שתף קטע נבחר

לבני: "אנחנו בבועה, מנותקים מהמציאות"

בנאום חריף בוועידת "כלכליסט" תקפה שרת המשפטים את ההתעלמות הישראלית מביקורת בינלאומית והדחקת העימות עם הפלסטינים: "הסכסוך הוא תקרת הזכוכית של הכלכלה הישראלית. אנחנו חיים בבועה שתתפוצץ"

שרת המשפטים תוקפת בחריפות את ההתעלמות הישראלית ממעמדה הרעוע בזירה הבינלאומית. בנאום שנשאה היום (ב') בוועידת התחזיות 2014 של "כלכליסט" טענה ציפי לבני שישראל טומנת את ראשה בחול בכל הנוגע להשלכות הסכסוך עם הפלסטינים, והזהירה מההשלכות של מדיניות זו: "אני רוצה לדבר על 'הבועה'. לא הבועה הפיננסית או בועת הנדל"ן, אלא הבועה שבה אנחנו חיים. זאת התכנסות של מדינה שלמה בהתנתקות מהמציאות הבינלאומית".

 

עוד בחדשות:

ב"כלכליסט" דווח כי לבני הזכירה שעל בועה מגלים בדרך כלל רק אחרי שהיא מתפוצצת: "רק אז מגלים את המחירים. תשאלו את דרום אפריקה".

ציפי לבני. "אין לי ברירה אלא להטיף בשער" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ציפי לבני. "אין לי ברירה אלא להטיף בשער"(צילום: AFP)

בנאומה סיפרה השרה לבני שאתמול השתתפה בדיון ממשלתי בנושאי כלכלה שעסק בעוני, במס מעסיקים ועוד, אבל למרות חשיבות הנושאים – לטענתה אין להם משמעות: "לדיונים האלה שנערכים כאן או בישיבות ממשלה ביחס לכלכלה ולחינוך ולסדרי עדיפות לאומיים – אין להם משמעות אם הם מתעלמים מהסכסוך. הסכסוך עם הפלסטינים הוא תקרת הזכוכית של הכלכלה הישראלית.

 

"אין לי עניין להיות המטיף בשער, אבל אין לי ברירה אחרת. העברתי החלטה על שקיפות, אבל במקביל יש מי שתוקע מכרזי בנייה בפריפריה, כי הוא לא מוכן להפריד בין בנייה בהתנחלויות לבנייה בלוד ובאשקלון. יש מי שרואה בדין התנחלויות כדין לוד ואשקלון. כשעשרות מיליוני שקלים נוספים נמסרים לחטיבה להתיישבות, שלא רוצה להחיל על עצמה את חוק חופש המידע - זהו הצד האפל של הדמוקרטיה".

 

לבני הזהירה שהחרם הבינלאומי הכלכלי והאקדמי אמנם התחיל עם ההתנחלויות, אבל עובר עם הזמן לישראל כולה. "הייצוא יפגוש בצרכנות אידיאולוגית, האוניברסיטאות בחרם אקדמי, המחקר בחסמים אירופיים - וזה לא נגמר שם, זה הולך ומתקדם בקצב אחיד ובטור הנדסי", אמרה. "צריך לומר את זה ברור: הסכסוך הוא תקרת הזכוכית של הכלכלה הישראלית. גם מי שלא רואה את תקרת הזכוכית - או לא רוצה לראותה - ימצא עצמו מרגיש אותה. היא היום כחרב מונפת שמאיימת לרדת על הראש שלנו".

 

על סוגיית הבנייה בהתנחלויות שממשיכה להעסיק את הממשלה והציבור במקביל לתהליך המדיני אמרה לבני שישראל מתקשה להסביר לעולם מדוע מצד אחד היא לכאורה תומכת בפתרון של שתי מדינות, ומצד אחר היא ממשיכה לבנות ביהודה ושומרון. "העולם לא מבין את זה", אמרה. "אני לא טוענת שזה קל. זו שכונה קשה ויש לי הרבה טענות גם לפלסטינים. אבל שמחת ה'אין פרטנר' היא שמחת השוטים. היא תירוץ. יש את אלה שגם אם הפרטנר יעמוד סנטימטר מהם, הם לא יזהו אותו ויכחישו את קיומו כי הם לא באמת מוכנים לפשרה.

 

"השאלה אינה אם יש פרטנר. אנחנו צריכים לסמן מטרה ולפעול, ואם אין פרטנר פלסטיני - עלינו לעשות הסכם עם העולם. המו"מ היום אינו רק עם הפלסטינים, הוא גם עם העולם, דרך ארצות הברית, שהיא לא רק המתווך אלא בת ברית שאיתה חולקים באינטרסים משותפים. או שאפשר לנסות להתעלם מקיומו של העולם, להתעטף בצדקת דרכנו, לתמוך בהצעות חוק הזויות וקיצוניות שפוגעות בתהליך ופוגעות בדמוקרטיה".

 

בסיום דבריה אמרה שרת המשפטים: "מי שמציע לספח עכשיו את יהודה ושומרון, לבנות עוד בהתנחלות מבודדת, מציע לנתק ולבודד את ישראל מהעולם - את הביטחון, התרבות, את המדע, את הכלכלה, את המסחר והסכמי

 הסחר החופשי, את האקדמיה. אלה הופכים את ישראל להתנחלות מבודדת בעולם".

 

לבני התייחסה לנושא גם בישיבת סיעת התנועה שהתקיימה בצהריים בכנסת. "אנחנו לא ניתן למדינת ישראל ולאזרחי ישראל להיות אלה שמשלמים את מחיר הפוליטיקה הפנימית. התנועה תמנע מרוח קיצונית שיש בחלק מהמפלגות להפוך למדיניות הממשלה. זו לא תהיה מדיניות הממשלה", אמרה לבני.

 

על רקע הצעת החוק לסיפוח בקעת הירדן הוסיפה לבני: "לנו יש חובה לעם ישראל ולא רק לגורמים קיצוניים במפלגה כזאת או אחרת. הייתי בליכוד, אני מכירה את חולשת הפוליטיקאים נגד האיומים האלה. נפעל למנוע הצעות חוק שפוגעות במו"מ ובמדינת ישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שרת המשפטים ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים