שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  בגלל הסטאז': הסטודנטים לאדריכלות שובתים
  הלימודים בחמשת בתי הספר לאדריכלות יושבתו היום במחאה על "ניצול מחפיר" של המתמחים בתחום. הסטודנטים, שמאז 2008 נדרשים לסטאז' של שלוש שנים, דורשים לקיים הליך התמחות הוגן שיאפשר להם להשתלב יותר בקלות בשוק העבודה
  חמשת בתי הספר לאדריכלות יושבתו היום (ד') במחאה על "תנאי הניצול המחפירים של המתמחים באדריכלות". מדובר בשביתה פרי שיתוף פעולה של פורום אדריכלים צעירים, התאחדות הסטודנטים הארצית ואגודות הסטודנטים בטכניון, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת אריאל, בצלאל ומכללת ויצ"ו.

   

  לכתבות נוספות במדור הלימודים :

   

  השבתת הלימודים תלווה במפגן הזדהות שייערך במתחם מיטשל באוניברסיטת תל-אביב בשעות הצהריים, והיא באה על רקע תנאי ההתמחות לרישוי באדריכלות הנמצאים תחת אחריות משרד הכלכלה. הטענה המרכזית של הסטודנטים ומארגני המחאה היא שכובלים את האדריכלים הצעירים למספר מצומצם של משרדים בהם ניתן לעשות את הסטאז', ובד בבד מונעים מהמתמחים להשתלב במקצועם וכך פוגעים ביכולתם להתמחות באופן מקצועי ולהתפרנס בכבוד.

   

  סטודנט לאדריכלות, אילוסטרציה (צילום: אילה מנדלברג) (צילום: אילה מנדלברג)
  סטודנט לאדריכלות, אילוסטרציה(צילום: אילה מנדלברג)

   

  תנאי ההתמחות שנקבעו בשנת 2008, הוטלו באופן רטרואקטיבי על כלל האדריכלים והסטודנטים לאדריכלות בישראל. בין היתר נקבעו למעלה משלוש שנות התמחות במספר מצומצם של משרדים, דרישה להספקים הדורשים החלפת מספר משרדים בתקופת ההתמחות ובחינה חסרת קריטריונים.

   

  את המחאה מובילה קבוצה בשם "פורום אדריכלים צעירים" שמורכבת מסטודנטים לאדריכלות ובוגרי בתי הספר לאדריכלות ברחבי הארץ. הפורום מנהל מאבק כנגד תהליך ותנאי ההתמחות החדשים לאדריכלים צעירים, שפוגעים לטענתם בזכויות האדריכלים הצעירים ומנוהלים בצורה לא מקצועית על ידי רשם האדריכלים במשרד הכלכלה.

    

  האדריכל ויקטור אבקסיס, יו"ר פורום אדריכלים צעירים, מסביר את הסיבות לשביתה: "השביתה מגיעה לאחר תקופה ארוכה בה פורום אדריכלים צעירים מנסה להגיע להבנות עם הדרג המקצועי במשרד הכלכלה. לצערי שוב ושוב דוחים אותנו בטענה שהכל חוקי ובהתאם לתקנות ומתעלמים מהפגיעה שאותן תקנות יוצרות. אנחנו מקווים ששר הכלכלה נפתלי בנט יתערב באופן אישי ויביא לתיקון מהותי בהליך ההתמחות הנוכחי לאדריכלים, הליך אשר מהווה חסם כלכלי ומקצועי ומונע ממאות אדריכלים צעירים להתמחות באופן מקצועי, להתפרנס בכבוד ולהשתלב בשוק העבודה".

   

  מה הדרישה שלכם בפועל?

   

  "שמשרד הכלכלה יקיים הליך התמחות מקצועי והוגן, המותאם לתנאי שוק האדריכלות בישראל, תוך הידברות עם האדריכלים הצעירים ויתר הגורמים המקצועיים בשוק ובאקדמיה. אנחנו מסרבים לקבל את הליך ההתמחות הנוכחי שהוא שרירותי, משרת מספר מצומצם של משרדים ותיקים וחסר כל ערך מקצועי עבור המתמחים".

   

  "שלבי ההתמחות מקשים ובעייתיים"

  ח״כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), חברתו לסיעה של שר הכלכלה, המלווה את פורום אדריכלים צעירים, פנתה בנושא למשרד הכלכלה. לדבריה, "שינוי והתאמה של תקופת הסטאז׳ ומבחני הרישוי של האדריכלים הינם מחויבי המציאות. השינוי הינו הכרחי למציאות החיים של נשים וגברים במדינת ישראל, לשוב לשמור על זכויותיהם כעובדים, על הרצון והאפשרות להקים ולשמור על התא המשפחתי שלהם בשנים אלו ולהתפתח מבחינה מקצועית".

   

  אדריכלית אירית צרף נתניהו, ראש המחלקה לאדריכלות במרכז האקדמי לעיצוב ויצ"ו חיפה, מגבה אף היא את הסטודנטים וטוענת: "בשנים האחרונות פועלים כל ראשי בתי הספר בשיתוף מלא בנושאים הקשורים לעתיד האדריכלים הצעירים, ובעיקר בנושא תהליך הרישוי עם סיום לימודיהם. עם זאת, שלבי ההתמחות ובחינת הרישוי עדיין מקשים ובעייתיים הן בהתנהלות והן בתכנים, ויש צדק רב בטענות המתמחים על תנאי העסקתם.

   

  "נוסיף לזאת את האיום של ביטול הזכות לתכנון מבנה פשוט עד לקבלת רישיון, דבר אליו אני מתנגדת בתוקף, במיוחד לאור הרחבת הסמכויות של ההנדסאים, ונקבל אוסף גזירות שנוחת על האדריכלים הצעירים בתחילת דרכם. נדרשת פעולה משותפת של כל הגורמים המעורבים שפועלים בדרכים רבות, כולל משפטיות, להשגת היעדים הנ"ל".

   

  ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "רשם המהנדסים והאדריכלים במשרד הכלכלה, יועצי המנכ"ל והמשנה למנכ"ל נפגשו מספר פעמים עם פורום האדריכלים וטענות חברי הפורום נשמעו. זאת, על אף שהפורום אינו גוף רשמי או מייצג. תשובות מפורטות ומקצועיות המבוססות על החוק והתקנות ניתנו לנציגי הפורום, כמו גם הסבר על הליך ההתמחות המהווה הסדרה של תחום רישוי האדריכלים בישראל.

   

  "לגבי הטענות כלפי בחינת הרישוי - הבחינה מבוססת על תכני ההתמחות ונציין כי נתוני הצלחה בבחינת הרישוי האחרונה היו גבוהים (90%).

   

  "לעניין הטענה על פגיעה בפרנסה - נכון להיום תכנון 80% מהמבנים במדינת ישראל אינם דורשים רישוי. לפיכך, רוב האדריכלים כלל אינם ממשיכים לשלב הרישוי ולא ברורה לנו הטענה על פגיעה בפרנסה בשל הרישוי.

   

  "מחר תתקיים פגישה בין המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה ליו"ר התאחדות הסטודנטים ולנציגי הפורום והנושאים שמעלה הפורום ידונו שוב במסגרת זו).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הסטודנטים טוענים: מונעים מאיתנו להשתלב במקצוע
  צילום: shutterstock
  מומלצים