שתף קטע נבחר

הפך למגן החילונים. מהפכת 2013 של אסד

בשנה החולפת נכנסה האופוזיציה החילונית למשבר עמוק, החלה להיעלם בהדרגה והותירה לעם הסורי לבחור בין רודן שמואשם בפשעים נגד האנושות לארגוני ג'יהאד שרוצים מדינת הלכה איסלאמית קיצונית. איך זה קרה?

אלף יום למהפכה בסוריה ועדיין אין הכרעה. כדור השלג של מלחמת האזרחים ממשיך להתגלגל לכיוונים מדאיגים לעתידה של סוריה ולעתיד האזור כולו. אחרי שהמחאה האזרחית התחלפה במאבק צבאי, התרגלנו לקיומם של שני מחנות שקולים: צבא המשטר ו"צבא סוריה החופשי".

 

איסלאמיים ואכזריים. בסוריה אין Good Guys

 

"ערבית מדוברת " - טורים אחרונים:

סעודיה תצטרך לבחור: איראן או ישראל

פוטין מנצח את אובמה בשחמט המזרח תיכוני

גיבור מצרים, אויב "האחים". המלכוד של סיסי

נחמד לאיראן, פוגע במצרים. הטעות של אובמה

 

שנת 2013 התאפיינה בהופעת גורם שלישי - האופוזיציה האיסלאמית. גם מערכת העריקות הצבאיות עברה גלגולים: חיילים ערקו מצבא המשטר ל"צבא סוריה החופשי" ובשנה האחרונה אלפים מלוחמיו ערקו ממנו לארגונים האיסלאמיים. בחודשים הקרובים אנו עלולים להתבשר על תבוסתה של האופוזיציה החילונית, לא בידי צבא המשטר כי אם בידי הג'יהאדיסטים. "הקואליציה הלאומית הסורית" בטורקיה נאלצת להגיע לוועידת ז'נבה בסוף ינואר, שכן בעתיד הקרוב לא תהיה יותר רלוונטית ולא תייצג אף צד בסכסוך בסוריה. האם האופוזיציה החילונית תיעלם מהזירה ב-2014? אם כן, מה המשמעות לגבי סוריה והמדינות השכנות, כולל ישראל?

 

במערב לא רצו שנשק יזלוג לגורמים קיצוניים. מורדים מג'בהת א-נוסרה בחלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
במערב לא רצו שנשק יזלוג לגורמים קיצוניים. מורדים מג'בהת א-נוסרה בחלב(צילום: רויטרס)
בשבוע שעבר נפל דבר בצפון סוריה: לוחמים מהמחנה האיסלאמי פשטו על מפקדת "צבא סוריה החופשי" בבאב אל-הוא במחוז אידלב, ורוקנו אותו מאספקה ומציוד צבאי. עקבותיו של מפקד "צבא סוריה החופשי" סלים אידריס נעלמו. בשל שתיקתו, פשטו שמועות לפיהן נס על נפשו יחד עם יתר הפיקוד של האופוזיציה לטורקיה או לקטאר.

 

בלי ניסיון קרבי: מפקד המורדים שנכשל

הפשיטה המבישה על מטה המורדים החילוניים ממחישה לאיזה שפל הגיע צבא המורדים שהיה עד לסוף שנת 2012 בגדר חוד החנית במאבק נגד המשטר הסורי. במהלך השנה נראו סימנים מדאיגים למשבר של צבא העריקים הסורי, כאשר מייסדו, הקצין ריאד אל-אסעד, נדחק מפיקוד הצבא ואחר כך נפצע קשה מפיצוץ מכונית תופת בדיר א-זור בחודש מרס. את מקומו תפס אידריס, קצין מהנדס חסר ניסיון קרבי בשטח. הגנרל אידריס צבר פופולריות בקרב נציגים מהמערב בזכות נועם הליכותיו ושליטתו בשפות, אולם פיקודו על "צבא סוריה החופשי" המיט אסון על כוחותיו.

 

שורה של החלטות שגויות הביאה לפגיעה קשה באופוזיציה החילונית, בראשן פיזור הכוחות בזירות רבות מדי והיציאה ל"קרב החוף" בהיעדר תחמושת מספקת. ביציאה להרפתקה זו באזור ה"סאחל" לא לקח הגנרל אידריס בחשבון את המוטיבציה הגבוהה של בני העדה העלווית להגן על אזורי מחייתם ואת קרבתה של זירה זו למרכז האספקה הרוסי בנמל טרטוס. "צבא סוריה החופשי" אפשר לגורמים איסלאמיים קיצוניים להצטרף למערכה נגד המשטר בכל הזירות שבהן לחם ולזקוף לזכותו את כל ההצלחות בעוד הוא הואשם בכישלונות.


מדינה הרוסה. שכונת טאריק אל-באב בעיר חלב לאחר התקפת חיל האוויר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מדינה הרוסה. שכונת טאריק אל-באב בעיר חלב לאחר התקפת חיל האוויר(צילום: רויטרס)
הג'יהאדיסטים מתאפיינים במוטיבציה גבוהה והם פועלים מתוך מניע דתי משיחי, כולל נכונות להתאבד כשהידים. על כן צברו פופולריות הולכת וגוברת בקרב הלוחמים.

 

עליית "החזית האיסלאמית"

כוח המשיכה של המחנה האיסלאמי הלך וגבר ככל שצבר מימון חיצוני ויוקרה בשדה הקרב. בחודש נובמבר הוקם גוף חדש ומשמעותי הנקרא "החזית האיסלאמית הסורית" שמאגד בתוכו ארגונים איסלאמיים רבים שאינם מזדהים עם אל-קאעידה. גוף זה הפך לביתם של אלה המעוניינים במלחמת ג'יהאד נגד המשטר מבלי להזדהות עם אל-קאעידה ולקבל הוראות מעיראק. לפי הערכות שונות, מספרם של הלוחמים ב"חזית האיסלאמית" עולה על זה של "צבא סוריה החופשי" והוא מגיע ליותר מחמישים אלף לוחמים.

 

אנשי "החזית האיסלאמית הסורית" הם אלה שפשטו לאחרונה על מפקדת "צבא סוריה החופשי". בניגוד ל"צבא סוריה החופשי", "החזית האיסלאמית" אינה נלחמת נגד גורמי אל-קאעידה בשלב זה, משום שמטרתם זהה לחלוטין: הקמת מדינה איסלאמית והחלת חוקי השריעה בסוריה.


גם ילדים משלמים את מחיר העימות. פצוע בדמשק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם ילדים משלמים את מחיר העימות. פצוע בדמשק(צילום: EPA)
מאחר ש"החזית האיסלאמית" אינה דוגלת בג'יהאד עולמי, היא אינה נמנית ברשימת ארגוני הטרור במערב ובארצות הברית. על כן הסיוע החיצוני ל"חזית האיסלאמית" אינו בגדר תמיכה בטרור. לפי העיתונות הערבית, התומכות העיקריות ב"חזית האיסלאמית" הן טורקיה וקטאר וכן גורמים לא ממשלתיים בסעודיה. לחזית גם קשרים עם תנועת חמאס. לא מן הנמנע כי בעתיד ייאלצו מדינות המערב לתמוך ב"חזית האיסלאמית" הנחשבת מתונה יותר מהארגונים "ג'בהת א-נוסרה" ו"המדינה האיסלאמית של עיראק וסוריה", כשם שהשלימו בשנה שעברה עם שלטון "האחים המוסלמים" במצרים.

 

ארה"ב ובריטניה הקפיאו סיוע למורדים

אין ספק כי ההחלטה האמריקנית בחודש אוגוסט לא לתקוף בסוריה והמשא ומתן בז'נבה בין שש המעצמות לבין איראן הגבירו את ייאושם של לוחמי "צבא סוריה החופשי" וחיזקו את הגורמים האיסלאמיים. הופעת אל-קאעידה בזירה הסורית פגעה כבר לפני שנה בסיכויי המורדים לקבל משלוחי נשק מסיביים "שוברי שוויון" בשל החשש כי ייפול לידיים לא רצויות. בעקבות הפשיטה האחרונה על מטה "צבא סוריה החופשי" החליטו ארה"ב ובריטניה להקפיא לחלוטין את הסיוע למורדים דרך טורקיה. להחלטה זו משמעויות חמורות לגבי סיכויי ארגון המורדים הגדול להתאושש.

 

ככל שהזמן עובר, הופכת "החזית האיסלאמית" לאלטרנטיבה ל"צבא סוריה החופשי". "החזית האיסלאמית" מנהלת קרן עצמאית ואוספת תרומות למאבקה ברחבי העולם. החזית מזוהה עם הזרם הקיצוני הסלפי, כלומר זה השואף לשוב לאידיאלים של האבות המייסדים של הדת. בראש הארגון עומדת "מועצת השורא" בהנהגת אחמד א-שייח הסורי, בן 41, המכונה אבו עיסא. לארגון יש משרד מדיני, אגף צבאי ואגף הלכה. בדומה לתנועת "האחים המוסלמים", מנהיגי "החזית" דואגים לטפח את דימויים כארגון סעד איסלאמי ממלכתי הדואג לצורכי האוכלוסייה.


 (צילום: AFP, EPA) (צילום: AFP, EPA)
(צילום: AFP, EPA)
 

במקביל ללוחמה, "החזית האיסלאמית" דואגת לחלוקת מזון לתושבים וללימוד קוראן לילדים. בחזונו של הארגון תתקיים סוריה על פי חוקי ההלכה המוסלמית הסונית והמיעוטים יצטרכו לשלם מס ג'יזיה ולהכיר בעליונות האיסלאם. נשים יצטרכו לשמור על לבוש צנוע ומערכת החינוך תהיה מושתתת על ערכי האיסלאם על פי הדגם הסלפי.

 

עם היעלמותה ההדרגתית של האופוזיציה הדוגלת בהקמת סוריה דמוקרטית ובמדינה אזרחית שוויונית, יעמדו הסורים בפני שתי ברירות קשות למדי: סוריה בהנהגת דיקטטור המואשם בפשעים נגד האנושות - או מדינת הלכה איסלאמית קיצונית.

נראה כי ארה"ב מעדיפה בשלב זה את הברירה הראשונה, אף שאינה מודה בכך באופן רשמי כמו רוסיה. אם ייפול משטרו של בשאר אסד תהפוך סוריה ככל הנראה למפקדת ג'יהאד כלל-עולמי שתהווה איום על האזור כולו, כולל ישראל.

 

לאור המצב שאליו נקלעה סוריה, אסד מקבל מהמעצמות לגיטימציה בשתיקה להמשיך בטבח כראות עיניו ולשמור על הממוצע המזעזע של 90 הרוגים ביום באין מפריע. הרוח הגבית מהמשולש רוסיה-איראן-חיזבאללה, פיצול האופוזיציה והיעדר ההתערבות המערבית מבטיחים את המשך הישרדותו. בעוד "צבא סוריה החופשי" מתפורר - אסד בונה לעצמו תדמית של מנהיג הנאבק באל-קאעידה במזרח התיכון, מגנם של המיעוטים והלאומנים החילוניים. צבא אסד בסיוע חיזבאללה מתאמץ כעת לכבוש את הרי קלמון צפונית-מערבית לדמשק על גבול סוריה לבנון. אם ינצח במערכה, יהווה כיבוש קלמון המשך לניצחון בקרב אל-קוסייר ויאותת לכל משתתפי ועידת ג'נבה 2 כי צבא סוריה מתאושש בהדרגה ומחזיר לעצמו את השליטה על מערב סוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מחזיק מעמד. אסד
צילום: AP
צילום: ירון פרידמן
השנה שבה הופיעה האופוזיציה האיסלאמית. ד"ר ירון פרידמן
צילום: ירון פרידמן
מומלצים