שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: שמוליק אמסלם, איליה קריינס, אוהד צויגנברג
  נזקי הסערה לחקלאות: האם הירקות יתייקרו?
  הברד פגע בגידולים, הרוחות הרסו חממות וההצפות יגרמו לריקבון. לא כל החקלאים מבוטחים והייצואנים חוששים מפגיעה דווקא לקראת חג המולד

  אחרי שתחודש הנגישות לתושבים נצורים, אספקת החשמל תחודש וצירי התחבורה ייפתחו, תיחשף שורה ארוכה של נזקים אחרים שגרמה סערת החורף בסוף השבוע החולף. ארגון מגדלי הירקות דיווח אמש (שבת) למשרד החקלאות על הנזקים שנגרמו לענף, ועלולים להביא למחסור בחלק מהתוצרת ולפגיעה בגידולים המיועדים לייצוא. לגידולי החסה באזורי הדרום והמרכז נגרם נזק קשה מפגיעות הברד, וכך גם לירקות למאכל, לתותי השדה, לתפוחי האדמה ולגזר.

   

  אחרי הסערה - כתבות נוספות ב-ynet:

   

  בשל ההצפות שנגרמו יש חשש מריקבון בשטחי הגידול. חממות רבות נהרסו וכיסויי פלסטיק שהתעופפו ברוח חשפו את הגידולים למזג האוויר הקשה.

  ארכיון. "מקווים שבגלל המשקעים יוזל מחיר המים" (צילום: דוד (דדה) עינב) (צילום: דוד (דדה) עינב)
  ארכיון. "מקווים שבגלל המשקעים יוזל מחיר המים"(צילום: דוד (דדה) עינב)

  המגדלים לייצוא מודאגים מכך שהעונה ה"חמה" שלהם עלולה להשתבש דווקא לקראת חג המולד במדינות אירופה ובאמריקה. רוב המגדלים בענף הירקות מכוסים ב-50 אחוז ביטוח חובה לנזקי טבע באמצעות מועצת הצמחים, ורבים אף ביצעו ביטוחי רשות נוספים, אך לחלקם נגרמו נזקים שאינם מכוסים בביטוח.

   

  "בשדה עוזיהו וביישובי רמלה ולוד יש פגיעה בשטחי גידול פתוחים. הארטישוק בדרום נפגע, תותי השדה נהרסו מכמויות משקעים גדולות", אמר מזכיר ארגון מגדלי ירקות,

  מאיר יפרח. "בנאות הכיכר ובערבה הנזקים קלים ותהיה אספקה רצופה של פלפלים ותבלינים ועגבניות".

   

  האם הנזקים ישפיעו על מחיר הירקות לצרכנים?

  "סביר להניח שתהיה תזוזה מסוימת במחירי הירקות. לא לשכוח שהחקלאים סבלו ממחירים ירודים בתקופה האחרונה. אני מקווה שמשרד החקלאות יסייע לאזורים שבהם קרסו חממות. הנזק הוא יותר מ-50 אלף שקל לדונם. אנחנו מקווים שעם שפע המשקעים שירדו, גם יוזל מחיר המים, שיוזיל את מחיר הירקות".

   

  מנהל גידולי השדה של חברת מושבי הנגב, אביגדור כלפה, התראיין לאולפן ynet ואמר שכמויות המשקעים שירדו מבורכות, אבל מובן שנגרמו גם נזקים: "קודם כול קיבלנו כמוּת משקעים מכובדת. בימים הקרובים נצא לשטח ונבדוק את הנזקים. אבל בסך הכול אנחנו מברכים על כמות הגשמים. הרבה שנים לא ראינו כזו. בימים כאלה, כשהשמיים בהירים, חשש לקרה הוא גבוה מאוד ואנחנו כמובן עם יד על הדופק. אנחנו מקווים שהטמפרטורות לא ירדו מתחת לאפס".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים