שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איגוד רופאי הילדים: להפסיק השימוש במכשירי אדים
  בעקבות מותו של תינוק ממחלת הליגיונלה שמקורה במכשיר אדים שהוצב בחדרו, ושניים נוספים שהגיעו למצב אנוש, יוצא איגוד רופאי הילדים בהמלצה להפסיק את השימוש בהם לחלוטין, כך חושפת קטי דור בכתבה שתשודר הערב ב"מבט". "לא הוכחה שום יעילות טיפולית במכשיר אדים - והסכנה משמעותית", הם אומרים

  המלצה דרמטית של איגוד רופאי הילדים קוראת להפסיק לחלוטין את השימוש במכשירי אדים חמים וקרים - הנפוצים בחדרי ילדים: ההמלצה, שפרטיה המלאים ייחשפו היום בכתבתה של קטי דור בתוכנית "מבט" בערוץ 1, קובעת כי יש סכנה משמעותית להידבקות בחיידק הליגיונלה בשימוש במכשירים הללו.

   

  "אין להם יעילות רפואית והם מהווים סיכון רפואי משמעותי", קובע ד"ר טומי שיינפלד, יו"ר הוuעדה המיוחדת שדנה בנושא בחודשים האחרונים. "לא נמצאה שום עבודה שתומכת בשימוש במכשירי אדים הן לגבי צינון רגיל, הן לגבי סטרידו (שיעול) והן לגבי ברונכוליטיס". דיון בנייר העמדה החדש יערך מחר בכנס של איגוד רופאי הילדים.

   

  <<כל החדשות, הטורים, המדריכים והכתבות בעמוד הפייסבוק של ynet הורים >>

   

  עוד על מחלת הליגיונרים:

  אזהרה: מכשירי אדים עלולים לגרום זיהומים קשים

  לראשונה בארץ: בת חודש חלתה במחלת הליגיונרים

  סכנת הליגיונלה: החיידק נמצא בביה"ח הדסה

   

  מכשירי האדים, גם החמים וגם הקרים, נפוצים מאד בחדרי ילדים בישראל, בעיקר בתקופת החורף, ומטרתם להקל על מקרים כמו צינון, שיעול ומחלת הברונכוליטיס. אך החשד כי מכשירים אלו עלולים להוות סכנה לחיי הילדים עלה אצל ד"ר שיינפלד, מומחה למחלות דרכי הנשימה בילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים, לפני כחודשיים, כאשר אושפז בבית החולים תינוק בן שלושה חודשים במצב קשה עד אנוש. התינוק אובחן כסובל מדלקת ריאות ובבדיקה התברר כי הוא נדבק בחידק הליגיונלה ממכשיר אדים שבו נעשה שימוש בבית.

   


  לקריאת המסמך המלא - לחצו על התמונה 

   

  התינוק הורדם והונשם במשך חודשיים וחצי, ולאחר מאבק ממושך הצליחו הרופאים להציל את חייו, אך ד"ר שיינפלד קישר את המקרה לתינוק בן 1.5 שנפטר

  ממחלת הליגיונלה שנה קודם לכן, שגם הוא נדבק במחלה ממכשיר אדים קרים. בדיקה נוספת העלתה מקרה נוסף בבית החולים "איכילוב" של תינוק בן פחות משנה שנדבק בחיידק הליגיונלה והיה במצב אנוש. גם במקרה זה נעשה שימוש במכשירי אדים ולאחר מלחמה על חייו הוא ניצל.

   

  ד"ר שיינפלד פנה עם שלושת המקרים לאיגוד רופאי הילדים ולהסתדרות הרפואית וביקש לכנס ועדה שתבדוק את הנושא. בקשתו אושרה ובשבועות האחרונים התקיימו דיונים בנושא, שבסופם הוחלט להוציא המלצה לציבור הישראלי להפסיק לחלוטין את השימוש במכשירי אדים, גם חמים וגם קרים. יש ציין כי לפני כשנה יצא משרד הבריאות באזהרה כי מכשירי אדים עלולים לגרום זיהומים קשים והמליץ לנקוט אמצעי זהירות בעת השימוש בהם.

   

  "לא הוכחה שום יעילות טיפולית במכשיר אדים בכל מצבי התחלואה השכיחים בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות", נכתב בהחלטה. "לאור זאת ובנוכחות סכנה משמעותית, גם אם נדירה, להדבקה במחלת הליגיונרים איננו ממליצים להשתמש במכשירי אדים למיניהם".

   

  מחלת הלגיונרים הינה דלקת ריאות קשה הפוגעת בעיקר בקשישים, חולים מדוכאי חיסון וחולים במחלות דרכי הנשימה ומחלות כרוניות שונות. המחלה נגרמת על ידי החיידק "לגיונלה", המצוי במערכות מים, ביניהן גם מי שתייה, אשר מתרבה במים עומדים חמים או חמימים - ובמיוחד בנוכחות אבנית ומשקעים.

   

  החיידק נקרא כך על שום הזיהום הראשוני שתואר בשנת 1976, כאשר בכנס של הלגיון האמריקני בבית מלון בפילדלפיה נדבקו בחיידק רבים מהמשתתפים. בהמשך התברר כי החיידק מזהם גם מערכות של מיזוג אוויר. ההדבקה מתרחשת עקב שאיפה של תרסיס מים המכיל את החיידק, אך לא באמצעות שתיית המים.

   

  הפרטים המלאים יתפרסמו בכתבה של קטי דור בתוכנית "מבט" של הערוץ הראשון, הערב ב-20:00 

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מכשירי אדים קרים.
  צילום: shutterstock
  דר טומי שיינפלד. קישר בין המקרים השונים
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים