שתף קטע נבחר

אל תתעסקו איתם - סדנת הגנה עצמית לקשישים

אנחנו שומעים לא מעט על תקיפות של קשישים, בין אם לצרכי שוד ובין אם לשם אכזריות בלתי נתפסת, אך לא עוד - סדנה ייחודית להגנה עצמית מאפשרת להם ללמוד כיצד להגן על עצמם. כך הם מחזקים את הביטחון העצמי וגם מרגישים בטוחים יותר

בשנים האחרונות אנחנו שומעים על מצבים רבים בהם נתקלים קשישים חסרי אונים במקרי אלימות של אדם זר אשר החליט להיטפל אליהם באמצע הדרך, לשדוד אותם או סתם להציק להם. כמי שמבלה הרבה זמן בחברת שתי הסבתות שלי, שהן עבורי כמו עוד שתי אימהות, נהייתי יותר ויותר חרדה להן ולבטיחותן.

 

השנה, במסגרת השירות הלאומי שלי, באמצעות עמותת שלומית, התחלתי להתנדב בפרויקט בשם "והדרת פני זקן" בשיתוף פעולה עם המשרד לאזרחים ותיקים, המשלב בני שירות לאומי בעבודה מול קשישים וניצולי שואה. כבר כשהחלטתי ללכת לשירות לאומי, היה ברור לי כי לשם פני מועדות. השירות הלאומי בפרויקט "והדרת" נחלק לשני ערוצים: מחצית מהזמן אני מעבירה במתנ"ס בית רחל לקשישים בירושלים, שם אני עושה לקשישים הדרכות בכל מיני תחומים, כמו אמנות או אנגלית. ומחצית מהזמן אני נפגשת עם קשישים בביתם, אחת לשבוע - משוחחת איתם, מסייעת להם בפעילויות השוטפות כמו ללכת לקופת חולים או אפילו לעשות קניות בסופר.

 


 

 

תוך כדי ההיכרות עם הקשישים הרבים איתם אני עובדת ביומיום שלי, נחשפתי לחשש המלווה אותם כשהם צועדים לבדם ברחוב כשמחשיך, או כשהם מושכים כסף מכספומט. כמו כן, הבנתי כמה חשוב להם לקבל עזרה, טיפים או כל מה שיוכל לסייע להם להתמודד עם תחושת הפחד.

 


בנוסף, חברה לפרויקט, ליעד ויטל (18) סיפרה לנו שהיא בעצמה, למדה קורס הגנה עצמית בפני הטרדות מיניות, והעידה שזה מאוד עזר לביטחון העצמי שלה. אם בחורה צעירה צריכה ללמוד להגן על עצמה, אין ספק שגם אוכלוסיות נוספות זקוקות לזה.

 

 

 

ככל שהתוודענו כל בנות השירות בפרויקט לעולמם של הקשישים, החלטנו לנסות ולמצוא דרך להעניק להם קצת יותר ביטחון אישי. בשיתוף עם עמותת שלומית, החלטנו ליזום סדנה ייחודית: סדנת הגנה עצמית לקשישים, אשר במסגרתה עוברים כ-20 מהקשישים של המרכז החברתי לגיל השלישי במתנ"ס בית רחל בקרית היובל, שיעורי הגנה עצמית בסיסית עם מאמן בכיר באומנויות לחימה, אבי כדורי, ועם נציג של השיטור הקהילתי בירושלים.

 

 

אליעזר שר שלום (80) מקריית יובל בירושלים, אחד המשתתפים בסדנה, מאוד שמח על היוזמה וסיפר לנו במהלכה כי לפני כמה שנים נפל קורבן לניסיון שוד בביתו. "השודד אמנם ברח ולא הצליח לשדוד אותי, אבל מאוד פחדתי במהלך הפריצה. אני זוכר שאשתי אמרה לי שהייתי חיוור וקפאתי במקום. המקרה הזה גרם לי לחוסר ביטחון נוראי ובמשך זמן רב מאוד הפחד ליווה אותי לכל מקוום שהלכתי. אין לי ספק שאם הייתי עובר באותה תקופה את הסדנא הזו הייתי עם קצת יותר ביטחון. המאמן ובנות השירות נתנו לנו טיפים מאוד פרקטיים וחיוניים ואפילו למדנו כמה מכות קרטה, עכשיו נראה מי יוכל להתעסק איתי!".

 

 

גם יפה כהן (83) משתתפת נוספת בסדנה, סיפרה כי הסדנה נתנה לה כלים טובים להתמודדות עם החשש מפני תוקפים: "הסדנה הזכירה לי הסרטים של ברוס לי שכל כך אהבתי בצעירותי. לא רק שלקחתי איתי כמה תנועות קרטה וטיפים שיכולים לסייע לתחושת הביטחון שלי, גם הפעלתי את הגוף שלי. אחרי הכל גם קצת ספורט לא יזיק".

 

 

במסגרת הסדנה נתנו לקשישים כלים להגנה עצמית מפני סכנות ברחוב וטיפים להגנה מפני גנבים בבתיהם. רק כאשר רואים כמה אוכלוסיית הקשישים בישראל מקופחת ונשכחת ביחס לאוכלוסיות חלשות אחרות כמו נוער בסיכון, מבינים שחייב לעשות משהו בנידון. אין ספק כי הסדנה הזו היתה צעד חיובי ביותר עבור הקשישים. בשיחות עמם פתאום הבנתי כמה הם חוששים מפעילות שגרתית פשוטה כמו לצאת לבד מהבית.

 

 

אוכלוסיית הקשישים זקוקה לביטחון עצמי שיעניק להם ולו מעט שקט נפשי בחייהם. בנוסף, הסדנה הוציאה אותם קצת מחוץ לשגרת יומם, העניקה להם מעט יותר ביטחון עצמי ובלי קשר גם סייעה להם לשמור על בריאותם. כשהנפש בריאה ושקטה, גם הגוף בריא.

 

  • מירב בן חורין, בת שירות לאומי בעמותת שלומית 

 

  • עמותת שלומית עוסקת מזה 20 שנה בהפעלת מתנדבות ומתנדבים בשירות הלאומי-אזרחי. השנה מפעילה העמותה כ-3,000 מתנדבים, בעלי פטור מצה"ל, בני 18-24 מכלל המגזרים בארץ. המתנדבים פועלים במסגרות חינוכיות, בריאותיות וביטחוניות שמסייעות להם להשתלב בחברה. עם היווסדה חרתה שלומית על דגלה את ערך הפלורליזם ושלוש שנים לאחר הקמתה הגישה בג"צ (באמצעות האגודה לזכויות האזרח) שבזכותו התאפשר השירות הלאומי לכלל אזרחי מדינת ישראל

 

  • גם אתם רוצים לעשות טוב? הצטרפו ליום מעשים טובים והבטיחו את מקומכם בחגיגה שכולה עשייה חיובית!
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים