שתף קטע נבחר

נמצא המקום הקר ביותר בעולם. כמה קר?

בהר באנטרקטיקה מצאו חוקרים אמריקנים את המקום הקר ביותר על פני האדמה. העיניים והאף שלכם יקפאו שם בתוך דקות. ואיפה המקום הכי חם?

כשהסערה הראשונה של החורף תפקוד בהמשך השבוע את ישראל ולא תרצו להוציא זרת מבעד למפתן ביתכם, זכרו שיכול להיות הרבה יותר גרוע מזה. העיתון הבריטי "דיילי מייל" מדווח היום (א') כי מדענים מצאו את המקום הקר ביותר על כדור הארץ, והטמפרטורה בו נמוכה יותר ממינוס 91 מעלות צלזיוס.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

המדענים, אנשי מרכז הנתונים הלאומי של ארה"ב על שלג וקרח, מצאו את המקום הקפוא הזה על רכס הרים באנטרקטיקה, ונמדדו בו 91.2- מעלות צלזיוס. בדיווח מודגש כי קור שכזה עלול להקפיא את עיניו של האדם את אפו ואת ראותיו בתוך דקות בודדות, ולכן זה אך טבעי שאת הנקודה מצאו המדענים באמצעות לוויינים ושיטות נוספות למדידת טמפרטורות ביבשת הקפואה, ולא על-ידי הגעה לנקודה עצמה.

 

המקום הקר בעולם נמצא בגובה של קרוב ל-3,800 מטר על הר ששמו דומה פוג'י. עם זאת, החוקרים מעריכים שבתוך האזור הזה ישנן נקודות ספציפיות שהקור בהן משמעותי עוד הרבה יותר. שיטת המדידה של הלוויינים מדויקת מספיק רק כדי לספק את הטמפרטורה הממוצעת בקילומטר רבוע, ולכן ההערכה היא שבתוך האזור שנמדד נכללים אזורים קטנים יותר, נקודות מדויקות בהרבה, שבהם הטמפרטורות נמוכות עוד יותר.

 

ב"דיילי מייל" ציינו כי מוקדם יותר השנה הוכתר הכפר הרוסי אוימייקון למקום הקר ביותר בעולם מבין היישובים המיושבים דרך קבע. הטמפרטורה הממוצעת בו בינואר עומדת על מינוס 50 מעלות צלזיוס. הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנרשמה בכפר, שבו גרים כ-500 איש, הייתה מינוס 71.2 מעלות צלזיוס.

 

באפריל אשתקד דיווח המגזין Live Science כי חוקרים גילו מקום חדש העונה להגדרה "המקום החם ביותר על פני כדור הארץ" - מדבר לוט הנמצא באיראן. החוקרים בדקו וגילו באמצעות לוויינים כי בשנת 2005 נמדדה בו הטמפרטורה הבלתי נתפשת של 70.7 מעלות צלזיוס. עד אז החזיקו בכתר כמה מקומות בעולם, האחרון שבהם אל-עזיזיה שבלוב, שם נמדדו ב-13 בספטמבר 1922 לא פחות מ-58 מעלות צלזיוס. לפני כן, למקום החם ביותר בעולם נחשב "עמק המוות" בקליפורניה, שבו נמדדו ב-10 בילי 1913 56.7 מעלות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אנטרקטיקה. יש נקודות קרות עוד יותר
צילום: AP
מומלצים