שתף קטע נבחר

קל יותר להשיג סם מבגד: איראנים מכורים

שני מיליון משתמשים בסמים, בהם אופיום, קריסטל מת' והרואין ברפובליקה האיסלאמית והדרך של השלטון לטיפול בנגע היא הוצאות להורג. נשים משתמשות יותר מגברים ומדוּוח כי גם חמינאי מעשן אופיום כדי להקל את כאביו

שוברים שורות: כששואלים את מוכרי הבגדים המקומיים באיראן לדעתם על סוגיית הסמים בארצם, הם ישיבו: "נכון לימינו קל יותר להשיג סמים מאשר בגדים". נגע הסמים באיראן הפך בשנים האחרונות למכת מדינה. כ-2 מיליון איראנים משתמשים בסמים כמו אופיום, קריסטל מת' והרואין. הסיבה לכך - ריבוי ההברחות מהגבול האפגני והעובדה כי איראן היא תחנת מעבר בין אפגניסטן לשאר העולם בייצוא האופיום.

 

עוד חדשות בעולם:

לבנון ירתה נ"מ על מטוסי אסד: "נגיב כל פעם"

חשש באנטרקטיקה: עוד ספינת חילוץ נתקעה

רופאה בסין: מכרתי תינוקות של מטופלים

 

הסם הנפוץ ביותר ברפובליקה האיסלאמית כיום הוא האופיום, עד כדי כך שמספרים כי עלי חמינאי, המנהיג העליון, מעשן מעט ממנו כדי להרגיע את כאבי הפציעה מניסיון ההתנקשות בו שאירע ב-1981. הסם השני הנפוץ ביותר הוא קריסטל מת' ואחריו - ההרואין.

בכירי משטרה איראניים וניגריים במוזיאון למאבק בסמים בטהרן ()
בכירי משטרה איראניים וניגריים במוזיאון למאבק בסמים בטהרן


 

 

מנהל אגף הרווחה לטיפול במכורים לסמים אמר בראיון לפני כמה שבועות כי ניתן לקנות קריסטל מת' תוך חמש דקות ברחוב האיראני. אחת הסיבות לכך היא המעבר של איראנים רבים להכנה ביתית של הסם.

 

לאחרונה דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א כי סגן מפקד היחידה נגד

סמים במשטרת איראן, גנרל מורתזא מירזאי, הצהיר כי השנה נתפסו ברחבי המדינה עשר טונות של ההרואין ועשר טונות של מורפיום. יעדם הסופי של סמים אלה היה מדינות באירופה. לכן בפגישה עם יו"ר הוועדה לקשרי סחר עם איראן בפרלמנט האירופי, טריה קורנברג, הדגיש מירזאי כי המלחמה בסמים דורשת שיתוף פעולה בינלאומי. "אם מדינות אירופה יעבדו לצד איראן בנושא זה", אמר מירזאי לקורנברג, "הן ירוויחו מזה וכן איראן ושאר מדינות האזור".

 

קורנברג שיבחה את המאמצים האיראניים בתחום המאבק בסמים והדגישה גם היא את הצורך בשיתוף פעולה אסטרטגי בין אירופה לאיראן בתחום זה בעתיד הקרוב. קורנברג הוסיפה וציינה כי האיחוד האירופי מוכן לחזק את יחסיו עם הרפובליקה האיסלאמית, במיוחד בנושאים אלה, זאת בעקבות החתימה על הסכם הגרעין עם שש המעצמות.הברחות בתוך נעליים ()
הברחות בתוך נעליים
 

איראן היא אחת מנקודות העצירה בציר מעבר הסמים הגדול שבין אפגניסטן לאירופה ובין אפגניסטן למדינות המפרץ השונות. בגבול המשותף שבין איראן לאפגניסטן, בן ה-900 קילומטרים, מוברחים כ-74 אחוזים מהאופיום שנכנס לתוך איראן. לפי גורמים רשמיים, איראן מוציאה כמיליארד דולרים בשנה על המלחמה בנגע הסמים. אולם התופעה נרחבת בהיקפה ו-2 מיליון איראנים, המהווים כ-2.5 אחוזים מהאוכלוסייה, משתמשים קבועים בסמים קשים.

 

אחד מבכירי המשטרה האיראנית אמר לאחרונה כי נשים נוטות להתמכר מהר יותר לסמים והצורך שלהן בסם הוא גדול יותר מזה של גברים. לדבריו, נשים שומרות על התמכרותן בחשאיות ובתחכום הרבה יותר מגברים. עם זאת, לפי המשטרה, נשים מתחילות להשתמש בסמים לראשונה בממוצע בגיל 27, ואילו גברים מתחילים בגיל 20 הצעיר.

מבריחים על אופנועים ()
מבריחים על אופנועים

 

הטיפול בהברחות - הוצאות להורג

לפי נתונים של האו"ם, הגידול ב"יבול" האפגני עלה השנה ב-17 אחוזים. כמעט שני שלישים מיבול זה נשלח מאפגניסטן דרך איראן לשאר העולם וחלקים נרחבים ממנו גם לארצות הברית. הכמויות הגדולות והבלתי נתפסות שעוברות בגבול האיראני-אפגני מתחת לאפם של אנשי משמרות המהפכה מעלות את הסברה כי ייתכן שהם משתפים פעולה עם המבריחים.

 

עם זאת, מבריחי סמים נתלים פעמים רבות בפומבי בכיכרות הערים בהוצאות להורג המבוצעות

על ידי משמרות המהפכה. אך יש הסבורים כי מדובר בניסיון לחסל מתחרים או עדים לעסקאות סמים. ארגוני זכויות אדם היושבים באיראן מדווחים כי מספר האזרחים שהוצאו להורג בשנה החולפת חצה את ה-300. נתון זה מפתיע רבים שתלו בנשיא המתון חסן רוחאני תקווה שמספרים אלה יצטמצמו.

 

ארגון זכויות האדם הבינלאומי אמנסטי טוען כי המספר האמיתי גדול אף יותר ומדובר ב-400 בני אדם. המשטר בטהרן מנמק מספרים אלה בעובדה שאיראן היא אחת המדינות עם אחוז משתמשי הסמים הגבוה בעולם וההוצאות להורג משמשות למלחמה בתופעה. לפי גורמים רשמיים באיראן, 81 אחוזים מההוצאות להורג קשורות בסמים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים