שתף קטע נבחר

תיבחן הקמת מעון חדש לרה"מ ב-650 מיליון

היום צפויה לעלות לאישור הממשלה הצעה לפיה נתניהו ימנה ועדה ציבורית, שתדון בהחייאת פרויקט הקמת מעון רשמי חדש לראש הממשלה, אשר בוטל ב-2009. הוועדה אף תבחן אפשרות לרכישת מטוס שישמש את ראש הממשלה ונשיא המדינה בנסיעותיהם לחו"ל

האם פרויקט "הבית הלבן הישראלי " יקום לתחייה? תקציב פרויקט אלמוג להקמת מעון רשמי חדש לראש הממשלה ומבנה חדש למשרדו הוערך בעבר ב-650 מיליון שקל על פני 20 שנה, כפי שעולה מנספחי הצעת המחליטים שצפויה לעלות היום (א') לאישור הממשלה. הפרויקט אמנם בוטל ב-2009, אך כעת נבחנת האפשרות להחזירו לחיים.

 

מעון חדש לראש הממשלה - בנוסח הבית הלבן

הממשלה אישרה 650 מיליון לבניית מעון רה"מ

בר-און מתנגד להקמת "הבית הלבן הישראלי"

נתניהו ממהר לבטל את בניית מעון ראש הממשלה

 

על פי ההצעה תוקם ועדה ציבורית, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, אשר תבחן את ההיבטים הכלכליים והביטחוניים של הקמת הקומפלקס. בנוסף תבחן הוועדה רכישת מטוס שישמש את ראש הממשלה ונשיא המדינה בנסיעותיהם לחו"ל. על פי הצעת המחליטים, את חברי הוועדה ימנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

הדמיית התוכנית של מעון ראש הממשלה שנגנזה. "מראה חללי" ()
הדמיית התוכנית של מעון ראש הממשלה שנגנזה. "מראה חללי"

 

הוועדה, אם תקום, תדון בשני נושאים טעונים מאוד מבחינת ראש הממשלה, הקשורים לאורח חייו: דיור וטיסות. הפרויקט ומסגרת התקציב להקמתו אושרו בפברואר 2009, אז תוכננה הקמתו על יד מינהלת קריית הממשלה שבמינהל הדיור הממשלתי בגבעת רם בירושלים, לא רחוק ממיקומו הנוכחי של משרד ראש הממשלה. בעקבות סערה ציבורית שקמה, הוחלט לאחר חודשיים בלבד, באפריל 2009, לבטל את תכנון וביצוע הפרויקט היוקרתי.

 

על פי היועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, ביטול הפרויקט אינו שולל דיון מחדש באישורו. "אין משמעות ההחלטה משום ביטול הצעדים ופעולות התכנון שנעשו עד כה, וייתכן שיינקטו צעדים נוספים שיובאו לאישור ראש הממשלה ו/או הממשלה בהתאם לצרכים חיוניים באותה עת", ציטטה פרגו את ההחלטה הקודמת לביטול הפרויקט. לדבריה, נוסח זה מאפשר הקמת ועדה ציבורית שתבחן שוב את ההיבטים השונים של הפרויקט.

 

לעניין רכישת המטוס מוסיפה ברנע-פרגו, כי עד שנת 2001 העמיד חיל האוויר מטוס בואינג 707 לטיסת ראשי הממשלה לחו"ל מתוקף תפקידם. לדבריה, בשל התיישנות המטוס הופסק השימוש בו. כיום נשכרים לטובת העניין מטוסים אזרחיים של חברות תעופה ישראליות.

 

פרויקט אלמוג המקורי, שתוכנן על ידי האדריכל רם כרמי, היה אמור להיות בעל מראה "חללי", עם משרדים ואולם כינוסים בשטח של כ-11 אלף מ"ר. מעון ראש הממשלה עצמו תוכנן לכלול שטח של כ-300 מ"ר. כיום ישנה הפרדה בין המעון שבשכונת רחביה למשרדי הממשלה בקריית הממשלה בירושלים. מטרת הקמת הקומפלקס היתה לאחד ביניהם.

 

שר האוצר, יאיר לפיד, הודיע הבוקר כי יתנגד בממשלה להקמת הוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים