שתף קטע נבחר

כאלף מפגינים בעד הקנאביס: "אלוהים נתן"

המפגינים צעדו לכיכר רבין בתל אביב ודרשו הפסיק לרדוף את צרכני הקנאביס. אחד המפגינים סובל ממאניה דיפרסיה: "זה החליף אצלי טיפול בכדורים מסורתיים של תרופות שרשמו לי ומאז חזרתי לחיים". ח"כ משה פייגלין שר לנוכחים את שירו של אריק איינשטיין "אני ואתה נשנה את העולם"

כאלף מפגינים קראו אמש (שבת) בתל אביב להסדיר בחוק את מעמדו של הקנאביס בישראל תחת הכותרת: "סמים לזה סוף, די להתעללות בחולים, די לרדיפת האזרחים". הם צעדו מכיכר הבימה לכיכר רבין ונשאו שלטים: "לגליזציה מיד, אנחנו לא פושעים" ו"תנו לחיות בשקט". באירוע משתתפים פעילים למען הקלה במתן אישורים לטיפול של חולים בקנאביס רפואי, אזרחים הקוראים ללגליזציה של השימוש בסם, ותומכים בהצעת החוק של מרצ לביטול ההפללה של השימוש העצמי.

 

קנאביס רפואי - כתבות נוספות ב-ynet:

המפגינים גילו מקוריות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המפגינים גילו מקוריות(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ההפגנה בתל אביב, הערב. "לשנות את התדמית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההפגנה בתל אביב, הערב. "לשנות את התדמית"(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ משה פייגלין (הליכוד ביתנו) התייחס לאיסור על שירה בהפגנה: "עשו למארגנים את המוות לגבי ההפגנה. לא חשבתי שאצטרך חסינות של ח"כ כדי לשיר, אבל הנה...". לאחר מכן שר ח"כ פייגלין  את "אני ואתה נשנה את העולם" של אריק איינשטיין.

 

הוא אמר שהוא מתרגש לראות את כמות האנשים שהגיעו לכיכר, "המאבק נושא פירות. יש ששואלים אותי מה לי ולזה כחובש כיפה. אני אסביר, אני הגשתי הצעת חוק שאומרת דבר כל כך פשוט והגיוני - שרופא שרוצה לתת קנאביס לחולה רשאי לעשות זאת בלי שמערכות יתערבו ויעוותו את המצב. אני עדיין רואה שהממסד לא מאפשר את זה, מדוע? כי הצמח הזה לא בא בקפסולה, לא בא ממפעל מכובד מעבר לים. אתם לא מצליחים להבין שאלוהים נותן לנו מתנה שעוקפת את כל הפטנטים האלה. קנאביס ריפא אנשים מסרטן, הוא מקל ומרפא אבל לא יודעים בדיוק איך וזה מפחיד אותנו". 

ח"כ פייגלין שר ונאם  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ פייגלין שר ונאם (צילום: מוטי קמחי)
 

פייגלין אמר כי נדרשת צניעות גם מהמומחים הטובים ביותר. "אני מחזיק מעצמי בן חורין ומאמין בזכות החולה להירפא גם אם מיטב המדענים עדיין אינם יודעים איך". שחף בנדרקר, ממארגני ההפגנה: "שתי מטרות להפגנה, לשנות את התדמית של צמח הקנאביס בציבור ולתמוך בהצעות החוק שהוגשו בנושא של חבר הכנסת משה פייגלין ושל חברת הכנסת תמר זנדברג. אנחנו דורשים היגיוניזציה, כי במצב כיום אין שום היגיון שאזרח שומר חוק שלא

פוגע באיש יהיה נתון לפחד ולרדיפה כי עישן ג'וינט אחרי יום עבודה. חולים לא מקבלים קנאביס כי פקידים במשרד הפנים החליטו. צריך לשנות את זה".

 

הפעילים קראו לחדול מלהפליל ולהטריד את משתמשי הקנאביס וסיפרו על אלפי תיקים פליליים שנפתחו נגד צרכני קנאביס. לטענתם, מיליונים מושקעים באכיפה. הם קראו לבטל את ההפללה ולהרחיב את השימוש בקנאביס רפואי. כמה מהם סיפרו על נפלאות שחולל השימוש בצמח במחלתם.

 

א' הגיע מבני ברק להפגנה: "אני סובל ממאניה דיפרסיה וצורך קנאביס באופן יום-יומי כבר שלוש-ארבע שנים. זה החליף אצלי טיפול בכדורים מסורתיים של תרופות שרשמו לי ומאז חזרתי לחיים. חייבים לשנות את החוק, אף אחד לא יגיד לי לא להשתמש במשהו שאלוהים נתן".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"לשים סוף להפחדה של הרשויות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לשים סוף להפחדה של הרשויות"(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

אילן גיל (53) מראשון לציון, ממארגני האירוע: "העצרת באה לשים סוף למסע ההפחדה של הרשויות ולחשוף את האמת על הקנאביס - שהוא לא סם מסוכן אלא תרופת פלאים מוכחת. ב-20 השנים האחרונות כל אלה שאמרו את זה קראו להם 'סטלנים' ולא הקשיבו למה שהם אומרים. עד לפני עשור גם אני הייתי נגד וכיום אבי מקבל קנאביס רפואי. אני בא לכפר על החטא שלא פתחתי את הראש לנושא. כיום יש בערות בנושא, אומרים ששימוש בקנאביס מדרדר לסכיזופרניה ומחלות נוספות. ההיפך הוא הנכון". 

 

הזמר גלעד כהנא עלה לבמה והקריא את השיר "רמי מועסק באחזקת סמים קלים". הוא אמר שלא קיבל אישור מהעירייה והמשטרה לשיר, ולכן הקריא את השיר.

 

בהפגנה נכחה גם ח"כ תמר זנדברג (מרצ) שאמרה ל-ynet: "ההפגנה היא למען הכרה בתועלת הרפואית של הקנאביס, שידועה כיום, וגם לתמוך בהצעת החוק שהגשתי לאי-הפללה של שימוש עצמי. ראינו מצעד של חברי כנסת שכבר הודו שעישנו. גם הם יודעים מהי המציאות, כפי שאנשים אחרים יודעים. אני מצפה לתמיכה שלהם ושל חברי כנסת שעוד לא אזרו אומץ לתמוך בהצעת החוק. יש להתאים את ספר החוקים למציאות".

 

"זו הפגנה בעד שינוי חברתי, דבר שייקח זמן", אמרה זנדברג. "זהו צעד אחד ורגע היסטורי. עישון הוא חלק מאורח חיים שגרתי, אין סיבה שיהיה פלילי. לחולים אומר שהתרופה שלכם נמנעת בגלל בורות ושמרנות. זהו מאבק אמיץ במיוחד - לצאת החוצה למרות כאב ובושה ולהיאבק מאבק ציבורי. מגיע לכם כל הכבוד".

 

Read this article in English 


פורסם לראשונה 21/12/2013 20:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
המפגינים בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
צילום: אבי פרץ
ח"כ זנדברג
צילום: אבי פרץ
מומלצים