שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פיקוד העורף: ממשיכים לחלק ערכות מגן
  שר הביטחון אמר כי תופסק חלוקת ערכות המגן, אך לא נקב בתאריך יעד. בפיקוד העורף אומרים כי הערכת מצב מחודשת תתקיים רק באמצע 2014
  פיקוד העורף הבהיר היום (א') כי אין כוונה להפסיק בזמן הקרוב את חלוקת ערכות המגן, מהלך שעליו המליצה לפני כחודש מערכת הביטחון. גורם בכיר בפיקוד אמר כי רק בעוד שבעה חודשים, כלומר באמצע 2014, ייערך דיון מחודש בשאלה אם נכון להפסיק את החלוקה. לכך מצטרפים גם נתונים רשמיים, ולפיהם גם בעוד שבעה חודשים, רק ל-63 אחוז מהאוכלוסייה יהיו ערכות מגן.

   

  לפני כחודש פורסם על ההמלצה של מערכת הביטחון שהתקבלה על-ידי השר משה (בוגי) יעלון, כי עם ירידת האיום הכימי על ישראל, בין היתר בשל השמדת מאגר הנשק של אסד, יש להפסיק את חלוקת הערכות לאזרחים. בפיקוד העורף שמעו את הדברים, אך הערכתם שונה. באחרונה החלה לפעול ועדה בשיתוף גורמי מקצוע מהפיקוד, מאגף התכנון וממשרד הביטחון, בראשות ראש מטה פיקוד העורף הקודם תא"ל צביקי טסלר, שתפקידה לבחון מחדש את קיומו האפשרי של איום כימי על המדינה. 

  ערכות מגן. מסחור בעיקר ברשויות הערביות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  ערכות מגן. מסחור בעיקר ברשויות הערביות(צילום: ירון ברנר)

   

  עוד בחדשות ynet:

   

  "השיקול כאן אינו כלכלי, אלא צבאי, למרות שמהלך כזה יחסוך מיליוני שקלים", הסביר הקצין הבכיר. "אם החלוקה תיפסק באמצע השנה הבאה יהיו ערכות בידי 63 אחוז מהציבור, והפער להצטיידות יעמוד על 1.3 מיליארד שקל. באזורי העימות מחזיקים בערכת מגן בין 70 ל-80 אחוז, ולקראת אמצע 2014 נוכל לעשות הערכה מחודשת".

   

  בפיקוד העורף אומרים כי באופן כללי ישנה ירידה בדרישה למסכות, אף שבמהלך תרגיל חירום חולקו תוך שעות 6,000 ערכות בתחנת חלוקה בסכנין. על פי הערכת צה"ל, למרות השמדת הנשק הכימי של סוריה, עלתה בשנה האחרונה ההסתברות לאירוע טרור כימי. תרחיש זה יתורגל על ידי מערכת הביטחון בירושלים בימים הקרובים.

   

  הגורם הבכיר בפיקוד התייחס גם לעמדת פיקוד העורף בנוגע לשאלת חלוקת הסמכויות בממשלה, בין המשרד להגנת העורף שדורש הרחבת הסמכויות לבין משרד הביטחון. "אי אפשר להפריד בין חזית לעורף. כשרקטה יוצאת מעזה אי אפשר באמצע מעופה להעביר אחריות בין גורמים. העברת סגן שר הביטחון לשר העורף פגעה בסנכרון במערך העורף", טען.

   

  על פי הערכות פיקוד העורף, 63 אחוז מהרשויות בישראל, בהן מתגוררים 6.4 מיליון אנשים, נמצאות במוכנות גבוהה למצב חירום. 24 אחוז (34 רשויות שבהן מתגוררים 1.2 מיליון איש) נמצאות במצב חירום בינוני והשאר, רובן ערביות, במצב מוכנות נמוך. בפיקוד ציינו כי 23 רשויות בלבד שיפרו את מצבן לעומת השנה החולפת. 

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  ערכות מגן. ירידה בדרישה
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  מומלצים