שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ח"כ עליזה לביא: "רבנים בעד תרומת איברים"
  ח"כ עליזה לביא לא היססה לרגע לפני שחתמה על כרטיס אדי, והיא קוראת לערב את בני הנוער בנושא כדי להעלות את המודעות בציבור לחשיבות של תרומת איברים כערבות הדדית חברתית. "גם מבחינה הלכתית הדברים ברורים", היא אומרת, "מי שרוצה להתחמק - כבר ימצא דרך"

  החתימה

  "חתמתי על כרטיס אדי כבר לפני כמה שנים, אבל בכל פעם הוא נעלם וחתמתי מחדש. יש לי ילדה בת 15, שכשהחברה הכי טובה שלה הייתה בת חמש היא סבלה מנגיף שפגע בכבד שלה קשות, ולאחר שנה וחצי נמצא עבורה כבד מתאים להשתלה. כל התקופה הזאת הייתה משמעותית מאוד אצלנו בבית כי המשפחה קרובה אלינו, כך שהנושא ממש 'בילד-אין' אצלנו".

   

  ההתלבטות

  "לא היו התלבטויות. כאמור, זה נושא שמאוד חי אצלנו בבית ואיננו עניין תיאורטי. הנושא פרץ אלינו הביתה ולא הייתי צריכה 'לעבוד' עליו שעות נוספות. דווקא משום שאנחנו רואים את מרי, אותה חברה, גדלה, לומדת ויוצאת לטיולים - ברור לנו מה צריך להוציא מהחוויה הזאת".

   

  חותמים עכשיו:

   

   

  אחרי המוות

  "יש פסיקת הלכה ורבנים שמתבטאים בבירור בעד תרומת איברים. מי שרוצה ללכת בכיוון אחר כבר ימצא את הרב שיעזור לו, אבל מבחינה הלכתית הדברים ברורים ונתנו לנושא מענה. מי שרוצה להתחמק - ימצא דרך. צריך להעלות את המודעות לעניין, כי מטבענו כולנו אנשים שרוצים להיטיב ולעזור". 

   

  "נושא שמאוד חי אצלנו בבית". עליזה לביא (צילום: דבורה שרר) (צילום: דבורה שרר)
  "נושא שמאוד חי אצלנו בבית". עליזה לביא(צילום: דבורה שרר)

   

  חינוך

  "אני חושבת שצריך לספר בציבור הרחב את הסיפור של מרי ושל עוד ילדים ואנשים שזכו בתרומת איברים. לא צריך לקרוא לזה רק 'תרומת איברים', כי איברים הם משהו שיש לו שמות לועזיים ומספרים, וכאן יש אנשים ופנים מאחורי הסיפורים. צריך לתת להם שמות.

   

  "בנוסף, צריך לדאוג להסברה ולימי עיון, אולי דרך תנועות הנוער כדי לערב את הצעירים בנושא".

   

  מילה למתלבטים

  "אני ממליצה למתלבטים ללמוד את העניין ולהבין במה דברים אמורים. הסיפור הוא לא על קצירת איברים, מה שנשמע מפחיד אולי, אלא על ערבות הדדית. צריך להבין שהיום זה אני - ומחר זה אתה, וזה הערך של קהילה ושל ערבות הדדית".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ח"כ עליזה לביא: "רבנים בעד תרומת איברים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דבורה שרר
  לא היו התלבטויות בחתימה על הכרטיס. ח"כ עליזה לביא
  צילום: דבורה שרר
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים