שתף קטע נבחר

אוי אמסטרדם: בקרוב - קופי שופס בקולורדו

ביום ד' תהפוך קולורדו למדינה הראשונה בארה"ב שמתירה בחוק מכירה של מריחואנה לצריכה פרטית. כל תושב יוכל לרכוש 28 גרם. ומה עם תיירי החוץ?

אמסטרדם Out, דנבר In: בשעה שהולנד מתנקה בהדרגה מהקופי-שופס שמוכרים מריחואנה לתיירים, קולורדו צועדת בכיוון מנוגד ותהפוך בעוד יומיים למדינה הראשונה בארצות הברית שבה מותר על פי חוק לגדל ולמכור מריחואנה לצריכה פרטית ולא רק לצרכים רפואיים. בחודש נובמבר אשתקד, בלבה של אמריקה השמרנית, תמכו 65 אחוזים מהמצביעים בקולורדו במכירת מריחואנה על פי חוק. לרגל כניסת החוק לתוקף ב-1 בינואר, נפתחו במדינה חנויות לממכר הסם, שמדורג במקום השלישי בפופולריות שלו אחרי אלכוהול ומוצרי טבק.

 

ותודה לקנאביס: מי נבחרה למדינת השנה?

 

עוד חדשות בעולם :

חפש באנטרקטיקה: מסוק יחלץ נוסעי האונייה

מקצוע בסיכון: 70 עיתונאים מתו השנה בעולם

יצירות שנבזזו מיהודים - בפרלמנט הגרמני

במינוס 13 מעלות: כלב שמר על גופת חברו

 

מכירת מריחואנה בקולורדו תותר, כמו מכירת אלכוהול, מגיל 21, ולמרבה האבסורד בעיר דנבר פרסמו חוק עזר שמתיר את עישון הסם מגיל 18. המשמעות - בני 18 לא יכולים לקנות סמים, אבל יכולים לצרוך אותם. כמות המריחואנה שתותר לקנייה תוגבל לאונקיה אחת (28 גרם) ותעלה לרוכש אותה סכום של 200 דולר. תושבי חוץ ייאלצו להסתפק ברבע מהכמות שמותרת לתושבי קולורדו ולרכוש רק רבע אונקיה (7 גרם). יתר על כן, רוכשים של הסם יוכלו לחלוק אותו עם בני משפחה וחברים בתנאי שלא תהיה כל פעולה של העברת כספים שקשורה למריחואנה.

 

מעבדת מריחואנה בדנבר (צילום: AP) (צילום: AP)
מעבדת מריחואנה בדנבר(צילום: AP)

מאז ההצבעה במשאל העם, לקח לקולורדו יותר משנה להשלים את החקיקה ואת הכנת החנויות להפיכת המריחואנה לחלק מתרבות הפנאי של תושבי המדינה. בשלב הראשון ייפתחו עשר חנויות שימכרו מריחואנה, רובן בדנבר, ו-160 סוחרים עדיין ממתינים לקבל רישיונות להפעלת חנויות מריחואנה משלהם במדינת קולורדו.

 

גם תושבי מדינת וושינגטון שבצפון-מערב ארה"ב הצביעו בעד פתיחת חנויות לממכר חוקי של מריחואנה, ובמהלך שנת 2014 ייכנס החוק לתוקף ומכירת הסם תתאפשר במדינה.

 

עישון מריחואנה יהפוך לחלק מתרבות הפנאי והמדינה תעשה מזה כסף (צילום: AP) (צילום: AP)
עישון מריחואנה יהפוך לחלק מתרבות הפנאי והמדינה תעשה מזה כסף(צילום: AP)

הנימוק להפיכת המריחואנה למוצר חוקי כפול: הראשון - היא אינה מסוכנת יותר מצריכת אלכוהול וסיגריות. השני - הרשויות יכולות להרוויח כסף רב יותר ממיסוי על מכירת הסם במקום המצב הנוכחי שבו הן מוציאות כסף רב על אכיפת החוק שאוסר את מכירת הסם. לשם המחשה, אכיפת החוק שאוסר מכירת מריחואנה עולה למשלם המסים האמריקני 10 מיליארד דולר בשנה.

על פי רשת CNN, כשמדינת קולורדו תטיל 25 אחוזים מס על מכירת מריחואנה לצריכה פרטית היא תרוויח 67 מיליון דולר בשנה ומחצית מסכום זה יועבר לבניית בתי ספר במדינה.

 

למרות ההיתר לקנות מריחואנה, החוק בקולורדו עדיין אוסר לעשן אותה בפומבי, אפילו לא בחנויות שימכרו אותה. בדומה לחוק שאושר לפני כשלושה שבועות באורוגוואי, כל תושב בקולורדו יוכל לגדל שישה שיחי מריחואנה בביתו. לא כולם מקבלים בברכה את החוק החדש, ובאתרי הסקי המפורסמים של קולורדו חוששים שמעשני המריחואנה יטרידו את התיירים הנופשים.

 

על פי החוק החדש, המשטרה המקומית תבצע לא רק בדיקות אלכוהול לנהגים אלא גם בדיקה אם צרכו כמות מופרזת של מריחואנה או של אלכוהול ומריחואנה ביחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עוד יומיים על המדפים. מעבדת מריחואנה בדנבר
צילום: AP
מומלצים