שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מצרים: 500 לירות קנס למי שלא יצביע לחוקה

  בחודש הבא יילכו מיליונים להצביע בעד או נגד החוקה החדשה של ארץ הנילוס. השלטונות הודיעו שיענישו את כל מי שלא יילך להצביע במשאל העם

  לכו להצביע - הגרסה המצרית: נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור הכריז אתמול (יום שבת) כי משאל העם על החוקה החדשה ייערך ב-14 וב-15 בינואר ונראה שעבור השלטונות בקהיר, הטלת פתק לבן בקלפי אינה אופציה שמקובלת עליו. חבר המזכירות הכללית של ועדת הבחירות במצרים, השופט אחמד סחים, אמר אתמול לרשת CNN בשפה הערבית כי כל מי שרשאי להצביע במשאל העם ולא יעשה זאת ייקנס ב-500 לירות מצריות (כ-255 שקלים).

    

  הצבא ושר ההגנה שולטים. חוקה מצרית חדשה

   

  עוד חדשות בעולם :

  תמה הדרך לחירות: מנדלה נקבר בכפר אבותיו

  בן 27, בלי ניסיון. שר החוץ הבא של אוסטריה

  המבורגר, צ'יפס, בלי סלט. האיראנים משמינים

  הבוגד בדרך הביתה? 'תומך בחנינה לסנואודן'  

   

  "קנס זה נקבע במסגרת חוק הזכויות הפוליטיות בסעיף מספר 40", אמר השופט המצרי. "הסעיף קובע כי כל מי ששמו רשום ולא הצביע במשאל העם ללא סיבה ייקנס בקנס שלא חורג מ-500 לירות".

    

  נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור וחברי הוועדה שניסחה את החוקה החדשה (צילום: FP PHOTO / HO / EGYPTIAN PRESIDENCY) (צילום: FP PHOTO / HO / EGYPTIAN PRESIDENCY)
  נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור וחברי הוועדה שניסחה את החוקה החדשה(צילום: FP PHOTO / HO / EGYPTIAN PRESIDENCY)

  בטקס שנערך בנוכחות משפחות הרוגי "מהפכת 25 בינואר", שבה הודח הנשיא חוסני מובארק, פנה הנשיא מנסור באופן עקיף לתנועת "האחים המוסלמים" ואמר: "אנשים שמחזיקים בדעות ועמדות אחרות צריכים לאזור אומץ, לזנוח את העקשנות היהירה, להצטרף לגל הלאומי ולהפסיק לחתור לחזיונות שווא ואשליות". עוד השתתפו בטקס: ראש הממשלה חאזם אל-בבלאווי, שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי וחברי הוועדה שניסחה את החוקה ובראשם מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר עמרו מוסא.

   

  מנסור קרא לאזרחי מצרים להצביע במשאל העם בעד החוקה שמהווה צעד ראשון לקראת כינון ממשל קבוע במצרים. "אין תוקף למסמך החשוב הזה בלי הקולות התומכים שלכם", אמר הנשיא הזמני שמונה לתפקיד לאחר הדחתו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי בהפיכה צבאית. 

   

  "האחים המוסלמים" מתנגדים לחוקה החדשה (צילום: AP) (צילום: AP)
  "האחים המוסלמים" מתנגדים לחוקה החדשה(צילום: AP)

  למרות פניית הנשיא, ב"אחים המוסלמים" ממשיכים להביע התנגדות נחרצת לחוקה החדשה. "הברית לתמיכה בלגיטימיות", ארגון שמאגד את הכוחות התומכים במורסי וב"אחים המוסלמים", פרסמה בתחילת החודש הודעה שבה הגדירה את החוקה "מסמך שחור שנוצר בחשכה כדי להיאבק במהפכת 25 בינואר". אף על פי ש"האחים המוסלמים" עדיין לא פרסמו הודעה רשמית מטעמם, צעירים המזוהים עם התנועה השיקו ברשת קמפיין שקורא "להחרים את מסמך הדמים". 

   

  אחד הסעיפים המעניינים בחוקה החדשה הוא האיסור על הקמת מפלגות על בסיס דתי. הסעיף מכוון נגד מפלגת "החירות והצדק" של "האחים המוסלמים" והזרמים האיסלאמיסטיים הקיצוניים ומסיבה זו ואחרות הם מתנגדים לחוקה. שינוי נוסף בחוקה הוא צמצום הפרלמנט לבית אחד במקום שני בתים כמו שהיה בעבר.

   

  הצבא המצרי הוא אחד המרוויחים הגדולים מהחוקה החדשה. סעיף 234 קובע למעשה כי מינויו של שר הגנה מצרי, שכיום מכהן בו א-סיסי, ייעשה רק אחרי הסכמה של המועצה העליונה של צבא מצרים. מה שהופך את מעמדו של שר ההגנה לייחודי בהשוואה לשאר חברי הממשלה. סעיף נוסף, שנוי במחלוקת, הוא זה המעניק פתח לצבא לערוך משפטים לאזרחים ולא רק לאנשי צבא - אחת הסוגיות השנויות במחלוקת במצרים שהוציאה עשרות פעילים פוליטיים לרחובות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  אזרח מצרי מעיין בחוקה החדשה המוצעת
  צילום: AP
  מומלצים