שתף קטע נבחר

סערת קרח בקנדה: מאות אלפים ללא חשמל

"אנשים איבדו מכוניות, חוטי חשמל זרוקים ברחובות ואינסוף עצים קרסו", סיפר ישראלי בטורונטו. "מחזות של עצים מצופים קרח לא נראו עשרות שנים, אבל זה מסוכן ומפחיד". בארה"ב גבתה הסופה את חייהם של 9 בני אדם

הסערה הישראלית שחווינו בשבוע שעבר מתגמדת לעומת מה שמתחולל בקנדה: חלקים נרחבים מטורונטו, העיר הגדולה ביותר במדינה, נותקו מחשמל בסערת קרח. מאות אלפי בתי אב נותרו ללא חשמל בקור העז גם אתמול (ב'), לאחר שנאלצו להתמודד עם האתגר החורפי בסוף השבוע.

 

עוד דיווחים בחדשות ynet:

מיון במסדרון: מחכים 10 שעות לבדיקה בבי"ח

"קים היה שיכור כשהורה על ההוצאות להורג"

 

ראש העיר טורונטו רוב פורד ניסה להרגיע: "אנחנו מקווים שמזג האוויר הקיצוני ביותר כבר מאחורינו. בערך ל-75 אלף איש חזר החשמל במהלך הלילה". חמישה בני אדם נהרגו בתאונות דרכים שנגרמו כתוצאה ממזג האוויר הקיצוני.

טורונטו קפואה (צילום: אייל בירנברג) (צילום: אייל בירנברג)
טורונטו קפואה(צילום: אייל בירנברג)

 (צילום: אייל בירנברג) (צילום: אייל בירנברג)
(צילום: אייל בירנברג)

 (צילום: אייל בירנברג) (צילום: אייל בירנברג)
(צילום: אייל בירנברג)
 

אך התמונה העולה מדבריו של אייל בירנברג, ישראלי המתגורר בטורונטו, שונה מזו שמתאר ראש העיר. לדבריו, מאז שבת בערב נותק החשמל. "אנחנו חיים על נרות וגזיה כבר יומיים ולא רואים את הסוף. חברת החשמל נתנה הערכה של 72 שעות לתיקון התקלה", הוא אומר. "חשבנו שזו מדינה מערבית ומתקדמת וכשראינו את הסופה בישראל ונזקיה כל הזמן חשבנו שאנחנו חסינים כי כאן ערוכים. עכשיו אנחנו מבינים שגם לקנדה יש את הסף שלה".

 

בירנברג מתכוון לעבור הלילה ללון בבית מלון. "בלילה הראשון והשני בלי חשמל הבית עוד שמר על חום והטמפרטורה עמדה על אפס מעלות, אבל מחר צפויות עשר מעלות מתחת לאפס. אז החלטנו לארוז את הפקלאות וללכת לבית מלון". לדבריו, ההסקה בבתים מבוססת על גז אבל ההתנעה חשמלית, לכן היא מושבתת. עוד אמר כי בטורונטו עצמה ישנם כ-250 אלף בתי אב ללא חשמל ובטורונטו רבתי עוד כ-200 אלף, כלומר - מיליונים ללא חשמל. "אנשים איבדו מכוניות, חוטי חשמל זרוקים ברחובות ואינסוף עצים קרסו. המחזות של עצים מצופים קרח - מרהיבים. זה באמת מראה שלא נראה אפילו בקנדה כבר עשרות שנים. אבל זה מסוכן ומפחיד". 

 

ענת לצר, ישראלית נוספת המתגוררת בטורונטו, סיפרה כי הילדים נלהבים מהחזות החד-פעמיים. "אצלנו היה חשמל והזמנו את כל החברים להתארח, אבל הלילה גם אלינו הגיעו התקלות ונשארנו בחושך. אנחנו עוד מחפשים פתרון ומקווים לטוב".

 

רובו של מערב קנדה התכסה בקרח אור ליום ראשון. כבישים ודרכי גישה הפכו באחת למוקדי סיכון, וחיבלו בתוכניות שלפני החגים - בתקופה שאמורה הייתה להיות המטוילת ביותר בשנה מבחינת התושבים.

 

גם בצפון ארה"ב הכה החורף במלוא העוצמה, ואף גבה קורבנות - תשעה בני אדם נהרגו במהלכה, חמישה מהם בהצפות בקנטקי. שלושה נהרגו בתאונה באוקלהומה עקב החלקה על הכביש ובארקנסו נהרגה אישה שנקלעה לסופת טורנדו. הרוחות הגיעו למהירות של 209 קמ"ש.

 

יותר מ-700 טיסות בוטלו ביום א' בארה"ב, וכ-11 אלף נדחו נוכח תנאי מזג האוויר הקיצוניים.


פורסם לראשונה 23/12/2013 21:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
סופת קרח בקנדה
צילום: EPA
צילום: אייל בירנברג
הכל קפוא. טורונטו
צילום: אייל בירנברג
מומלצים