שתף קטע נבחר

פוקחים עיניים: לוקחים אחריות על האַחֵרוּת

ההמנון שלנו אומר "להיות עם חופשי בארצנו" אבל בין המילים למציאות יש מרחק עצום של הפרת זכויות אדם הכוללת אלימות, אי קבלה של מי שמוגדר כ"שונה" בכוונה ועוד. מחר (10.12) יצויין יום הכרזת זכויות האדם בעולם. מה מקומה של ישראל בתחום?

לכל אדם זכויות אדם והמדינה מחויבת להגן עליהן ולקדמן - ה-10 בדצמבר 2013 הוא יום הולדתה ה-65 של ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות אדם. ההכרזה משקפת את אחד הלקחים של מלחמת העולם השנייה: מדינה לא תוכל עוד לטעון שהאופן שבו היא נוהגת באזרחיה ובתושביה הוא עניינה הפנימי.

 

בישראל 2013, ניתן לציין לא מעט הפרות של זכויות אדם, זכויות שמגיעות לכל אדם באשר הוא, בין אם הוא אזרח ובין אם הוא פליט, בין אם הוא יהודי ובין אם אינו: אלימות כנגד בני מיעוטים; אלימות כנגד נשים; אי-קבלתם של זוגות חד מיניים; אי-יכולתם של אלה ושל זוגות פסולי חיתון להינשא; העדפת אשכנזים במועדונים; רבנים הקוראים שלא להשכיר בתים לערבים; מעצרים מנהליים ארוכי טווח; התבטאויות אלימות של שרים וחברי כנסת כלפי מבקשי המקלט האפריקניים וכנגד זכויות האדם.

 

הרשימה צרה מלהכיל. מופעים אלה של גזענות הם בלתי-נסבלים במדינה דמוקרטית. גם במדינה יהודית. ההמנון שלנו מדבר על תקוותנו "להיות עם חופשי בארצנו" השאיפה להיות חופשיים אינה תירוץ שלא לאפשר לחיים בינינו להיות חופשיים גם כן. עלינו להראות כי לא רק שאנחנו יכולים לקבל את השונה, ולתת לו זכויות שוות לאלה שלנו, אלא גם להבין שזה מה שנכון לעשות.

 

לא אחר מאשר חוזה המדינה היהודית, הרצל, שם בפי הנשיא הראשון של החברה החדשה שמוצגת בספרו "אלטנוילנד" את המילים: "הזר צריך להרגיש אצלנו טוב"., הסעיף הראשון בהכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות אדם מציין כי כל בני האדם נולדו שווים בערכם ובזכויותיהם,וכי על כל איש לנהוג ברעהו ברוח של אחווה, עלינו לקחת אחריות על האַחֵרוּת.

 

נדמה שהמציאות האישית שלנו, הובילה להזדמנות מיוחדת: ניתן לנו החינוך ברוח זכויות האדם בבית, ובבית הספר; היינו בתנועות נוער ופנינו ללימוד משפטים. למדנו שלמשפט יש כוח, וכבכל כוח, ניתן לעשות בו שימוש רע או טוב. אנחנו רוצים לעשות בו שימוש טוב. "תקנה", מבחינתנו, אינה רק הוראה כפופה לחוק. היא האופק והתכלית הגדולה של החוק. אנחנו מייצגים דור חדש ורענן, ומוטלת עלינו החובה להוביל לשינוי. השמירה על זכויות אדם חייבת להיות חלק בלתי-נפרד מאתנו. בלעדיו השינוי, לא יגיע.

 

  • עדי נסים ואור סדן הם סטודנטים בבית הספר למשפטים המסלול האקדמי המכללה למינהל, ומארגני אירוע לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי שיתקיים בקמפוס המכללה למנהל ביום שלישי, 10.12, בשיתוף הקתדרה לזכויות אדם ע"ש אמיל זולא, מרכז משנה ואגודת הסטודנטים. האירוע יכלול פעילות דוכנים של עמותות זכויות אדם, דוכני קליניקות משפטיות הפועלות בבית הספר למשפטים. כמו וכן, יתקיים כנס בנושא גזענות והפליה בספורט, אשר מטרתו היא ליצור שיח על אודות התופעה בישראל

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
אילוסאלימות
צילום: הרצל יוסף
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים