שתף קטע נבחר

דו"ח: מחירי הקרקעות צנחו - הדירות התייקרו

לפי דו"ח של רשות המקרקעין, אף שמחירי הקרקעות צנחו בשנים האחרונות, מחירי הדירות החדשות דווקא המשיכו לזנק. בכיר במשרד השיכון: "הקבלנים מרוויחים - ואנחנו משלמים". הקבלנים: הוזלת הקרקע תתבטא בעוד 3 שנים

האם הקבלנים הם המרוויחים הגדולים מבועת הנדל"ן? דו"ח מקיף של רשות מקרקעי ישראל, שהופץ בין משרדי הממשלה והגיע לידי "ידיעות אחרונות", חושף כי לצד התייקרות הדירות החדשות בשנים האחרונות, צנחו מחירי הקרקעות ששולמו לצורך בניית אותם פרויקטים.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

הדו"ח בדק את מחירי הקרקעות בשכונות חדשות ברחבי הארץ בשנים ‭.2013-2010‬ מהמחקר עולה כי אף שהקבלנים מאשימים את הממשלה במחירי הדירות הגבוהים, הרי שבנת 2012 למשל, מכרזי הקרקעות לבנייה רוויה (בנייה לגובה) צנחו בעד ‭.43%‬

 

מחיר הקרקע כולל את הפיתוח - כבישים, מדרכות, ביוב, מוסדות חינוך ועוד - וכן את השווי שמוכן היזם לשלם ויותיר לו רווח ראוי, אחרי מימון הבנייה והעברת המע"מ ממכירת הדירה. לפי המסמך, שנותח עבור "ידיעות אחרונות" על ידי לשכת שמאי המקרקעין, הירידה במחירי הקרקעות שנמכרו ליזמים לא גולמה במחירי הדירות.

 

השינוי במחירי הקרקעות בשנת 2013

 (באדיבות רשות מקרקעי ישראל ) (באדיבות רשות מקרקעי ישראל )
(באדיבות רשות מקרקעי ישראל )

 

 

על פי הדו"ח, בירושלים, למרות ירידה של ‭43%‬ במחיר הקרקע ‭,2012-ב‬ התייקרו הדירות ‭.4%-ב‬ גם בפתח תקווה רשמו מחירי הקרקעות ירידה זהה, אך מחירי הדירות החדשות לא זזו (שוק הדירות יד שנייה עלה ב-3%). בנתיבות, בה הדירות התייקרו ‭,16%-ב‬ ירד מחיר הקרקע בכ-38%.‬ יישוב מעניין נוסף הוא נצרת. משרד השיכון קבע השבוע שהיא שיאנית ההתייקרויות של השנה (יותר מ-60%) בעוד שמחירי הקרקעות בעיר, מסתבר, צנחו ב‭.22%-‬ בראש העין, בה מתוכננת שכונת ענק של 14 אלף יחידות דיור, הוזלה הקרקע ‭,38%-ב‬ אך הדירות התייקרו ‭.13%-ב‬

 

לפני כשבועיים, בכנס התאחדות בוני הארץ (הקבלנים), גם שר האוצר, יאיר לפיד, האשים את הקבלנים בעליית מחירי הדיור. המסמך שהכינה הרשות ונחשף עתה, הכולל את צניחת מחירי הקרקעות ששילמו הקבלנים לצד הזינוק במחירי התוצר הסופי, מסביר למה. "ברור לחלוטין שאת הפער בין המחיר הנמוך ששילמו הקבלנים, למחיר הגבוה שהם גובים על הדירות, אנחנו משלמים‭,"‬ אמר גורם בכיר מאוד במשרד השיכון.

 

ערים נוספות בדו"ח הן כפר-סבא (הקרקע הוזלה ‭,18%-ב‬ הדירות התייקרו ‭;(5%-ב‬ אופקים (הדירות התייקרו ‭17%-ב‬, למרות ירידה של ‭13%‬ במחיר הקרקע‭;(‬ ושדרות (בה ירד מחיר הקרקע ‭,21%-כב‬ כשמחירי הדירות עלו ‭.(11%-ב‬ בראשון לציון, לצד ירידה במחיר הקרקע של ‭,25%-כ‬ נרשמה ירידה צנועה של ‭2%-כ‬ במחירי הדירות החדשות (שוק היד שנייה עלה ‭.(5%-כב‬

 

 (באדיבות משרד הבינוי והשיכון) (באדיבות משרד הבינוי והשיכון)
(באדיבות משרד הבינוי והשיכון)

 (באדיבות רשות מקרקעי ישראל) (באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
(באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

 

ירידת מחירים בזכות שיווק קרקעות

בדו"ח היו גם מקומות שבהם עלו מחירי הקרקע בשנה האחרונה. גם שם, כמובן, הדירות התייקרו: כך למשל, בקריית גת, בעוד שהקרקע התייקרה ‭,2%-ב‬ הוסיפו מחירי הדירות ‭.11%-כ‬ במקביל, עלייה של 48%-47% ‬במחירי הקרקעות, הובילה בטבריה ובעפולה להתייקרות הדירות החדשות ‭,13%-12%-ב‬ ובבית שאן לזינוק של ‭40%-כ‬ במחירים.

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, אמר כי‬ "בלי לומר זאת מפורשות, הרשות מגלגלת את האשמה באי-הירידה במחירי הדירות לפתחם של הקבלנים - שלכאורה מרוויחים יותר. מחירי הקרקעות הם שוק בפני עצמו, שמתנהל בלי שום קשר לשוק הדירות. בשוק הדירות המחירים נקבעים בהתאם לביקוש והיצע, ויזם ינסה לקבל את המחיר הטוב ביותר שהוא יכול, בלי קשר למה ששילם על הקרקע. רק במקרים בודדים, קרקעות שבאמת נרכשו בפרוטות גרמו להוזלות בדירות".

 

בסיכום הדו"ח נכתב שבעוד שבשנים ‭2011-2009‬ מכרזי רשות מקרקעי ישראל שיקפו זינוק במחירי הקרקעות בכל הארץ, ‭2013-2012-ב‬ הייתה ירידת מחירים בחלק ניכר מהיישובים, בזכות שיווקי הרשות. מהתאחדות בוני הארץ נמסר בתגובה כי "משרד השיכון לא מכיר את הדו"ח, והטענה בו הפוכה מהמציאות. מחירי הקרקע רושמים עלייה מתמשכת ממספר סיבות. כחצי מהתחלות הבנייה הן על קרקע פרטית, שמושפעת ממחירי השוק ומדיניות שיווקי קרקעות ותוצאות מכרזי הרשות.

 

"דירה נמכרת ‭5-4‬ שנים לאחר רכישת הקרקע, ולכן אם לפני שנתיים נמכרה קרקע יותר בזול, הדבר יתבטא במחיר הדירה רק עוד 3 שנים. הרשות מוכרת קרקעות במכרזים למרבה במחיר. המחיר הזוכה באזור מסוים הופך להיות מחיר הפתיחה במכרז הבא באותו אזור, וזה דוחף מעלה את מחירי הקרקע. כל עוד לא תשונה מדיניות זו, מחירי הקרקע ימשיכו לעלות".

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים