שתף קטע נבחר

גינוי למשרד הפנים: הכלה נתקעה במולדובה

בית משפט לעניינים מנהליים שופך אור על ההתעמרות של המדינה בזוגות מעורבים הנישאים אזרחית: משרד הפנים נקט סחבת כדי למנוע מאישה להתאחד עם בעלה בישראל. השופטת: "ההתנהלות הזאת ראויה לגינוי"

הטלטלה הבירוקרטית שנאלצים זוגות מעורבים לעבור בהתנהלותם מול משרד הפנים מתבטאת היטב בפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב. שני צעירים, ישראלי ואזרחית מולדובה, הכירו ב-2011 והתפתח ביניהם קשר זוגי. בהמשך נישאו השניים בנישואים אזרחיים בעיר הולדתה של האישה - קישינב. כשבועיים לאחר מכן שב הבעל לישראל והחל בניסיונות להסדרת מעמדה של אשתו בישראל. בינתיים, האישה נותרה בהמתנה במולדובה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

לאחר שנערך לשניים ראיון אישי – לבעל בישראל ולאישה בקונסוליה הישראלית בקייב - החליט משרד הפנים לדחות את בקשתם, ובתגובה הם פנו לוועדת ההשגה לזרים. יו"ר הוועדה ביטל את החלטת משרד הפנים והורה לו לערוך ראיונות אישיים נוספים לעותרים, ולאפשר לאישה להיכנס לישראל לצורך קיומם.

 

אלא שמשרד הפנים לא מיהר לקיים את החלטת היו"ר. פניות של עורכי הדין של בני הזוג, דוד אליסון ודוד מוזס, העלו חרס וכך גם פנייה אישית של העותר. משכך נאלצו בני הזוג להגיש עתירה שבמסגרתה התבקש בית המשפט להורות למשרד הפנים לקיים את החלטת היו"ר לאלתר ולתת לאישה אשרת כניסה.

אילוסטרציה. נאלצה להיפרד מהבעל למשך שנה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. נאלצה להיפרד מהבעל למשך שנה(צילום: shutterstock)

בתגובה לעתירה, ולמעלה משנה מאז שהגישו בני הזוג את בקשתם, הואיל משרד הפנים להתיר את ביקורה של האישה, אך זאת בכפוף להפקדת ערבות של 30 אלף שקל.

 

בני הזוג ציינו שלא הייתה להם ברירה מלבד הגשת העתירה, ולראייה רק הגשתה הניעה את משרד הפנים לפעול בעניינם. הם טענו שתגובת משרד הפנים "משקפת את האטימות ואת המעגל השוטה" שנלכדו בו הם ורבים אחרים. הם הזכירו שבשל הסחבת שנוקט משרד הפנים הם חיים בנפרד מזה למעלה משנה.

 

שרירות לב ופגיעה באמון הציבור

השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן קבעה שהגשת העתירה היא אכן זאת שהביאה את משרד הפנים לקיים את ההחלטה. היא הדגישה את הפניות הרבות של העותרים ובאי כוחם, שנתקלו בהתעלמות מופגנת ומוחלטת.

 

לולא הוגשה העתירה, היא ציינה, ייתכן שהעותרים היו עומדים וממתינים למשרד הפנים, כל אחד במדינה אחרת, עד ליום זה ממש. השופטת מתחה ביקורת נוקבת על התנהלות משרד הפנים: התנהלות זו, קבעה, לוקה בשרירות לב, פוגעת באמון הציבור ובשלטון החוק, וראויה לגינוי.

 

משכך נקבע כי משרד הפנים ישלם לעותרים הוצאות של 30 אלף שקל בגין עצם הגשת העתירה. הסכום יישא ריבית והצמדה עד אשר ישולם בפועל.

 

משרד הפנים שגה באופן כפול: פעם אחת כשדחה באופן שרירותי את בקשת העותרת להסדרת מעמד האישה בארץ, ופעם שנייה כשלא מילא את החלטת יו"ר ועדת ההשגה לזרים. מדובר בהתעלמות קיצונית שכן העותרת הייתה מנועה מלהיכנס לישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
התנהלות לוקה בשרירות לב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים