הציל את הגידולים וההערכה היא שיהיו יבולים טובים השנה. הגשם שירד החל מאתמול ממש הציל את גידולי הבעל, ואנחנו מקווים שהוא ימשיך", אמר יוסי דרור, מנהל תחום גידולי שדה בחברת הזרע ותושב קיבוץ ארז שבאזור שער הנגב. "עד אתמול היו שדות שהושקו על סף קמילה, וברגע האחרון הם קיבלו מנת גשמים חשובה, שלמעשה הצילה את הגידולים ברגע האחרון. לא זכורה לנו כמות כזאת כבר הרבה שנים, ואם המצב יימשך אנחנו בהחלט נהיה שבעי רצון. נקווה כי גשמי הברכה יפקדו אותנו בתקופות קצרות יותר".

   

  נזקים בבית אלפא (צילום: חן בן צבי) (צילום: חן בן צבי)
  נזקים בבית אלפא(צילום: חן בן צבי)

  גם העצים לא שרדו (צילום: רייצ'י רוזן) (צילום: רייצ'י רוזן)
  גם העצים לא שרדו(צילום: רייצ'י רוזן)
   

  מזג האוויר כבר הוביל לנזק ולשיבושים קשים בתחבורה: כבלי חשמל קרסו על מסילות הרכבת בסמוך לתחנת חוף הכרמל בחיפה. בהוראת חברת חשמל נסגר קטע המסילה בין חוף הכרמל ובת גלים. צוותים של חברת החשמל טיפלו בבעיה והרכבת חזרה לשגרה. עם זאת, נגרמו עיכובים לרכבות הנוסעים בקו החוף. אחד הנוסעים, ערן גרוס, סיפר כי עלה על הרכבת המהירה מבאר שבע לקריית מוצקין והתעכב בחצי שעה. נוסע אחר, שהיה על הרכבת מחיפה לבאר שבע סיפר כי הנוסעים איבדו את סבלנותם בעקבות התקלה.

   

  מרכבת ישראל נמסר כי כבלים של חברת החשמל נפלו על המסילות שהיו סגורות למשך חצי שעה, אולם בתום התקלה חזרו הקווים לפעול כבשגרה.

  מחברת החשמל נמסר: "החברה נערכת כל שנה לקראת החורף בפעולות של תחזוקה מונעת, סריקות קווי החשמל וטיפול וחיזוק של הרשתות. עם זאת, לא ניתן להימנע לחלוטין מפגעי מזג האוויר ולעתים מתרחשות בעקבות כך תקלות".

  הבוקר בחרמון (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
  הבוקר בחרמון(צילום: אביהו שפירא )

  Aאול אוחנה חוגג בשלג (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
  Aאול אוחנה חוגג בשלג(צילום: אביהו שפירא )

   (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
  (צילום: אביהו שפירא )

  לוחם חבלה מגדוד 202 של הצנחנים, לפנות בוקר בחרמון ()
  לוחם חבלה מגדוד 202 של הצנחנים, לפנות בוקר בחרמון
   

  הכנרת, הבוקר (צילום: דנה שטיינברג) (צילום: דנה שטיינברג)
  הכנרת, הבוקר(צילום: דנה שטיינברג)

  הצפה באשקלון (צילום: מתן צורי ) (צילום: מתן צורי )
  הצפה באשקלון(צילום: מתן צורי )

  בשעות הבוקר ירדו גשמים חזקים באזור השפלה הדרומית ומישור החוף הדרומי, גם באזור חיפה והצפון. בשרון ובגוש דן נרשמה היחלשות של הממטרים אחרי לילה רטוב. יובל סנדר, חזאי "מטאו טק", אמר כי גשם יורד כעת באזור חיפה ומזרחה ממנה, כמו גם בזכרון יעקב, במישור החוף הדרומי והשפלה. בתל אביב נפסק הבוקר הגשם, אך הוא יתחדש בשעות הקרובות. כמויות המשקעים שירדו מאז הלילה במ"מ: ברעננה 32, רמת הגולן 20, ירושלים 22, תל אביב 10, באר שבע 5, חיפה 16, אשדוד 12, חבל לכיש 30.

   

  קשת בצומת יגור (צילום: אמיר משה) (צילום: אמיר משה)
  קשת בצומת יגור(צילום: אמיר משה)

  וגם בחוף הצוק (צילום: מני משומר) (צילום: מני משומר)
  וגם בחוף הצוק(צילום: מני משומר)

  קשת במעלה אדומים (צילום: איתמר בן משה ) (צילום: איתמר בן משה )
  קשת במעלה אדומים(צילום: איתמר בן משה )

  משעות הלילה וגם הבוקר יורדים גשמים עזים באזור הדרום והחקלאים מאושרים. גשמים כבדים ירדו בנגב המערבי, אשדוד, אשקלון וגם באזור שדרות וחבל אשכול. יאיר מנע, מנכ"ל חברת 'מושבי הנגב', שבבעלותה 140 אלף דונמים של גידולים חקלאים בדרום, אמר: "אין לנו עדיין נתונים של כמות הגשמים כי עדיין יורד גשם. יודע לנו על 3-8 מ"מ גשם באזור ניר-עם, צומת גילת, מושב תקומה, רוב הגשם מתמקד עד הקו של צומת שער-הנגב, אבל גם דרומה משם. אנו מתחילים בימים אלו לראות נביטה של חיטה ממנת הגשמים הקטנה הקודמת. יש חשש מפני בצורת אבל עדיין לא מאוחר לחורף טוב וגשום. מבחינה חקלאית עדיין לא מאוחר לחורף גשום שיביא יבול מוצלח".

  קשת שנראתה בהרצליה (צילום: מאיר כהן) (צילום: מאיר כהן)
  קשת שנראתה בהרצליה(צילום: מאיר כהן)

  הטמפרטורות החזויות היום והלילה: קריית שמונה 18-12, קצרין 10- 15, צפת 13-9, טבריה 20-13, נצרת 17-11, חיפה 19-14, ת"א 19-14, ירושלים 14-10, אשקלון 19-14, עין גדי 24-17, באר שבע 19-13, ערד 17-12, מצפה רמון 15-10 ואילת 24-14.

  וגם בכביש ירושלים-תל אביב רואים צבעוני (צילום: אפרת) (צילום: אפרת)
  וגם בכביש ירושלים-תל אביב רואים צבעוני(צילום: אפרת)
   

  קשת בענן בראשון לציון (צילום: לירן) (צילום: לירן)
  קשת בענן בראשון לציון(צילום: לירן)

  וכך זה נראה במודיעין (צילום: דליה לופט) (צילום: דליה לופט)
  וכך זה נראה במודיעין(צילום: דליה לופט)

  במהלך היום צפוי לרדת גשם לפרקים בצפון הארץ ובמרכזה, מלווה בסופות רעמים, משבי רוח חזקים וייתכן גם ברד. קיים חשש להצפות בערי החוף. בצפון הנגב יירד גשם מקומי וקיים חשש לשיטפונות בנחלי ים המלח ובמדבר יהודה. מחברת החיזוי

   "מטאו טק" נמסר עוד כי בשעות הלילה צפויה היחלשות והתמעטות הגשמים. מחר הגשמים צפויים להיחלש, אך עדיין יש אופציה לממטרים מקומיים. בשבת יש צפי למעט גשם בצפון.

   

  השתתפו בהכנת הכתבה: מתן צורי, מאור בוכניק, אחיה ראב"ד, הלל פוסק, מיכל מרגלית וגל יונגר.


  פורסם לראשונה 05/12/2013 09:03

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים