שתף קטע נבחר

כ-200 הפגינו נגד תוכנית פראוור: "גזענית"

המפגינים, רובם מהתנועה האיסלאמית, קיימו עצרת ביפו נגד התוכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית. "מה שתעשו לא יעזור, פראוור לא יעבור"

כמאתיים בני אדם, מרביתם חברי התנועה האיסלאמית, הפגינו בצהריים (שבת) ביפו נגד תוכנית פראוור. המפגינים, שצעדו ברחובות העיר וקיימו עצרת ברחוב יפת, נשאו שלטים בהם נכתב: "מה שתעשו לא יעזור, פראוור לא יעבור". הם גם הניפו את דגלי התנועה האיסלאמית וקראו קריאות: "כן, כן להכרה. לא, לא לעקירה". כוחות משטרה רבים אבטחו את ההפגנה שעברה ללא אירועים מיוחדים.

 

 

מוחמד מחמיד, ממארגני ההפגנה, אמר כי מדובר במחאה של כל המגזר הערבי נגד החוק. "המטרה היא פינוי כל היישובים הבדואים ותושבי הנגב המקומיים מתוך רצון לסגור אותם בתוך גטו כדי לייהד את כל הנגב", אמר מחמיד. "לא מדובר בשיפור ופיתוח, אלא טיהור אתני שמבצעת ממשלת ישראל בנגב. באנו לשלוח מסר לממשלה, כולנו מאוחדים".

  

איברהים חאג'זי, מפגין שהגיע מטמרה, אמר כי הגיע ליפו מפני ש"חשוב להפגין קול וצעקה על כך שהולך להיות חורבן גדול בנגב בגלל חוק גזעני אחד שמנסים להעביר בכנסת שיעקור אנשים מבתיהם. המטרה היא לגנוב ולשלוט באדמה ולהקים תוכניות של יהודים. מי שרוצה להסדיר את הנושא שיבוא לראשי הכפרים וידון איתם איך לשפר את חייהם במקומותיהם. כל אדם שחשוב לו הצד האנושי, יהודי או ערבי, חשוב שימחה".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ איברהים צרצור נאם בעצרת ואמר בעברית: "מה עם ראש ממשלת ישראל, מה יקרה אם יקבל החלטה נועזת, ייצא לתקשורת, יזמין את המנהיגות הערבית ויגיד החלטתי לבטל את התוכנית? האם זה יפגע בביטחון ישראל? ההיפך הגמור".

 

לדבריו, "אין לישראל אלא להכיר לזכותם של התושבים בנגב לחיות כשאר האזרחים. הכפרים הלא מוכרים נטולי כל שירותים, האם ישראל יכולה להתגאות בכך? או שהמדינה תשנה את המדיניות שלה כלפי הערבים בנגב או שתישא במלוא האחריות. אנחנו המיעוט הערבי לא נשקוט, אין אופציה אחרת אלא לבטל את התוכנית ולפתוח בדיאלוג".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ההפגנה ביפו, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים