שתף קטע נבחר

חוקי עבודת נוער יוגמשו: יבוטל פנקס עבודה

הצעת חוק שגובשה במשרד הכלכלה, מגמישה את חוקי העבודה החלים על בני הנוער. על הפרק: ביטול החובה להוציא פנקס עבודה כתנאי להעסקתם ומתן אפשרות לעבוד עד חצות בחופשות. בנט: "אני מעדיף בני נוער עובדים ומתפרנסים מאשר מסתובבים חסרי מעש ברחובות"

שר הכלכלה, נפתלי בנט, הודיע היום (ד') כי הוא מקדם הצעת חוק שתגמיש את חוקי העבודה החלים על בני הנוער, באופן שיקל עליהם להשתלב במעגל התעסוקה. בתוך כך מתוכנן לבטל את החובה להוציא פנקס עבודה כתנאי להעסקתם ולהגמיש את השעות שמותר להעסיקם, כולל מתן אפשרות לעבוד עד חצות בחופשות רשמיות.

 

 

בין היתר, הצעת החוק מבטלת את החובה הקיימת כיום, להוציא פנקס עבודה בלשכות התעסוקה כתנאי להעסקת בני נוער. במקום זה, המעסיק יחויב לשמור במקום העבודה צילום תעודת זהות של הנער או הנערה, או של הוריהם, ואישורים רפואיים נדרשים.

 

בנוסף, היא מאפשרת העסקת בני נוער מגיל 16 ומעלה בתקופת חופשות רשמיות מלימודים עד לשעה 24:00, זאת בתנאי שהמעסיק ידאג לסידורי הסעה הביתה. נכון להיום, חלות מגבלות על שעות ההעסקה: מתחת ל-16 מותר להעסיק עד השעה 20:00 ואילו בגילאי 16 עד 18 ניתן להעסיק עד 22:00, ולפי היתר מיוחד עד השעה 23:00.

 

במשרד הכללה מציינים כי המצב כיום יוצר סרבול בירוקרטי וטרחה מיותרת הן לבני הנוער והן למעסיקים. עוד מציינים, כי מאחר שהעסקת בני נוער אחרי השעה 22:00 נחשבת עבירה - הדבר פוגע בהם בשל צמצום היצע המשרות העומד לבחירתם.


 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

בנט: "הזמנים השתנו"

טיוטת התיקון לחוק כבר הופצה בין משרדי הממשלה והתיקון אמור לעלות בקרוב לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה. משם, במידה שתעבור - תמשיך בהליכי החקיקה בכנסת. במשרד הכלכלה ציינו כי הצעת החוק כוללת המלצות שגובשו על ידי המועצה לענייני נוער עובד ושהתקבלו בהתייעצות עם נציגים ממשרדי ממשלה, ארגוני עובדים, מעסיקים וגופים במגזר השלישי.

 

"אני מעדיף בני נוער עובדים ומתפרנסים מאשר מסתובבים חסרי מעש ברחובות", אמר היום בנט. "הזמנים השתנו - צעירים כבר לא הולכים לישון בשמונה וגם לא בעשר והגיעה העת שנתאים עצמנו למציאות ונוציא ממנה את המיטב לכלכלה ולחברה בישראל".

 

בנט הוסיף כי "אנו עושים כאן מהפך שיאפשר לבני נוער לנצל את חופשות הקיץ ולהתחיל לצבור ניסיון מקצועי מגיל צעיר. פעלנו להסרת חסמים בירוקרטיים גם מהנוער העובד בישראל וגם מהמעסיקים. אנחנו עוזרים לא רק לבני הנוער, שייהנו ממגוון משרות זמינות רחב יותר בחופשות הלימודים, אלא גם למשפחות, אשר נטל ההוצאות בעת החופשות הנו גבוה מאוד עבורן".

 

עוד ציין שר הכלכלה, כי התיקון מתבצע במסגרת פעילות המשרד לאיתור "דרישות רגולטוריות מיושנות" שניתן לבטל. "המשרד נמצא בעיצומו של תהליך מיפוי וצפויים מהלכים נוספים מסוג זה".  

 

מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה במשרד הכלכלה, יפה סולימני, מסרה כי "לצד הסרת חסמי הבירוקרטיה חשוב לאפשר לבני הנוער להשתלב בשוק העבודה, תוך דאגה לביטחונם. אנו ממשיכים לשפר את השירות לבני הנוער העובדים, גם בהסברת זכויותיהם וקוראים למעסיקים להקפיד על זכויות עובדים אלו בכלל וכבני נוער בפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר הכלכלה נפתי בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים