שתף קטע נבחר

תוכנית לבני להגנה על חושפי שחיתויות

שרת המשפטים תגיש תזכיר חוק שמטרתו לסייע למועסקים במגזר הפרטי ובציבורי. המטרה: להסיר חסמים המרתיעים מלחשוף התנהלות לא תקינה

פרסום ראשון: המדינה תעניק סיוע משפטי חינם לחושפי שחיתות במגזר הציבורי ובעסקים פרטיים. מתזכיר חוק שהכינה שרת המשפטים ציפי לבני, והגיע לידי ynet, עולה שהסיוע יינתן לכל עובד שחשף התנהלות בלתי תקינה במקום העבודה, ובתנאי שבעקבות זאת הוא סובל מהתנכלות או רדיפה מצד המעבידים, הממונים או החברים לעבודה.

 

 

על פי התזכיר, שיוגש בימים הקרובים, הסיוע המשפטי יינתן לגבי כלל ההליכים שנוקט העובד נגד המעביד.

 

את השירות ייתן האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים הן באמצעות עורכי דין פנימיים והן באמצעות עורכי דין חיצוניים המשמשים את המשרד. הסיוע יכלול גם פטורים מתשלומי אגרות שונות, כך שחושף השחיתות לא יצטרך לדאוג למימון כספי,

והוא יינתן ללא מבחן כלכלי.

 

תזכיר החוק בא לגשר על פערי הכוחות בין העובד למעביד, שבמקרים רבים מצריכים סיכון גבוה מצד העובד. בנוסף, בניגוד לעובד, לרוב נהנה המעביד מייעוץ משפטי מטעם הגוף שאותו הוא מנהל וכן ממימון של עורכי דין פרטיים מטעם הגוף.

 

חרף היקף ההגנה המשפטית הניתנת במסגרת החקיקה הקיימת לעובדים שחשפו מעשה שחיתות או פגיעה במנהל התקין (פסיקת פיצויים, הוצאת צווים למניעת ניתוק יחסי העבודה וכדומה), במקרים רבים נקלעים אלה לסכסוך עבודה עם המעסיק. מטרת הצעת החוק היא להוריד חסמים המרתיעים את העובד מליזום הליך של חשיפת שחיתות או התנהלות בלתי תקינה, לתרום לשמירת טוהר המידות וההתנהלות התקינה במקומות עבודה, ולצמצם את חששו של העובד ההשלכות של חשיפת שחיתות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השרה ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים