שתף קטע נבחר

מכרזים לדירות להשכרה בפיקוח. מה המחיר?

שר האוצר חתם על פרסום מכרזים עבור דיור להשכרה, חלקם במחיר מפוקח, בחיפה, ברמת השרון ובהרצליה. שכר הדירה הצפוי בדירות שיושכרו בפיקוח: 3,200 שקל לדירת 120 מ"ר בחיפה; 3,600 שקל ל-85 מ"ר בהרצליה, ו-4,160 שקל ל-85 מ"ר ברמת השרון. עד כה רק מכרז אחד כזה יצא לפועל - ברעננה

שר האוצר, יאיר לפיד, ממשיך לקדם את תוכנית הדיור שלו. היום (ד') הודיע יחד עם ראש עיריית חיפה יונה יהב, ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ומ"מ ראש עיריית רמת השרון, שירה אבין, על פרסום מכרזים עבור דיור להשכרה בחיפה, ברמת השרון ובהרצליה - חלקם במחיר מפוקח. באוצר אף פרסמו אומדן של מחירי ההשכרה הצפויים במחיר מפוקח: 3,200 שקל לדירת 120 מ"ר בחיפה; 3,600 שקל לדרית 85 מ"ר בהרצליה, ו-4,160 שקל לדירת 85 מ"ר ברמת השרון.

 

יאיר לפיד - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

בנוסף למכרזים אלו, צפויים להתפרסם מכרזים לכ-800 יחידות דיור להשכרה בירושלים ולאחר מכן לכ-1,200 יחידות דיור להשכרה ברמת גן. כעת נותר לחכות ולראות אם המכרזים אכן ייסתיימו בהצלחה. נזכיר כי עד כה רק מכרז אחד לדיור להשכרה לטווח ארוך יצא לפועל (ברעננה), ואילו מכרזים בערים כגון באר שבעכפר סבא וראשון לציון המכרזים נכשלו.

 

במסגרת החתימה על ההסכם, אמורים לצאת לדרך פרויקטים של מאות דירות להשכרה בערים אלה, חלקם כבר בבנייה. בחיפה מדובר בפרויקט, במסגרתו ייבנו אלפי יחידות דיור חדשות במורדות הדרומיים של העיר, מתוכן כ-268 דירות יהיו מיועדות להשכרה לטווח ארוך. בלשכת ראש העיר מציינים כי מתוך 268 הדירות, כ-67 יושכרו במחיר מוזל תחת פיקוח עבור תושבי העיר חיפה. יתר הדירות יושכרו במחירי השוק לזוגות צעירים זכאי משרד השיכון.

 

ברמת השרון, יצא לדרך פרויקט להשכרה לטווח ארוך לבניית 246 יחידות דיור בשטח של לא יותר מ-85 מ"ר במזרח שכונת מורשה, כאשר כ-61 דירות יושכרו במחיר מפוקח. במסגרת ההסכם, יגובשו קריטריונים עבור קהל היעד המקומי, וכן תהיה התחייבות להשכרת הדירות במחירים נמוכים יחסית לשוק המקומי. יצוין כי עיריית רמת השרון מבצעת בימים אלו הליך שינוי התב"ע במזרח רמת השרון, כאשר היציאה לשלב המכרז תחל כבר בחודשים הקרובים.

 

לצד פרויקט זה, הודיעה עיריית רמת השרון כי היא מקדמת פרויקט השכרה לטווח ארוך לסטודנטים, שיכלול דירות קטנות בשטח של עד 50 מ"ר.

 

בהרצליה מדובר בפרויקט ענק שיכלול כ-4,000 יחידות דיור אשר ייבנו בקיבוץ גליל ים הסמוך, מתוכן כ-800 דירות יהיו מיועדות להשכרה. בשלב הראשון יושכרו 215 יחידות דיור לטווח ארוך. בלשכת ראש העיר מציינים כי 54 מהדירות שיהיו מיועדות להשכרה, יושכרו לבני הרצליה במחיר מוזל ומפוקח. יתר הדירות יושכרו במחירי שוק לזוגות צעירים זכאי משרד השיכון.

 

מימין לשמאל: אבין, יהב, פדלון ולפיד במעמד החתימה, היום (צילום באדיבות משרד האוצר) (צילום באדיבות משרד האוצר)
מימין לשמאל: אבין, יהב, פדלון ולפיד במעמד החתימה, היום(צילום באדיבות משרד האוצר)

 

לפיד: "גיים צ'יינג'ר בשוק הנדל"ן"

השר לפיד אמר עם פרסום ההודעה כי  "היום אנחנו מוציאים לדרך את המכרזים הראשונים לבניית דיור להשכרה לטווח ארוך. זהו גיים צ'יינג'ר משמעותי שאנחנו מכניסים לשוק הנדל"ן, שעתיד לשנות את פני הדיור בישראל. זה המודל שיכסה בשנים הקרובות את כל המדינה".

 

הוא הוסיף כי "המכרזים הללו עליהם אנו חותמים היום יהפכו מהר מאוד לבנייני מגורים מטופחים, עם דירות מוארות וירוקות, הבנויות בסטנדרטים הגבוהים ביותר. במגדלים האלה יהיו שטחים ציבוריים וחדר כביסה וחדר כושר. ומה שעוד יהיה לדיירי המגדלים האלה - זו ודאות. יהיה להם הביטחון שהמחיר יהיה מפוקח ואף אחד לא יקפיץ אותו, ותהיה להם הידיעה שאי אפשר לבוא יום בהיר אחד ופשוט לזרוק אותם החוצה".

 

הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, אמר כי "פרסום מכרזים אלה להשכרה לטווח ארוך מתבסס על המלצות צוות 90 הימים. דיור להשכרה בטווח ארוך מייצר ודאות לשוכרים ומקטין את הלחצים על הביקושים בשוק הנדל"ן. במקביל אנו מקדמים את החקיקה בנושא הותמ"ל ונטילת קרקעות".

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, ציין כי הוא מברך על שיתוף הפעולה עם משרד האוצר, על קידום המכרזים לדיור להשכרה שיתנו פתרון נוסף למצוקת הדיור לזוגות צעירים ולמעמד הביניים".

 

על רקע המכרזים: עיצומים ברשות מקרקעי ישראל

במחאה על פרסום המכרזים, הודיעו היום ועד עובדי רשות מקרקעי ישראל על עיצומים, ואסר על העובדים לקיים פגישות עבודה עם אנשי משרד האוצר.

 

המתחמים ישווקו באמצעות ועדה בינמשרדית שבה חברים נציגי האוצר, משרד השיכון ונציג של רשות מקרקעי ישראל. בוועד טוענים כי המשמעות היא הפקעת הסמכויות השייכות לעובדי הרשות וכי למעשה זהו צעד לקראת העברת העבודה שלהם אל החברה הממשלתית החדשה לדיור שמקים שר האוצר. "אנו רואים בזה צעד לקראת הוצאת תחומי האחריות של הרשות לגורם חיצוני", הסבירו בוועד. "זו העבודה של העובדים ואין סיבה שיוציאו אותה".

 

בהודעה ששלח הוועד לעובדים צוין, כי "כבר מהיום אין לשבת עם עובדי משרד האוצר לגבי המכרזים, אין לתת מידע, מיפוי (תשריטים), נתונים, דו"חות ספר נכסים, קבצי אקסל, תיקי רשות, מידע עובדתי, משפטי וכיו"ב, וכל עבודה אחרת שנדרשת על ידם. אין לקיים איתם או מי מטעמם ישיבות או כל מגע בנושא זה או במכרזים אחרים".

 

על כך אמר מנהל הרשות כי "אני מבין ללבם של עובדי רשות מקרקעי ישראל ואת חששם מפני הקמת החברה לדיור להשכרה. יחד עם זאת, יצרנו מודל שיתוף פעולה שאינו פוגע בעובדי הרשות, ואני קורא למשרד האוצר לסיים את תהליך ההידברות עםההסתדרות".

 

בהכנת הידיעה השתתפה בילי פרנקל

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים