שתף קטע נבחר

מתקן חולות נפתח: נקלטו 50 מבקשי מקלט

עם החלת החוק למניעת הסתננות נפתח מתקן השהייה שיכיל בעתיד 9,000 איש. הם יוכלו לצאת כשירצו, אבל יידרשו "לחתום נוכחות" שלוש פעמים ביום

מתקן השהייה חולות בדרום פתח את שעריו לקליטת מבקשי מקלט ומסתננים. אחר הצהריים (ה') החלה העברתם של 50 מבקשי מקלט ראשונים שהיו כלואים במתקן "סהרונים" ובכלא קציעות אל המתקן החדש - כך נמסר משירות בתי הסוהר. בעתיד יוכל המתקן לקלוט עד 9,000 מסתננים.

עוד דיווחים בחדשות ynet:

לא מחכה יותר לדוור: קנדה מוותרת על הדואר

המתרגם המתחזה: הייתי בהתקף סכיזופרני

 

אישור החוק למניעת הסתננות בכנסת איפשר את המהלך, אף שגרר ביקורת נוקבת. הגדרת המתקן כ"פתוח" אינה מתיישבת בהכרח עם הוראות השהייה בו, וויכוחים שעדיין לא יושבו על השלכות הפעלתו עתידים לעמוד במוקד עתירות לבג"ץ.

מתקן השהייה חולות (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מתקן השהייה חולות(צילום: הרצל יוסף)

החדרים שבהם ישהו המסתננים ומבקשי המקלט (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
החדרים שבהם ישהו המסתננים ומבקשי המקלט(צילום: הרצל יוסף)

כל אגף במתקן מוקף גדרות ברזל ותיל, שלטענת שב"ס "נועדו לשמור על ביטחון מהגרי העבודה". בכל אגף ישנם חדר אוכל, אולם תרבות, מרחב מוגן, חדרי כביסות, מגרש כדורסל, טלפונים ציבוריים, קנטינה, וכך גם כיתות לימוד ומבנים להכשרה מקצועית.  

 

מבקשי המקלט שמגיעים למתקן צפויים לעבור קליטה ומיון. הם מקבלים ערכה הכוללת כלי רחצה, לבנים, אימונית, מעיל אזרחי ועוד. בנוסף יקבל כל אחד מהם 160 שקל ראשונים מתוך 500 שקל שיוקצבו עבורם לכל חודש. לאחר הקליטה הם ישובצו בארבעת האגפים הראשונים שנפתחים במתקן החדש. בכל אגף 14 חדרים שבכל אחד מהם חמש מיטות קומתיים.

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 

השוהים במתחם יידרשו "לחתום נוכחות" שלוש פעמים ביום - בבוקר, בצהריים ובערב - ולשוב לתחומיו בשעות הלילה, כפי שנוהגים לעשות עצורים ואסירים במעצר בית. שוהים שיבקשו לצאת במהלך היום יעשו זאת תוך שימוש בתחבורה הציבורית, שתדירותה באזור נמוכה, או באמצעות אוטובוסים ייעודיים שהבטיח לספק משרד התחבורה. הנחיות אלה, בצירוף בידוד המתחם ממרכזי אוכלוסייה גדולים, מעלות ספק רב באשר להגדרתו כמתקן פתוח וחופשי.

  

חלק מהשוהים יועסקו במתחם תמורת שכר. במשרד לביטחון פנים פועלים למצוא מקומות עבודה למהגרים מחוץ למתקן, אך המהלך נתקל בהתנגדות משרד הפנים. 140 קצינים וסוהרים של שירות בתי הסוהר יאבטחו את המתחם, שמצויד במצלמות ובחדר בקרה, ותחנות משטרה וכיבוי אש יעניקו מענה לאירועים חריגים. הפרת כללי השהייה במקום תגרור, על פי השירות, העברה למתקן סהרונים הסגור.  

 

החוק החדש נכנס לתוקף

במקביל, מרשות האוכלוסין נמסר שעל פי החלטת בג"ץ שוחררו מאז ספטמבר כ-700 כלואים ממתקן סהרונים. בהתאם תתקבל בעתיד החלטה פרטנית לגבי כל אחד מהכלואים שנשארו בו.

התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות הופעל כבר בשעה הראשונה אחרי שנכנס לתוקף אתמול: שלושה מבקשי מקלט מסודן חצו את הגבול והועברו לסהרונים. על פי החוק החדש הם ייכלאו במתקן לתקופה של שנה ללא משפט. ברשות אמרו שללא החוק החדש, "השלושה היו משוחררים לערי ישראל בתוך חודשים".

 

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' התייחס השבוע למתקן חולות ואמר: "אנחנו משוכנעים שיהיו עתירות לבג"ץ נגד התנאים של מהגרי העבודה. מה שבית המשפט יכריע, נקבל". במהלך סיור במקום, שבו השתתף גם נציב שירות בתי הסוהר, רב-גונדר אהרון פרנקו, הוסיף אהרונוביץ' כי "המגמה היא שהשוהים יצאו מהמתקן בשעות היום ויוחזקו פה על פי חוק. אנחנו דואגים לתת להם פה חיים נורמליים, תעסוקה, לימודים והכשרה".

 

ארגוני זכויות אדם שעתירתם נגד התיקון הקודם לחוק למניעת הסתננות הביאה לפסילתו על ידי שופטי בג"ץ, מתכוונים לעתור נגד התיקון החלופי שאושר אמש במליאת הכנסת. בארגונים ובכללם האגודה לזכויות האזרח, מוקד סיוע לעובדים זרים וארגון הסיוע לפליטים א.ס.ף, אמרו כי "אישורו של התיקון החדש שהוא גרוע מזה שנפסל על ידי בג"ץ מבייש את הדמוקרטיה הישראלית ומשמעותו ביזוי בית המשפט העליון וביזוי שלטון החוק. כליאה ללא ביקורת שיפוטית וללא הגבלת זמן של כ-3,000 בני אדם מתוך 50,000 מבקשי מקלט החיים בישראל איננה רק דרקונית, בלתי דמוקרטית ופוגעת פגיעה אנושה בזכויות אדם, היא גם לא תסייע כהוא זה לתושבי דרום תל אביב".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
חולות. 9,000 כלואים
צילום: בראל אפרים
מומלצים