שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מי שמקריא לא מפחד: ספרי הילדים של 2013

  לוחמי גרילה שנאבקים למען סין החופשית, מפגש נועז של ילד קטן עם החושך, ספר שצריך להמציא בו את המילים ומעשייה הודית יוצאת דופן: הכירו את ספרי הילדים המסקרנים של 2013 שטרם ראו אור בעברית

  קשה לשרטט קו מנחה בבחירות התרגום של המו"לים המקומיים, בנוגע לספרי ילדים ונוער שמגיעים מארצות אחרות. עשרות כותרים רואים אור מדי שנה, ורק מקצתם הם ספרים שמאכלסים את טבלאות רבי המכר העדכניות בעולם. מעטים עוד יותר הם ספרי ילדים המהווים את חוד החנית של העשייה האמנותית והספרותית בעולם, ומציגים סגנונות חדשים, יוצרים מבטיחים ותעוזה אמנותית.

   

  כדי לגרות קצת את בלוטות הטעם הספרותי, אספנו ספרי ילדים ונוער אחדים שהלהיבו השנה את עולם המו"לות וטרם תורגמו לעברית - וכולם די רחוקים מהמיינסטרים השגרתי של ז'אנר ספרי הילדים, כפי שמציגים אותו אצלנו. בואו לדפדף ולהכיר: 

   

  "Boxers & Saints": הכל למען סין החופשית

  רומן גרפי שכתב ואייר גלן לון-יאנג, אמריקני ממוצא סיני, מציג את ההיסטוריה המורכבת של סין על סף המאה ה-20. חיילים ומיסיונרים תוקפים, בוזזים וטובחים בתושבי הכפרים, עד שלגיבור הסיפור נמאס, והוא מחליט להקים קבוצה מחתרתית נועזת של לוחמי קונג-פו, שהופכים לצבא ההתנגדות למען סין החופשית. 

  גם ילדים יכולים לקרוא על שחרור סין, מסתבר ()
  גם ילדים יכולים לקרוא על שחרור סין, מסתבר
   

  באמצעות נקודות מבט שונות של הדמויות, עלילה מותחת ושימוש מעניין בטכניקות ובאלמנטים של הרומן הגרפי, נגלית לפנינו בחינה יוצאת דופן של הפוליטיקה של האזור, ואמנות של מסירת סיפור מורכב ומאתגר לקוראים צעירים.

  היסטוריה עכשווית מורכבת יוצרת סיפור מאתגר ()
  היסטוריה עכשווית מורכבת יוצרת סיפור מאתגר
   

  "The Dark": ספוקי זאת לא מילה גסה

  זהו פיקצ'רבוק שכתב למוני סניקט (מחבר "סדרה של צרות") ואייר ג'ון קלאסן, זוכה מדליית קלדקוט היוקרתית לשנת 2013. הספר זכה בתואר הספר המאויר הטוב ביותר של ה"ניו יורק טיימס", והוא מתאר את המפגש הדרמטי והטעון של ילד קטן עם החושך - ממנו הוא מפחד. כתיבתו של סניקט הוגדרה כ-"Spooky", ועבודתו של קלאסן היא לא פחות ממעולה.

  הפחד מהחושך: נושא ישן, בסיפור חדש ומעניין ()
  הפחד מהחושך: נושא ישן, בסיפור חדש ומעניין
   

  הנושא השחוק עובר תחת ידם של האמנים "מתיחת פנים" מפתיעה, מרעננת בכנותה, ואף נועזת.

   

  "Ballad": אתם ממציאים את הסיפור

  השנה ראתה אור יצירה מרהיבה נוספת של המאייר והמעצב הגרפי הצרפתי הידוע בלקסבולק (Blexbolex). הסיפור נבנה בהדרגה על ידי רצף של דימויים חזקים, שמשנים את הפרספקטיבה, את נקודות ההתייחסות ואת האופן שבו ניתן לקרוא את ההתרחשויות.

  דימויים חזקים, בסיפור שהקוראים מסייעים להמציא ()
  דימויים חזקים, בסיפור שהקוראים מסייעים להמציא
   

  זהו, במידה רבה, סיפור סטנדרטי ומוכר, אבל המחבר מאפשר לילדים ולילדות לברוא את הסיפור בעצמם באמצעות מגוון האפשרויות שהוא מניח בפניהם. מכאן שמדובר על יצירה אלגנטית ויפהפייה, שמשתמשת בפורמט של ספר כדי להעניק חוויה אסתטית כבירה לקוראיה.

  חוויה אסתטית ייחודית ב-Ballad ()
  חוויה אסתטית ייחודית ב-Ballad
   

  "Fog Island": אל לב המאפליה

  אחרי שנים רבות של היעדרות, חוזר אחד היוצרים החשובים ביותר של ספרות הילדים העולמית, טומי אונגרר, היישר למרכז הבמה. ספרו החדש, אותו כתב ואייר, ממשיך את העיסוק האמיץ של אונגרר בנושאים מורכבים וקשים, בשימוש באלמנטים וויזואליים אפלים, ומדגים בפעם המי יודע כמה את כישרונו המפעים כמספר סיפורים.

  שני אחים יוצאים למסע ובו רב הנסתר על הגלוי. "אי הערפל" ()
  שני אחים יוצאים למסע ובו רב הנסתר על הגלוי. "אי הערפל"
   

  הפעם העלילה מציגה שני אחים הנסחפים אל עבר אי הערפל, ממנו איש לא חזר מעולם, וככל שהם מעמיקים פנימה הם מגלים - כפי שמראה לנו אונגרר בכל יצירותיו - שרב הנסתר על הגלוי.

  הולנד על מחוזויתה הכפריים והצבעוניים ()
  הולנד על מחוזויתה הכפריים והצבעוניים
   

   

  "Holland": הולנד ללא מילים

  זהו ספר מאויר, יפהפה ונטול טקסט של המאיירת הצרפתייה שרלוט דמטון, שחיה בהולנד. דמטון מספקת מחזות מרהיבים של הסביבה הכפרית והעירונית של הולנד, בכפולות עמוסות פרטים, וממגוון נקודות מבט שחושפות יריעה צבעונית-עשירה, כזו שניתן לברוא באמצעותה סיפורים קטנים ורבים אודות התרחשויות היומיומיות.

  היסטוריה של מדינה אירופית שמגרה את הדמיון ()
  היסטוריה של מדינה אירופית שמגרה את הדמיון
   

  ספרות ללא טקסט כמעט ולא רואה אור בישראל, על אף פי שמחוצה לה הסוגה מפותחת מאוד ואהובה. יש כוח עצום בספר שבו איורים בלבד, אך על האיורים עצמם לספק את הקרקע לסיפורים, להביא לרצף נרטיבי מסוים, לגרות את הדמיון ולהעצים את החוויה האקטיבית של המתבוננים. עבור ילדים קטנים שטרם למדו לקרוא, זוהי אפשרות לשלוט בחוויה, ולעצב בעצמם את סיפורה של הולנד כפי שהיא משתקפת באמנות של דמטון.

   

  "Jane, the Fox and Me": ג'יין אייר, תני לי יד

  זהו רומן גרפי עטור פרסים, שמציג סיפור משכנע, מרגש וכובש. את הרומן כתבה היוצרת הקנדית פאני בריט (במקור בצרפתית) ואיירה איזבל ארסנולט. הספר ראה אור בשנה שעברה, אך זכה להכרה ממשית רק ב-2013 עם תרגומו לשפות רבות וזכייתו בפרסים. במרכז הסיפור עומדת הילדה הלן, שחברותיה לשעבר מתנכלות לה. היא עוברת מסכת פוגענית, ונחמתה היחידה היא דמותה הבדיונית של ג'יין אייר האהובה עליה.

  כאב של ילדה ושועל, מלווים סיפור בעל כיוונים מפתיעים ()
  כאב של ילדה ושועל, מלווים סיפור בעל כיוונים מפתיעים

  אך לאחר מקרה שהיא נפגעת בצורה קשה מהסביבה, היא פוגשת בדמות של שועל, ומפגש זה עתיד להשפיע עליה מאוד ולהוביל את הסיפור לכיוונים מפתיעים. ההזדהות הכבירה עם הלן, כמו גם הרגישות והעדינות שבה מתוארות הסיטואציות השונות על ידי בריט, הופכים את הקריאה בספר לנוגעת ללב.

   

  עבודתה של ארסנולט מצוינת אף היא, וזאת בזכות השימוש במשחקים וויזואליים ועיצוביים, בחירות צבעוניות מעניינות והבנה עמוקה של הפורמט.

  ואפילו ג'יין אייר נמצאת שם כמודל לחיקוי ()
  ואפילו ג'יין אייר נמצאת שם כמודל לחיקוי
   

  "Gobble You Up!": מעשייה רג'אסטנית

  Tara Books היא הוצאת ספרים אמנותיים, המפרסמת ספרי ילדים יפהפיים מהעולם התרבותי והאמנותי של המזרח הרחוק, בדגש על הודו. בספרים של ההוצאה ניתן למצוא

  טכניקות איור רבות כחיתוכי עץ, אמנות שבטית ועוד. ספר זה, שנכתב על ידי גיטה וולף הוא עיבוד למעשייה מרג'אסטן, שמגולל את סיפורו המשעשע של תן עצלן המהתל בחברו העגור שאינו מסוגל לצוד.

   

  התן רודה בחברו כדי שיעשה עבורו את המלאכה המאומצת, אך עד מהרה מוצא עצמו נסחף אחרי התכסיס של עצמו וזולל חיות רבות. המעשייה המשעשעת והקצבית נתמכת באיורים ייחודים של Sunita, אמנית צעירה מהשבט ההודי Meena, שהשתמשה בטכניקה הנקראת "מנדנה" - ציור מסורתי שבטי של נשים על גבי קירות ורצפות.

   

  התוצאה היא יצירה יוצאת דופן בעוצמתה הוויזואלית ובכוחה, בין השאר בזכות מפגש של הילדים והילדות עם סגנון איור שונה מהמוכר. גם העיצוב של הספר מוקפד עד מאוד, ומשלים את החוויה האסתטית הגבוהה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "Goobble You Up!". מעשייה רג'אסטנית מלווה באיורים שבטיים
  לאתר ההטבות
  מומלצים