שתף קטע נבחר

בורג: מתתיהו היה רוצח. אני מתייוון גאה

הוא מאשים את מתתיהו החשמונאי באלימות ומכנה אותו "רוצח פוליטי", וטוען כי רבי עקיבא הוביל ל"אסטרטגיית החורבן". אברהם בורג בעימות חריף מול שרה בק: "אני נגד תרבות הגטו היהודית"

אברהם (אברום) בורג לא מחבב את גיבור החנוכה. על מתתיהו החשמונאי אמר כי הוא "קנאי, רוצח, פנאט דתי ופונדמנטליסט", ועל עצמו הכריז: "אני מתייוון גאה". בראיון סוער ברדיו "גלי שראל", שאל בורג את המגישה, שרה בק: "את היית יושבת עם רוצח פוליטי?" כשהוא מתכוון, שוב, למתתיהו בן יוחנן כהן גדול, מי שהנהיג את המרד נגד השלטון היווני שביקש לעקור את הדת היהודית באמצעות חוקים וגזרות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

גם רבי עקיבא זוכה לביקורת קטלנית על הדרך, ומי שהיה יו"ר הכנסת והסוכנות היהודית טוען כלפיו כי "בפרק הפוליטי שלו הוא מואשם על ידי חז"ל עצמם בחורבן ביתר... טעות בשיקול דעת של מנהיג גדול, שיוצר אסטרטגיה לאומית שמביאה לחורבן, שמבטלת את היישוב היהודי בארץ ישראל. זאת המורשת של שיקול הדעת שלו".

 

מתתיהו לא, אבו מאזן כן

בין בק לבורג התפתח עימות סוער סביב הסוגיה כיצד מוגדר רצח פוליטי, ומי נכלל תחת ההגדרה של רוצח פוליטי. "עם בן גוריון ורבין היית יושב?" שואלת בק בתגובה להאשמה שמטיח בורג בגיבור היהודי. "אני לא יודע לנסוע בזמן בהיסטוריה... בערכים של היום, בעולם התרבותי של היום, לא הייתי יושב אתו... אני יודע מה קרה לפני 2000 שנה? אני לא הייתי שם, את לא היית שם, אולי מתתיהו היה שם". 

 

 

בורג מבהיר כי הוא מבחין בין מתתיהו לאבו מאזן: "מתתיהו החשמונאי בעיניי איננו ראש מדינה כשהוא עושה את הדברים האלה", והוסיף כי הוא מבחין "בין אלימות שהיא אלימות פרטית, לבין אלימות שהיא אלימות מדינית, או לצורך העניין אלימות ציבורית". "אתה מאשים את מתתיהו באלימות פרטית?" מקשה בק, ובורג בתגובה: "בוודאי".

 

עוד טען בורג כי "היום, כאשר אנחנו משתמשים במובן 'מתייוון', אז יש לנו איזו הרגשה של

משהו איום ונורא. אבל בסופו של דבר מדובר על מנעד תרבותי. יש אנשים שבצד האחד של המפה והם קנאים, הם סגורים... הם משהו כמו, נגיד, נטורי קרתא. 'חדש אסור מן התורה', כל דבר שמחוץ לגטו שלהם אסור".

 

בצד הקיצוני האחר, מתאר בורג, "יש אנשים שעוזבים לגמרי את התרבות שלהם, מתבוללים ועוברים לתרבות אחרת... אלה שני הקצוות. באמצע יש מנעד שלם של דיאלוג בין התרבות שלי לבין התרבויות האחרות". והוא מאשים את בק בהתייוונות "כי את מקיימת דיאלוג שמתתיהו לא היה מקיים... אני נגד תרבות הגטו היהודית שטוענת: צריך להחרים את הדיאלוג עם תרבות העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צולם: אוהד צויגנברג
מאשים את מתתיהו באלימות. אברהם בורג
צולם: אוהד צויגנברג
מומלצים