שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "תייגו אותנו כשמאלנים וסתמו לנו את הפה": לאן נעלמה הסאטירה של ערוץ 1?

  רק לפני כשלושה חודשים, כשהציגו את לוח השידורים החדש, התגאו בערוץ הראשון בתוכנית הסאטירה "היהודים באים" - אך פרומו אחד שעיצבן כמה אנשים בימין הספיק בשביל לתקוע אותה בכאוס הביורוקרטי והפוליטי של רשות השידור. "מהרגע שהתוכנית הגיעה למוסדות פוליטיים - אנחנו נעלמנו", אומר אחד היוצרים

  היהודים לא באים, בינתיים: תוכנית הסאטירה "היהודים באים", שאמורה היתה לעלות לשידור לפני כשלושה חודשים כחלק משידורי לוח החורף של הערוץ הראשון, עדיין לא אושרה לשידור על ידי רשות השידור וגם אין תאריך לעלייתה באופק.

   

  גורמים ברשות סיפרו כי רוב התוכניות שתוכננו לעלות לשידור בחורף הקרוב כבר משודרות, או לחלופין נקבע עבורן תאריך - פרט ל"יהודים באים", לגביה לא נקבע דבר. "מדובר בשיקולים פוליטיים שסותמים פיות. מהרגע שהתוכנית הגיעה למוסדות פוליטיים - אנחנו נעלמנו. לא ידוע אם נשודר", אומר אסף בייזר, מיוצרי הסדרה.

   

  "ברשת השידור הכל יכול להיות", הוסיף אחד השחקנים, "הם החליטו שהתוכנית הזאת שמאלנית - וזה לא נכון, אמרו לנו שאם התוכנית הזאת תשודר, יביאו לשידור את תוכנית הסאטירה הימנית 'לאטמה' עם כל הפרחים שלהם".

   

  תוכנית הסאטירה שיצרו נטלי מרכוס ואסף בייזר, שבה מככבים מוני מושנוב, יעל שרוני, יניב ביטון, עידו מוסרי ויוסי מרשק, מורכבת ממערכונים מתקופת התנך שמתייחסים להווה. בפרומו לתוכנית שעלה לרשת באמצע ספטמבר, הוצגו דמויותיהם של יגאל עמיר וברוך גולדשטיין ששרו "אבל אני רוצח ימני", והדבר עורר סערה.

   

  חברת הכנסת מטעם מפלגת הבית היהודי איילת שקד שלחה מכתב דחוף ליושב ראש רשות השידור אמיר גילת וביקשה הבהרות על כך שלטענתה מבוזבזים כספי ציבור על תוכניות שמציגות את המתנחלים כרוצחים. גילת השיב כי הוא יבדוק את פנייתה והחליט להסיר את הפרומו אחרי כמה שעות באוויר בלבד. בינתיים, נפתח לסדרה עמוד פייסבוק שמונה כ-600 חברים, שמבקשים לדעת מתי תעלה הסדרה. 

   

  "חיכו לנו בפינה", אומר בייזר, "שעה אחרי שהפרומו עלה לאוויר, חברת הכנסת איילת שקד מיהרה להגיב ותויגנו כשמאלנים. לא אכפת לנו שתשודר התוכנית 'לאטמה', להפך, אנחנו בעד שכמה שיותר כותבים יעבדו. סתימת פיות זה ממש בלשון המעטה. תהליך העבודה המקצועי מול רשת השידור היה נהדר, אבל כשזה עלה למעלה - הפוליטיקה השתלטה. אנחנו לא תוכנית שמאלנית. הסיפור מקומם ברמה הציבורית, ההרגשה היא שנלקחת מאיתנו הזכות לפיתחון פה - עבדנו על זה מאוד קשה. שלוש שנים של עשייה".

  "חיכו לנו בפינה". מתוך "היהודים באים" (צילום: מיכל אפרתי ) (צילום: מיכל אפרתי )
  "חיכו לנו בפינה". מתוך "היהודים באים"(צילום: מיכל אפרתי )
   

  התוכנית בתחילה אמורה היתה להיות משודרת בערוץ 10, אולם בסופו של דבר עברה לערוץ הראשון - ושם נגררה לשורה של יריבויות, מאבקים פנימיים והתערבות של גורמים שונים ברשות השידור.

   

  "התוכנית הוצגה בפני מליאת התוכן של רשות השידור כבר ב-2012", אומר אמיר גילת, "סיפרו לנו שהיא תוכנית מערכונים שמבוססת על סיפורי התנ"ך וכך גם אישרנו אותה. בגלל כל הרגישויות סביב תוכנית מערכונית על התנ"ך, לדוגמה אחד מהחברים אמר שם 'רק נוודא שדוד המלך לא יהיה עם תחתונים', ביקשנו לראות פיילוט לפני שזה עולה לשידור. בינתיים התוכנית הופקה, ואז ביום בהיר אחד עלה הפרומו, עוד לפני שמישהו החליט לאשר את התוכנית בכלל או אפילו ראה אותה. הוועדה ביקשה במפורש לראות את התוכנית בטרם אישורה וזה לא קרה".

   

  גילת מוסיף כי למרות תחנונים רבים להנהלת רשות השידור בראשותו של יוני בן מנחם, טרם התקבלו הפרקים לצפייה. "זה היה לפני כשלושה חודשים, ביקשנו לראות פיילוט. הנהלה אמרה 'למה פיילוט, בואו נראה לכם פרקים מוכנים', אמרנו 'בבקשה', ועד היום לא הראו לנו ולכן היא לא מאושרת לשידור. כשיחליטו להראות אותה - נאשר". בתשובה לשאלה האם שיקולים פוליטיים יגרמו לצנזר סצנות מהפרקים או לחלופין לפסול את התוכנית, אמר גילת: "קשה לי להאמין".

   

  עם זאת, גילת לא סותר את טענות אנשי הסדרה, לפיהן כתנאי לעלייתה של "היהודים באים", צריכה לעלות לשידור תוכנית סאטירה בעלת גוון ימני. "אני בעד סאטירה. יש חברים במליאת התוכן שטוענים ש'לאטמה' צריכה להיות משודרת במקביל, אבל אנחנו עוד לא שם. עדיין לא קיבלנו את הפרקים לצפייה".

   

  מהנהלת רשות השידור נמסר בתגובה: "הסאטירה 'היהודים באים' נבחרה, צולמה ואף שולמה התמורה בעדה לפני חודשים רבים. הגורמים המקצועיים ברשות צפו ואישרו אותה, כפי שעושים עם תכנים אחרים. לא ברורה להנהלת הרשות למה ישנם ניסיונות להתערבות בתכנים מצד גורמים מסוימים. מנכ"ל הרשות יגן על השידור הציבורי, תכניו וחופש היצירה בו, מנהליו ועובדיו, ולא יאפשר ניסיונות של השתלטות על השידור הציבורי תוך המצאת תירוצים כאלו ואחרים של גורמים, אשר מונעים אישית ומוכנים 'לשרוף את המועדון' בכל מחיר ותירוץ".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מיכל אפרתי
  "היהודים באים". ממתינים לאישור
  צילום: מיכל אפרתי
  לאתר ההטבות
  מומלצים