שתף קטע נבחר

שרים: "זה הזמן לשחרר את פולארד"

לפני ישיבת הממשלה השבועית אמרו כמה שרים כי ההאזנה שביצעה ארצות-הברית לראשי הממשלה ולשר הביטחון אינה לגיטימית. כמה שרים קראו לשחרורו המיידי של המרגל הישראלי יונתן פולארד. נתניהו: "אנחנו לא זקוקים לאירוע מיוחד כדי לדון בשחרורו"

בעקבות החשיפה בסוף השבוע, לפיה ארצות-הברית צותתה לראשי הממשלה אהוד אולמרט ובנימין נתניהו ולשר הביטחון לשעבר אהוד ברק, הגיבו הבוקר (יום א') כמה שרים לדברים. חלק מהשרים ציינו כי בעקבות ההתפתחויות "זה הזמן לשחרר את ג'ונתן פולארד" וגם ראש הממשלה התבטא בנושא בפתח ישיבת הממשלה.

 

נתניהו אמנם לא התייחס ישירות לדיווחים על הציתותים אך אמר בעניינו של המרגל הישראלי כי "אנחנו לא זקוקים לאירוע מיוחד כדי לדון בשחרורו של יונתן פולארד, אני עוסק בזה עם כל נשיאי ארה"ב, לרבות עם הנשיא אובמה כל הזמן כולל בזמן הזה. אנו מקווים שייווצרו נסיבות שיאפשרו לנו להחזיר את פולארד הביתה, הדבר הזה איננו מותנה ואיננו קשור באירועים האחרונים, אף על פי שנתנו את דעתנו בהתפתחויות הללו".

 

ציתותים בישראל - דיווחים נוספים ב-ynet:

ברק במעקב: האמריקנים שכרו דירה ליד ביתו

ארה"ב יירטה מיילים של לשכות נתניהו, אולמרט וברק

ארה"ב: אנחנו אוספים מודיעין כמו כל מדינה

 

השר לנושאים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, אמר בהתייחסו לדיווחים על ציתותים לבכירים ישראלים: "אנחנו לא עוקבים אחרי נשיא ארצות-הברית, הבית הלבן או שר ההגנה האמריקני. אנחנו צריכים להגיע להסדרה עם ארצות-הברית".

 

שטייניץ אמר לפני פתיחת ישיבת הממשלה השבועית כי בישראל לוקחים בחשבון "שכולם רוצים לעקוב אחרינו". הוא אמר כי "זה לא לגיטימי" לעקוב אחרי בכירים ישראלים והוסיף שלישראל יש ברית מודיעינית עם ארצות-הברית. "מעקב אחר ראש הממשלה ושר הביטחון - לא מקובל עלינו".

 

שר המדע, יעקב פרי, שכיהן בעבר כראש השב"כ אמר כי הוא מקווה שהאמריקנים לא מצאו הרבה חומר מודיעיני. "זה לא לגיטימי. בהחלט לא", הוא אמר.

 

כמה שרים אמרו כאמור כי זה הזמן לשחרר את המרגל הישראלי, יונתן פולארד, הכלוא בארצות-הברית כמעט שלושה עשורים. שר התיירות עוזי לנדאו אמר: "אני חושב שבין בעלי ברית צריכה להיות התנהלות אחרת, אני חושב שאם יש זמן בולט מאי פעם שצריך להחזיר את פולארד לכאן - זה הרגע".

 

לפיד: "הם בטח מתים משעמום" 

שר התחבורה, ישראל כץ, הוסיף בעניין זה הבוקר: "עכשיו הסוד גלוי. ארה"ב מרגלת באופן שיטתי אחרי הצמרת המדינית-ביטחונית בישראל. ככה נוהגים בין ידידים? את פולארד עצרו על הרבה פחות. אני מתכוון להציע היום בישיבת הממשלה שישראל תדרוש התחייבות אמריקנית להפסקת ההאזנות ואת שחרורו המיידי של פולארד על רקע הגילויים האחרונים".

 

ואילו שר האוצר, יאיר לפיד, התבדח בכניסתו לישיבת הממשלה. "אם הם מאזינים לי הם בטח מתים משעמום".

 

בסוף השבוע נחשף ב"ניו-יורק טיימס", ב"גרדיאן" הבריטי, ב"דר שפיגל"

הגרמני וב-ynet כי מסמכים חדשים שהציג איש הביון האמריקני הנמלט אדוארד סנואודן מראים כיצד יירטה הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות-הברית - NSA - תכתובות של ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון, וכיצד עקבה אחר שורה של יעדים ישראליים בארץ ובעולם. המידע מתייחס לשנים 2008 ו-2009, בעת שבמשרד ראש הממשלה ישבו אהוד אולמרט ובנימין נתניהו ואת תפקיד שר הביטחון אייש ברק.

 

עוד עולה כי שירותי המודיעין האמריקניים עקבו אחרי תכתובת המיילים של שגרירות ישראל בניגריה. הסיבה לעניין בשגרירות זו היא התערערות מצב הפנים במדינה האפריקנית, נכונותה של ממשלת ניגריה להשקיע כסף רב בתעשייה צבאית זרה ובהייטק - וניסיונן של חברות גדולות במערב לנגוס בנתח שבו מחזיקות כיום כ-30 חברות ישראליות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ג'ונתן פולארד
צילום: איי פי
מומלצים