שתף קטע נבחר

מעלים חיוך: ליצנים מבדרים את ילדי הפליטים

חבורת ליצנים מאירופה הופיעה במחנה פליטים של סורים בירדן והעניקה להם חוויה יוצאת דופן, אך מהר מאוד הם התעשתו: "אנחנו עדיין פליטים בלי בית"

אלפי ילדים שברחו מהמלחמה בסוריה ומתגוררים במחנה פליטים בירדן זכו לכמה רגעי הנאה יוצאי דופן בזכות חבורת ליצנים שהגיעה לבדר אותם. חמישה קומיקאים מאירופה שעובדים ב"מבסוטינס", קרקס פרטי מספרד המסונף לארגון האמריקני "ליצנים ללא גבולות", הופיעו לעיני 60 ילדי המחנה.

 

עוד חדשות מהעולם:

 

הופעת הליצנים נמשכה שעה, והיא הייתה הראשונה מסוגה במחנה זה, המנוהל על ידי סוכנות הפליטים של האו"ם ועל ידי ממשלת ירדן. הם זכו להשתעשע עם הליצנים ולצפות בהופעה של פינוקיו בתוך אוהל במחנה, הסמוך לגבול סוריה. ההופעות עזרו לילדים לשכוח לזמן-מה ממצבם.

 

רנא זייד, בת 10, שנמלטה לפני שנה מדרעא עם הוריה ועם ששת אחיה ואחיותיה, אמרה: "זה הדבר הכי טוב שראיתי בחיים. זה היה כיף. אהבתי את זה".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מוחמד זיידאן, פליט בן 12, אמר: "המופע גרם לנו לשכוח לשעה מהסבל". אבל, כשתם המופע, אמר מוחמד: "ברגע שזה נגמר, חזרנו למציאות – אנחנו פליטים בלי בית".

 

מויזס קווירלט, ליצן מהקבוצה, אמר: "זה טוב להצחיק את ילדי הפליטים הסורים ולהשכיח מהם את צרות המלחמה. המטרה שלנו הייתה לגרום להם לחייך לאחר שסבלו". הוא שיחק את פינוקיו, להטט בכדורים ובבקבוקים ורקד לקצב תיפוף. הילדים מחאו לו כפיים והריעו לו ואף השתעשעו עמו בשובבות.

 

יותר ממאה אלף איש גרים במחנה האוהלים, כ-40% מהם ילדים, ורובם מועסקים למחייתם ב-680 החנויות שבמחנה, לפי דו"ח של סוכנות הפליטים. ארגונים במקום מעסיקים את הילדים בפעילויות כמו ציור על קירות. עם זאת, יש פליטים שמפרקים מבנים כדי להשתמש בחומרים למבנים משלהם.

 

יותר משני מיליון סורים נמלטו ממדינתם בגלל המלחמה. כמחצית מהם ילדים, מרביתם בני פחות מ-12 שנים. כך לפי נתוני סוכנות הפליטים. הילדים גדלים בתנאים קשים ביותר ובמשפחות מפורקות. לא מתאפשר להם ללמוד כיוון שהם נאלצים לעבוד. רבים מהם הופכים למפרנסים עיקריים של משפחותיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הליצן "מובס" על-ידי ילד בחליפת קרטה
צילום: AP
מומלצים