שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  החרדים מופלים. האומנם?

  כלי התקשורת החרדיים מלאים בסיפורי זוועה על חרדים המופלים בקבלה לעבודה. ביד השנייה מונעת ההנהגה החרדית מצעירים לרכוש השכלה

  זעקתם של מנהיגי הציבור החרדי על פלגיו השונים כפי שהיא באה לידי ביטוי בעיתונות החרדית המגויסת נשמעת בכל מקום. החרדים רוצים לעבוד ואילו המעסיקים החילונים רעי הלב, המחזיקים בדעות קדומות נגד הציבור החרדי, אינם רוצים בהם.

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet:

  אנחנו מכוערים / נמרוד אלוני

  אתה אולי ההומלס הבא / גיל גן-מור

   

  אתרי האינטרנט החרדיים, שבהם הכתיבה קלה יותר על ההדק, מספרים סיפורי זוועה על אפלייתם הנוראה של בחורים חרדים שהחליטו לחפש עבודה ואפילו למדו פה ושם לימודים אקדמיים או מקצועיים רחמנא לצלן. פה מסופר על בחור ליטאי ששלח קורות חיים רבים אך לא הוזמן אפילו לראיון עבודה ושם מסופר על בחור חסידי שלמד תואר ראשון במכללה, והפלא ופלא אינו מוצא עבודה עם תואר כללי במדעי הרוח והחברה.

   

  לכאורה יאמרו החילונים לעצמם: אכן, מסכנים החרדים - עד שהחליטו לצאת מהישיבה ולהצטרף לשוק העבודה, הם נתקלים בסירובם של מעסיקים רעי לב, חסרי מחויבות לאומית, שכל מטרתם בחיים כספית בלבד. לו רק נשכנע מעסיקים שחרדים הם אנשים הגונים וישרים, עובדים מסורים ואחראים, הרי שיבוא לציון גואל והחרדים ייצאו מהגטאות ויחיו סוף סוף על חשבון עמלם, לא על חשבון עמל כפינו החילונים והדתיים הלאומיים.

   

  האומנם המעסיקים אשמים בדבר? האומנם ניתן לצפות ממעסיק, שחובתו העיקרית היא לשמור שהעסק שהקים ישרוד וישגשג, לגייס עובדים שהכשרתם המקצועית פחותה בדרך כלל מזו של עובדים חילונים ודתיים לאומיים שלמדו במערכת החינוך הממשלתית? כמה צביעות עולה מדבריהם של מייצגי ההנהגה החרדית, שביד אחת מבכים את גורלו של הגבר החרדי המחפש עבודה על מנת לפרנס את משפחתו וביד השנייה מונעים ממנו לרכוש השכלה המתאימה לעסקים ולמקומות עבודה במאה העשרים ואחת.

   

  רוב ניסיונותיו של משרד החינוך לעודד לימודי מדעים, מתמטיקה והנדסה בחינוך לבנים במגזר החרדי נחלו כישלון בדיוק בשל עמדתם הלא-מתפשרת בעניין זה של מנהיגי החרדים ושליחיהם המבכים כעת את מר גורלם של החרדים העובדים. כל ניסיון ללמד אנגלית, אפילו בספרי לימוד המתאימים לאורח החיים החרדי, נתקל בסירוב מוחלט. כאילו לימוד שפה זרה הוא בבחינת מעשה מוקצה. הקיצונים החרדים הובילו את הקו והציבור החרדי המתון הלך בעקבותיו. את המחיר משלמים כעת וישלמו רבים מהגברים החרדים שכבר כיום מבינים שהשכלתם התורנית יפה וטובה, אך כנראה לא ממש מועילה בעולם הזה. אולי רק בעולם הבא. לאלוהים הפתרונים.

   

  כולי תקווה שהם גם מבינים שכאשר הם מהווים נתח נכבד מהאוכלוסייה, אף אחד כבר לא יוכל לשלם במקומם את עלות מחייתם, כפי שנעשה למרבה הצער עשורים רבים מדי במדינת ישראל.

   

  אין ספק כי בכי התמרורים של עורכי העיתונים וכותבי הטורים בעיתונות החרדית, המהווים שופר של הנהגתם, מכסה על רצונם של בעלי הכוח בחברה החרדית, הנהנים משליטה כמעט מוחלטת בצאן מרעיתם, להמשיך ולשמור על שלטונם. כאשר הם מונעים מצעירי החרדים ללמוד לימודי חול, קרי לימודים מקצועיים ואקדמיים, הם מונעים מהם את החופש להחליט על עתידם, שהרי בחור צעיר המגלה כי השכלתו התורנית אינה שווה הרבה בשוק העבודה, נאלץ להישאר בחברה החרדית ולחיות בעזרת גמ"חים, נדבנים חרדים, עסקנים חרדים ועמותות חרדיות הסמוכות על שולחן הממשלה.

   

  מה יעשו העסקנים עם אותם חרדים עמלים? יספרו להם על החילוני (הפריץ?) המפלה שאינו רוצה אותם שם ויזעקו את זעקתו כאילו באמת הם מצרים על מצבו? את המצב הם יצרו הרי במו ידיהם עת מנעו ממנו ללמוד לבחינות הבגרות או להכשרה מקצועית כלשהי. מה הפלא, אפוא, שאין לנו כמעט ממציאים חרדים, רופאים חרדים, מדענים חרדים? המעט שישנם הם חוזרים בתשובה או חרדים אמריקאים שעלו ארצה.

   

  טוב עשה שר החינוך בהוציאו את החינוך החרדי מהסדר הארכת חופשת הקיץ וטוב עשה בהחלטתו להקים חינוך ממלכתי חרדי שיהווה חלופה הוגנת לחרדים המתונים החפצים בהשכלה תורנית ומקצועית כאחד תוך שמירה על אורח חייהם. רק שיתמיד בהחלטותיו אלו ויביאן לידי מימוש.

   

  פרופ' יזהר אופלטקה, בית הספר לחינוך, אוניברסיטת תל אביב

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  ארכיון
  צילום: אוהד צויגנברג
  צילום: יעל רוזן
  יזהר אופלטקה
  צילום: יעל רוזן
  מומלצים