שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר, רויטרס, shutterstock

שלג בירושלים, בגליל, בגולן ובקריית ארבע

נמשכת הסערה החורפית: שלג יורד בבירה ובמקומות הגבוהים. הלימודים בירושלים לא יתקיימו היום, כך גם בגוש עציון. ב-36 השעות הראשונות סיפקה המערכת כמויות משקעים אדירות בכל הארץ

ירושלים נצבעת לבן: שלג החל לרדת הבוקר בבירה ונערם. העירייה בבירה גייסה 10 מפלסות, מפזרות מלח וטרקטורים, ככוננות לפינוי השלג שצפוי לרדת בעיר ולחסום את צירי התנועה. הבוקר (יום ה') הוחלט בתום הערכת מצב בעירייה כי הלימודים לא יתקיימו. הרכבת הקלה תפעל כסדרה ובמהלך הלילות הקרובים יוסעו הקרונות על הפסים במטרה למנוע הצטברות שלג. "השלג צפוי להתחיל להיערם החל משעות הצהריים המאוחרות בבירה ולהימשך לתוך הלילה", נמסר מהעירייה. בעפרה, פסגות, כוכב יעקב ובית אל לא יתקיימו לימודים ולא יהיו הסעות תלמידים עקב מזג האוויר. כך גם ביישובי גוש שילה (שילה, עלי, מעלה לבונה, שבות רחל).

 


  

 

ממשרד החינוך נמסר כי לא יתקיימו לימודים גם ברשויות בדרום: אל-קסום, הר חברון, נווה מדבר, תמר, רהט ושגב שלום. במחוז חיפה יושבתו הלימודים בבקה אל-גרבייה, ג'ת, כפר קרע, מעלה עירון ואום אל-פחם.

 

גן סאקר צפוי להתמלא היום במבקרים. ליאו (10), תלמיד בכיתה ה' בעיר, אמר אמש ל-ynet: "אני רוצה שירד הרבה שלג כדי שאני אוכל לשחק כמו שעשינו בשנה שעברה. אני לא מתכוון ללכת לבית ספר. אני כמעט מוכן לשלג: יש לי הכול חוץ מכפפות". בינתיים בהרי הגליל והגולן הגבוהים החל לרדת שלג, בין היתר במרום גולן ובפסגה של הר כנען. לקראת 23:00 החל לרדת שלג גם בקריית ארבע ובכמה מקומות בגוש עציון. במהלך הלילה גם ירד ברד בתל אביב, שבה נרשמו אתמול 41 מ"מ, כשליש מהכמות הממוצעת לכל חודש דצמבר.

שלג בגוש עציון (צילום: צבי רבי) (צילום: צבי רבי)
שלג בגוש עציון(צילום: צבי רבי)

ירושלים לבנה (צילום: ספיר) (צילום: ספיר)
ירושלים לבנה(צילום: ספיר)

שלג בקריית ארבע (צילום: דוברות מועצת קרית ארבע חברון) (צילום: דוברות מועצת קרית ארבע חברון)
שלג בקריית ארבע(צילום: דוברות מועצת קרית ארבע חברון)

קריית ארבע לבנה (צילום: דוברות מועצת קרית ארבע חברון) (צילום: דוברות מועצת קרית ארבע חברון)
קריית ארבע לבנה(צילום: דוברות מועצת קרית ארבע חברון)

 (צילום: איתי כהן) (צילום: איתי כהן)
(צילום: איתי כהן)

 

שלג ראשון בקריית ארבע (צילום: דוברות חברון) (צילום: דוברות חברון)
שלג ראשון בקריית ארבע(צילום: דוברות חברון)
קריית ארבע (צילום: אליענה שירה קייטס) (צילום: אליענה שירה קייטס)
קריית ארבע(צילום: אליענה שירה קייטס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ב-36 השעות הראשונות של המערכת החורפית נרשמו משקעים של חצי חודש בירושלים ובמקומות נוספים בארץ. 51 מ"מ של גשם ירדו בבירה מיום שלישי ב-8:00 בבוקר ועד רביעי ב-16:00 - כך נמסר מהשירות המטאורולוגי. הממוצע הרב שנתי לירושלים לכל חודש דצמבר עומד על 104 מ"מ של גשם. 

 


 

שיא הגשם במערכת הזו, נכון לאתמול ב-16:00 אחר הצהריים, נרשם דווקא בקיבוץ נגבה במישור החוף הדרומי, שם ירדו לא פחות מ-55 מ"מ של גשם ב-36 שעות. הממוצע לכל חודש דצמבר בקיבוץ הוא 103 מ"מ. עד כה נמדדו מתחילת החודש 143 מ"מ של גשם בתחנת המדידה של הקיבוץ הדרומי.

נמל תל אביב אתמול (צילום: אורית לביא) (צילום: אורית לביא)
נמל תל אביב אתמול(צילום: אורית לביא)

נזקי הסופה באשדוד (צילום: יניב לוי) (צילום: יניב לוי)
נזקי הסופה באשדוד(צילום: יניב לוי)

קשת בבאר גנים ליד אשקלון (צילום: הילה דפנה) (צילום: הילה דפנה)
קשת בבאר גנים ליד אשקלון(צילום: הילה דפנה)

רחבת הכותל המערבי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רחבת הכותל המערבי(צילום: רויטרס)

הצפה בשדרות (צילום: אברהם בלוך) (צילום: אברהם בלוך)
הצפה בשדרות(צילום: אברהם בלוך)

בנהריה נמדדו 41 מ"מ של גשם, בנמל חיפה הסתפקו ב-14 מ"מ. בקיבוץ חפץ חיים ירדו 52 מ"מ, שם הממוצע לכל החודש הוא 114 מ"מ. במצפה חרשים אמנם נמדדו 52 מ"מ, אך שם הממוצע לחודש דצמבר עומד על 202 מ"מ של גשם. בקדומים ירדו 50 מ"מ של גשם ב-36 שעות, שם הממוצע עומד על 135 מ"מ לכל החודש.

  

היום ייחלשו הרוחות אך יוסיף להיות גשום וקר במיוחד, ועדיין קיים חשש להצפות ולשיטפונות. שלג יירד בפסגות הרי הצפון והמרכז כולל ירושלים וייתכן אף בהר הנגב. ייתכנו משבי רוחות בעוצמה של עד 65 קמ"ש. הים התיכון יוסיף להיות רוגש עד סוער וגובה הגלים ינוע בין שני מטרים וחצי לשישה מטרים.

 

ביום שישי יימשך גל הקור, יוסיף להיות גשום וקר עם שלג בפסגות הרי הצפון והמרכז וייתכן גם בפסגות הרי הנגב. קיים חשש חמור להצפות ושיטפונות. בשבת יתחמם מעט אך יוסיף לרדת גשם לפרקים ובשעות הבוקר עדיין ייתכן שלג בהרים.

 

הצפה בראשון לציון

ברחוב אברבנאל 22 בראשון לציון הוצף בניין דירות, שבו מתגוררות 40 משפחות. סתימה בקולטנים בגג הבניין היא שגרמה להצפה, ונזק רב נרשם בדירות. חברת החשמל ניתקה בהן את זרם החשמל וצוותי רווחה של העירייה פינו משם את התושבים. נכון לשעות הערב זרם החשמל טרם חזר.

 

ביאנקה שמתגוררת בקומה הרביעית סיפרה אתמול כי "יש בלגן טוטלי בבניין מאז 4:00 לפנות בוקר. הכול הוצף, מים חדרו מהגג עד הקומה התחתונה דרך ארונות החשמל והמעלית. הדירה שלי בסדר, אבל אין חשמל". זהבה, המתגוררת קומה מעליה, הוסיפה: "החשמלאים לא יכולים לתקן את

 מצב הלוחות וחברת החשמל לא תחבר אותנו לחשמל עד שלוחות החשמל לא יתוקנו. החשמלאים המקצועיים אמרו שלא יטפלו בבעיה עד שלוחות העץ יתייבשו. עד שהכול יתייבש פה יעבור כל סוף השבוע כי גם במהלכו יהיה סוער ורטוב".

 

אסתר, המתגוררת בקומה השנייה, אמרה כי היא לא מצליחה להגיע לתרופות שלה ושל בעלה בשל החשיכה: "לבעלי ולי יש סוכרת, אני לא מוצאת בחושך את הכדורים. לבעלי יש תרופות שצריכות קירור והן יתקלקלו במקרר. בקומה החמישית יש אישה בשבוע 40 להריון והיא חוששת לרדת במדרגות אם יהיו לה צירים. בבניין יש גם שתי נשים אחרי ניתוח קשה. אנחנו חיים בימי הביניים".


פורסם לראשונה 11/12/2013 21:09

 

גלעד מורג, מתי סיבר ומאור בוכניק השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל וויניארש
שלג ראשון בגוש ציון
צילום: ישראל וויניארש
מומלצים