שתף קטע נבחר

הטבות המס לחברות ב-2012: 8 מיליארד שקל

כך עולה מאומדנים ראשונים שגיבש משרד האוצר על היקף הטבות המס שהמדינה העניקה לחברות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. מדובר ב-50% יותר מהתחזית המקורית שעמדה על 5.3 מיליארד שקל

הטבות המס שהמדינה מעניקה לחברות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון הגיעו ב-2012 להיקף של 8 מיליארד שקל. כך עולה מאומדנים ראשונים שגיבש משרד האוצר, ושהוצגו לאחרונה ככל הנראה בפני ועדת אנדורן - ועדה בראשות מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן שבוחנת את מדיניות הטבות המס של המדינה לחברות הגדולות.  

 

התחזית המקורית של האוצר להיקף הטבות המס לחברות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון לשנת 2012 עמדה על 5.3 מיליארד שקל. תחזית זו חוברה באמצע שנת 2010 ונכללה בתקציב המדינה. האומדן הנוכחי, אם כן, גבוה ב-50% מעל התחזית המקורית.

 

 

הסיבות העיקריות לסטייה מהאומדן הן העובדה שהטבות המס הניתנות במסגרת החוק אינן מוגבלות בתקרה כלשהי, וכן משום שלאוצר קשה לחזות את ההתפתחויות העתידיות ברווחי החברות, מהם נגזר היקף הטבות המס.

 

מפעל אינטל. היא וטבע (בתמונה מימין), מהנהנות הגדולות של הטבות המס ()
מפעל אינטל. היא וטבע (בתמונה מימין), מהנהנות הגדולות של הטבות המס

 

השבוע פרסם האוצר את הדו"ח השנתי של מנהל הכנסות המדינה לשנים 2011-2012. הדו"ח מכיל מידע ונתונים לגבי היקף הטבות המס עד לשנת 2011. על פי הנתונים, היקף הטבות המס לחברות עמד בשנת 2011 על 7.2 מיליארד שקל. ארבע החברות הגדולות שנהנות מהטבות מס - טבע, אינטל, כיל וצ'ק פוינט - לקחו לבדן כ-60% מסכום זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים