שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רותם בנדק, רפי מן, Melanie Kraus

  תקועים בשלג: "קפואים, עייפים ותשושים"

  זה היה לילה לבן, תרתי משמע. אלפי אזרחים נתקעו במכוניותיהם בדרך לירושלים ונאלצו לבחור בין לינה ברכב הקפוא לבין הליכה למרכזי כינוס. "הגענו עצמאית לבנייני האומה ולא היה שם כלום", סיפרה תושבת העיר. גם בבוקר השלג המשיך לרדת ונראה כי הסערה בעינה. "זה מחדל", מאשימים אזרחים. ראש העיר: "פועלים להציל חיים". המשטרה: חולצו כ-2,300 איש

  יותר מעשר שעות ברכב, בקור, בלי אוכל ומים, בלי לדעת מה יקרה: אלפי אזרחים נתקעו בשלג במכוניותיהם בירושלים וחיכו לחילוץ. פעולות החילוץ של אנשי עיריית ירושלים, צה"ל, המשטרה ומג"ב נמשכו גם היום (יום ו'), לאחר שאמש נחסמו הכבישים המובילים בירושלים ומאות נהגים ואזרחים נתקעו בשלג הכבד. המשטרה ופיקוד מרכז פועלים לפתוח את כבישים 1 ו-443, ומסרו כי חולצו כ-2,300 בני אדם

   

  נתקעתם בשלג בירושלים ומחכים לחילוץ? שלחו לנו בינתיים סרטונים ותמונות באימייל האדום או ב-SMS למספר 5335

   

  מנסים להתחמם בבנייני האומה (צילום: משה כהן) (צילום: משה כהן)
  מנסים להתחמם בבנייני האומה(צילום: משה כהן)

  מרבית האנשים הגיעו עצמאית למרכז הכינוס (צילום: משה כהן) (צילום: משה כהן)
  מרבית האנשים הגיעו עצמאית למרכז הכינוס(צילום: משה כהן)

  תקועים בכביש 443: אופטימיות רגעית בשלג    ( צילום: יעקב ומוריה צרפתי עדינה דוד אריאל ויוחנן)

  תקועים בכביש 443: אופטימיות רגעית בשלג    ( צילום: יעקב ומוריה צרפתי עדינה דוד אריאל ויוחנן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לילה בכביש בגין, ירושלים: תקועים בשלג    (צילום: גלעד סיידוף )

  לילה בכביש בגין, ירושלים: תקועים בשלג    (צילום: גלעד סיידוף )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לילה בירושלים: "שוויצריה הקטנה"    ( )

  לילה בירושלים: "שוויצריה הקטנה"    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  השלג נערם: תקועים בדרך לבירה    ( )

  השלג נערם: תקועים בדרך לבירה    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  במהלך הלילה נפתחו שלושה מרכזי סיוע באזור: בבנייני האומה בירושלים, במתנ"ס ברחוב שדרות החוצבים במבשרת ציון ובמחנה עופר בכביש 443. על פי עיריית ירושלים, כ-540 בני אדם נקלטו במרכז שהוקם בבנייני האומה, צוותי מד"א טיפלו משעות הלילה ב-365 בני אדם בירושלים, בעיקר בכבישים שבהם נתקעו אזרחים רבים, מתוכם 20 יולדות. הנפגעים שפונו מהדרכים סבלו מהתעלפויות, קור, צמרמורות, חולשה, תשישות וכאבים בחזה. חולצו 11 אוטובוסים של חברת אגד וחלק מהאזרחים פונו גם לבסיסי מג"ב.

   

  "מתנ"ס? באוטו היה חם יותר"

  אלקה, שנתקעה בשלג סמוך למבשרת ציון מהשעה 19:00 בערב אתמול, סיפרה ל-ynet: "באמצע הלילה, בסביבות ארבע לפנות בוקר, אמרו שמי שרוצה ללכת למתנ"ס ולמקום חם יותר מוזמן. מתנדבי משטרה באו ולקחו אותנו בג'יפ למתנ"ס באזור הקסטל. היו שם מלא אנשים וכל הזמן הצטרפו עוד ועוד אנשים שבאו מהאוטובוסים והרכבים הפרטיים שנתקעו.

   

  "בשלב מסוים החלטנו לחזור לאוטו כי היה בו חם יותר מאשר במתנ"ס. בהתחלה היינו מתוסכלים, אבל השלמנו עם המצב. אני כבר לא עצבנית, המשטרה עומדת כאן לידנו ומודעת למה שקורה אבל אין מה לעשות, כי הצירים לא מפונים. גם הבוקר השלג לא מפסיק לרדת, לפי מה שהשוטרים אומרים לא יפנו את השלג לפני השעה 10 כי המפלסות לא מצליחות לעשות את העבודה".

   

  גלעד מירושלים תקוע ברכבו בכביש בגין מאז אתמול בערב. גם הוא נמצא ללא אוכל, מים או אפשרות להתפנות. "אני ממש צמא", סיפר. "הלילה היה מקפיא עצמות. השלג לא הפסיק לרדת כל הלילה. הגיעה לכאן מפלסת בסביבות השעה 4 לפנות בוקר, אבל היא נתקעה. המנוע של הרכב דולק עד עכשיו כדי לשמור על החום. המשפחה נמצאת איתי בקשר כל הלילה. השלג הולך ונערם. אני לא רואה את עצמי יוצא מכאן עם הרכב, אבל אולי יתמזל מזלי ויעבור ג'יפ שייקח אותי. מחפשים נס".

   

  ברקת: "סופה נדירה שלא נראתה"

  בעקבות בקשה של עיריית ירושלים והמשטרה, פיקוד העורף הקים מרכז שליטה בלטרון. במהלך הלילה הוקפצו לאזור כוחות מפיקוד העורף ומרכז והחלו לפעול באזור באמצעות כלי רכב מתאימים כדי לפנות את הצירים ולחלץ את הנהגים.

   

  ראש העיר ניר ברקת התייחס לפעולות החילוץ: "אנו נמצאים במערכה מול סופה נדירה שלא נראתה. אנו פועלים בראש ובראשונה במטרה להציל חיים", אמר והוסיף: "אני מודה למפקד מחוז ירושלים יוסי פריינטי, לרמטכ"ל בני גנץ ולכל הארגונים המסייעים על ההתגייסות המהירה והראויה לשבח שהביאה להצלת חיים".

   

  מכבי אש: חילצנו ממעליות

  ממערך כיבוי האש נמסר כי במהלך הלילה התקבלו אלפי קריאות של אזרחים שתקועים בצירי התנועה ברחבי העיר, ודיווחו על מבוגרים ותינוקות ללא מזון ושתיה במשך שעות. עוד דיווחו כי לוחמי האש הגיבו לאירועים של דליפות גז, קריסת עצים על כלי רכב, חילוץ ממעליות באזורים שבהם נפלה רשת החשמל וכן שריפות.

   

  המשטרה והצבא חילצו מאות אזרחים במהלך הלילה. עם זאת, רבים התלוננו על הטיפול של עיריית ירושלים והתנהלותה בסיוע למי שנתקעו שעות רבות בכבישים וגם על האספקה הדלה במרכזי הכינוס שהוקמו. שרית, תושבת ירושלים, סיפרה ל-ynet כי החלה לעזור ולא חיכתה לכוחות ההצלה שיגיעו. "עזרנו לאנשים בכבישים. שמענו ברדיו שמפנים לבנייני האומה ופשוט התחלנו לאסוף את האנשים שנתקעו ולקחנו אותם עצמאית", אמרה שרית.

   

   (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
  (צילום: אוהד צויגנברג )

  תקועים בשלג (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
  תקועים בשלג(צילום: גיל יוחנן )

  לדבריה, כשהגיעו לבנייני האומה היו במקום 500 איש, אך לא היה שם דבר ואפילו לא נציג של העירייה. "היינו שם כמה שעות. האולם קר וקפוא ללא שתייה וללא חימום. ראינו ילדים עם פנים כחולות ללא לבוש הולם ולא היה לנו איך לעזור להם. אישה אחת כמעט איבדה את ההכרה", סיפרה.

   

  שרית ובעלה ניסו לעזור לאנשים שהגיעו למרכז הכינוס והביאו כוסות ושתייה חמה. מאוחר יותר הגיע גם נציג של העירייה והביא כמה קרטונים של מזון. "אנשים קפאו ברכבים בגלל חוסר המוכנות של העירייה. מוקד 106 וקווי המשטרה לא היו זמינים. אני מקווה שיהיה בסדר אבל זה פשוט מחדל".

    

  הכאוס בשלג הביא להאשמות הדדיות בין הנהגים לרשויות. רבים התלוננו שמפלסות השלג לא סיפקו את המענה הנדרש. במשטרה, מנגד, אמרו כי על אף האזהרות וההתראות שלא לצאת בכלי רכב פרטיים, יש מי שעשה זאת ועדיין מנסה לעשות זאת. כמו כן הזכירו בעירייה את פעולות החילוץ שנעשו וציינו כי סיפקו שמיכות, מזרנים ומנות חמות למי שפונו לבנייני האומה. בית החולים שערי צדק נרתם ותרם טיטולים ומזון לתינוקות. 

  לפני ואחרי - גילה מושלגת (צילום: אבי) (צילום: אבי)
  לפני ואחרי - גילה מושלגת(צילום: אבי)

  הכותל המערבי הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הכותל המערבי הבוקר (צילום: רויטרס)

  ירושלים בסערת השלג (צילום: ליילה אזרצקי) (צילום: ליילה אזרצקי)
  ירושלים בסערת השלג(צילום: ליילה אזרצקי)

  תקועים בדרך לבירה, גם הבוקר (צילום: שמחה שיינמן) (צילום: שמחה שיינמן)
  תקועים בדרך לבירה, גם הבוקר(צילום: שמחה שיינמן)

  המפלסות טרם הגיעו. ירושלים הבוקר (צילום: שמחה שיינמן) (צילום: שמחה שיינמן)
  המפלסות טרם הגיעו. ירושלים הבוקר(צילום: שמחה שיינמן)

   (צילום: ליילה אזרצקי) (צילום: ליילה אזרצקי)
  (צילום: ליילה אזרצקי)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: יוס שקד) (צילום: יוס שקד)
  (צילום: יוס שקד)

   (צילום: יוסי שקד) (צילום: יוסי שקד)
  (צילום: יוסי שקד)
   

  זיו סלומון, תלמידה שהייתה בטיול של בית הספר אליאנס בתל אביב, נתקעה באוטובוס על גשר המיתרים יחד עם עוד 300 תלמידים מתל אביב. "אנחנו כבר כאן 10 שעות ללא כמות מספקת של מים או אוכל או אפשרות ללכת להתפנות. אין מי שיעזור ואין מספיק מפלסות שלג", סיפרה זיו והוסיפה: "יש אוטובוס אחד שתקוע בשלג והתקלקלה לו מערכת המיזוג והתלמידים קופאים".

   

  רומי שוחט, שנמצאת באחד האוטובוסים, סיפרה: "התלמידים והמורים תקועים ברחבי ירושלים כבר 10 שעות וחצי ללא שינה ומזון ובקור. התלמידים עייפים ותשושים מהמסע. הם לא מצליחים לישון". כעבור 11 שעות החליטו התלמידים והמורים להגיע עצמאית לבנייני האומה. "הגענו למקום ועכשיו אנחנו רק מנסים לתפוס תנומה", היא סיפרה. "אמרו לנו שנישאר כאן לפחות עד 12:00 בצהריים, עד שהכבישים ייפתחו. לאכסניה שהיינו אמורים להגיע, כבר כנראה לא נגיע".

   

  "העירייה והמשטרה ליצנים"

  אתמול בערב, נהגים שניסו לצאת מירושלים לפני שהחל לרדת השלג הכבד נתקלו בצירים פתוחים, אלא שבהמשך, השלג הכבד תקע מאות נהגים בצירים הללו, ולנהגים שביקשו לצאת מהעיר נמסר בשלב מסוים שכביש 1 סגור, ולכן פנו לכביש 443. אך כשעה וחצי אחרי שהחל לרדת השלג הכבד, הודיעה המשטרה לפתע כי הציר נסגר עד 6:00 בבוקר. בשל כך נתקעו נהגים רבים מחוץ לעיר ולא ברור כיצד ייחלצו משם.

   

  טל גרוסי (24), שניסה לצאת מהעיר לפני שהחל לרדת השלג הכבד אמש בשעות הערב, סיפר: "יצאתי כשהודיעו שהכבישים פתוחים, אבל הם נסגרו ללא התראה. העירייה והמשטרה ליצנים, מה שקורה כאן זה מחדל, הם יודעים להצטלם עם מפלסות שלג ולעשות יחסי ציבור, אבל אי-אפשר לצאת ולהיכנס לבירת ישראל ומאות נהגים שתקועים כאן לא ידעו את זה בזמן. ניסיתי לצאת דרך כביש 1 אבל אז הודיעו שסגרו אותו וש-443 פתוח. פניתי לשם אבל בזמן שהמשטרה הודיעה שהכביש פתוח הוא היה למעשה סגור. היו כאן תאונות, ממש סכנת נפשות, כלי רכב החליקו כאן כמו בלונה פארק, ועכשיו כולנו תקועים ולא יודעים איך נצא מכאן הלילה".

   

  באגף התנועה של המשטרה מבקשים מהנהגים להימנע מלנסוע בכבישים בכל הארץ. באגף אמרו כי הנסיעה בכביש בתנאי מזג אוויר אלה היא סכנת חיים, וציינו שהשוטרים פרושים בכבישים ברחבי הארץ כדי לסייע לנהגים שיזדקקו לכך.

   

  היכן לא יתקיימו לימודים?

  להלן רשימת היישובים שבהם לא יתקיימו לימודים:

   

  במחוז ירושלים לא יתקיימו לימודים בעיר הבירה עצמה, וכן בקריית ארבע, במועצה האזורית גוש עציון, באפרת, בביתר עילית, במבשרת ציון, באבו גוש ובבית אל. כמו כן, בהר אדר ובגבעת זאב לא יתקיימו לימודים. במזרח ירושלים לא יתקיימו לימודים בשבת.

   

  במחוז הדרום לא יתקיימו לימודים ביום שישי בערד, ביישובי הר חברון, באל-קסום, בנווה מדבר, בתמר, ברהט, בשגב שלום, בירוחם, בשפיר, באלומה, באבן שמואל, בתיכון שבמועצה האזורית חוף אשקלון וכן בכל יישובי המועצה האזורית אשכול.

   

  באזור הצפון הלימודים לא יתקיימו ברמת הגולן, ועיריות צפת ונצרת עילית הודיעו גם על ביטול הלימודים. גם במועצה אזורית גליל עליון, מועצה אזורית מבואות חרמון ומועצה אזורית מרום גליל לא יתקיימו לימודים. גם בתי הספר סאסא, נוף הרים, חמ"ד ואנה פרנק - יישארו סגורים.

    

  במחוז המרכז: עמנואל, קדומים, פדואל, נופי נחמיה, יקיר, רחלים, ברקן, רבבה, שבי שומרון, עלי זהב, תפוח, ברוכין וקריית נטפים - התלמידים נשארים בבתיהם היום.

   

  במועצה האזורית מטה בנימין אין לימודים בפסגות, בעופרה, בשילה, במעלה לבונה ובכוכב יעקב.

   

  במועצה האזורית מטה יהודה לא ילמדו ביישובים: עין ראפה, עין נקובה, צור הדסה, קסם, עין כרם, עין הרים, מרחבים ואלון.

   

  במועצה האזורית שומרון לא יתקיימו לימודים ביצהר, בברכה, באיתמר ובאלון מורה.

   

  במוסדות החינוך במגזר הערבי לא מתקיימים לימודים בימי שישי, ולקראת שבת תתקיים הערכת מצב לגבי הלימודים.

   

  Read this article in English

   

  בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ורענן בן צור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוסי שקד
  תקועים בשלג
  צילום: יוסי שקד
  צילום: יאיר שגיא
  בדרך לירושלים
  צילום: יאיר שגיא
  צילום: ליילה אזרצקי
  שלג כבד
  צילום: ליילה אזרצקי
  צילום: יאיר שגיא
  לילה לבן
  צילום: יאיר שגיא
  צילום: שמחה שיינמן
  ובוקר לבן
  צילום: שמחה שיינמן
  צילום: EPA
  שלג בהר הבית
  צילום: EPA
  מומלצים