שתף קטע נבחר

לא מחכים לכנסת: רשות המסים מכירה בזוגות חד-מיניים

בזמן שחברי הכנסת מתקוטטים, ברשות המסים מעניקים כבר בפועל את נקודות הזיכוי לזוגות חד-מיניים. כך עולה ממסמך של בכירה במשרד האוצר. במסמך נכתב: "בני זוג מאותו מין ייהנו מאותן נקודות זיכוי במס המוענקות מכוח הפקודה ל'בני זוג' באותן נסיבות"

ברשות המסים לא ממתינים לתוצאות המאבק הפוליטי סביב חוק מתן נקודות זיכוי במס לזוגות חד-מיניים : באתר האינטרנט של הרשות פורסמה היום (ב') הוראה ששלחה רו"ח מירי סביון, סמנכ"לית בכירה לענייני שומה וביקורת, שבה היא מציינת כי יש להעניק בפועל את נקודות הזיכוי לזוגות נשואים בני אותו מין.

 

בהוראה שנשלחה לפקידי השומה ברחבי הארץ מבהירה סביון כי יש להעניק את הנקודות, אף על פי שהחוק עדיין לא עבר ופקודת המסים הקיימת מציינת כי האישה תהיה זכאית לנקודות זיכוי בגין כל ילד וגבר יהיה זכאי בגין כל פעוט, כלומר עד גיל 3. יוזמת הצעת החוק, ח"כ עדי קול (יש עתיד), התייחסה לצעד שנקטה רשות המסים ואמרה: "זה יאפשר לזוגות מאותו מין לקבל את שוויון הזכויות המגיע להם כבר מעכשיו ועד להשלמת החקיקה בנושא. משמח לראות כי גם רשויות המדינה מפנימות את היותם של זוגות חד-מיניים תא משפחתי לגיטימי".

 

 

עוד בחדשות:

המחבלים ישוחררו: נדחתה עתירת המשפחות

הותר לפרסום: זהו "קפטן ג'ורג'"

חפש באנטרקטיקה: מסוק יחלץ נוסעי האונייה

 

ממכתבה של רו"ח סביון לפקידי השומה עולה כי ברשות סבורים שגם במצב הנוכחי, לאחר שהחוק עבר בקריאה טרומית ביום רביעי, יש להעניק נקודות זיכוי במס לבני זוג מאותו המין.

 

עמדת הרשות היא שבמקרים של בני זוג מאותו מין, יש להעניק לאחד מבני הזוג את נקודות הזיכוי של האישה ולאחר את הנקודות שהגבר זכאי להן.

 

"בני זוג מאותו מין ייהנו מאותן נקודות זיכוי במס המוענקות מכוח הפקודה ל'בני זוג' באותן נסיבות", כתבה רו"ח סביון לפקידי השומה.

 

יוזמת החוק ח"כ עדי קול (צילום: מוטי קימחי) (צילום: מוטי קימחי)
יוזמת החוק ח"כ עדי קול(צילום: מוטי קימחי)

 

מחלוקת על החוק. לפיד ובנט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחלוקת על החוק. לפיד ובנט(צילום: גיל יוחנן)

ברשות המסים אמרו הערב כי במהלך החודשים האחרונים מתגבשת מדיניות של הכרה בפועל בזכויות הזוגות החד-מיניים, והמכתב שנשלח היום רק נועד ליצור אחידות בין כל המחלקות ברחבי הארץ.

 

מקור ברשות אמר ל-ynet כי ההוראה נשלחה למשרדים היום, אך בפועל נוהגים פקידי הרשות כבר זמן מה במדיניות של הענקת נקודות זיכוי לזוגות חד-מיניים. ביום רביעי האחרון עברה הצעת החוק של ח"כ עדי קול (יש עתיד) בקריאה טרומית. המקור מדגיש כי הוראת הסמנכ"לית הבכירה אינה מייתרת את החוק, ומבהיר כי על חברי הכנסת לעגן את המצב הקיים בחקיקה מוסדרת.

 

עוד ציין המקור כי המדיניות החדשה של הרשות מתייחסת לזוגות שהתחתנו בארצות המתירות נישואים חד-מיניים, וכדי להרחיב את ההטבה לזוגות שטרם נישאו יש צורך בחקיקה חדשה.

 

רשות המסים היא גוף שנדרש לא פעם לקבל הכרעות קשות בתחומים שבהם החוק אינו חד-משמעי, ומכאן שלרשות יש מרחב רב להפעלת שיקול דעת בפרשנות החוק.

 

המאבק בין יש עתיד לבית היהודי

הצעת החוק למתן נקודות זיכוי מס לזוגות חד-מיניים הוגשה על ידי ח"כ עדי קול (יש עתיד) והפכה לאחת המחלוקות המרכזיות של הקואליציה בכנסת הנוכחית, בעיקר בין מפלגתו של שר האוצר יאיר לפיד ל"אחיו" השר נפתלי בנט ומפלגת הבית היהודי.

 

ביש עתיד התעקשו על אישור ההצעה ומתן זכויות שוות לזוגות חד-מיניים, ואילו בבית היהודי הודיעו כי חקיקה כזו עשויה לשנות את ההכרה של המבנה המשפחתי בישראל ולכן לא יסכימו לאשר את ההטבות בחקיקה.

 

במפלגתו של בנט ביקשו לאשר תקנות שיאפשרו לשר האוצר להכיר בזוגות החד-מיניים כדי שיקבלו את ההטבה. בשבוע שעבר, ולאחר שיחות מרתוניות בין כל השותפות בקואליציה, עלתה ההצעה לקריאה טרומית במליאת הכנסת ועברה ברוב של 40 תומכים מול 22 מתנגדים.

 

עם זאת, מהומה גדולה התעוררה במליאה. חברי כנסת מהאופוזיציה האשימו את יש עתיד ב"תרגיל", שבמסגרתו תשונה ההצעה ויוסרו ממנה המילים "חד-מיניים".

 

בצעד מחאתי נטשו חברי הכנסת של מרצ את המליאה, ואליהם הצטרפו חלק מהח"כים של סיעת העבודה. בנאומו במליאה הבטיח לפיד שהצעת החוק תעבור כלשונה. "החוק הזה לא ייעלם ולא ימוסמס. בהתאם לסיכום של הנהלת הקואליציה, החוק הזה יקודם ואנחנו נטפל בו ונמשיך אותו", אמר לפיד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קימחי
יוזמת החוק ח"כ עדי קול
צילום: מוטי קימחי
מומלצים