שתף קטע נבחר

במקום הזרים: חיילים משוחררים ישטפו כלים

כדי לייתר את הדרישה של ענף המסעדנות למבקשי מקלט: ח"כ רגב יוזמת הרחבת הזכאות למענקים. ועדת השרים תדון בהצעה כבר ביום ראשון

איך מושכים אזרחים ישראלים לעבודות ניקיון ומטבח? על רקע השביתה של מבקשי המקלט ברחבי הארץ נולדה בכנסת יוזמה להרחבת תחומי העבודה המועדפת לחיילים משוחררים, באופן שייתר את העסקת המהגרים מאפריקה.

 

עוד בחדשות:

 

ביום ראשון הבא תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק של יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו), ולפיה יזכו צעירים שהשתחררו משירות למענק גם בתמורה להעסקה בתחומים אלה, כפי שהם מקבלים כיום על עבודות בתחנות דלק, חקלאות ועוד. בהצעת החוק נכתב: "מוצע לתקן את חוק הביטוח הלאומי ולקבוע כי עבודה מועדפת היא עבודת מלצרות, טבחות, תחזוקה וניקיון לרבות שטיפת כלים בענף המסעדנות".

מחאת מבקשי המקלט בתל אביב, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מחאת מבקשי המקלט בתל אביב, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

ההצעה מגיעה על רקע הקושי שאיתו מתמודדים בעלי מסעדות ובתי קפה בעקבות שביתת מבקשי המקלט. מדובר בתיקון לחוק הביטוח הלאומי, שאמור לעלות כסף רב לקופת המדינה. על פי ההצעה, הסכומים הללו ימומנו מרזרבות באוצר. ח"כ רגב מנסה לגייס רוב להצעה בקואליציה, ושוחחה בנושא עם שר הפנים גדעון סער ועם שר הרווחה מאיר כהן.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב בהמשך: "ענף המסעדנות, המהווה מנוע כלכלי חשוב בתעשיית התיירות בישראל, סובל כיום ממחסור חריף בכוח אדם, ולכן יש לעודד העסקת ישראלים צעירים בו. מנגד, קיים ביקוש גדול בקרב חיילים משוחררים להשתלב בענף, אך התגמול על עבודה מועדפת אינו ניתן למבקשים לעסוק בתחום זה".

 

הצעת החוק מפרטת כי המצב הזה מביא לגידול מתמשך בהיקף העובדים הזרים המועסקים בעבודות טבחות, תחזוקה וניקיון.

 

ח"כ רגב: "הטענה כאילו ישראלים, בדגש על חיילים משוחררים, לא רוצים לעבוד בעבודות כפיים או בשטיפת כלים היא לא נכונה. לראיה, משוחררים רבים מוצאים עצמם בעבודות לא קלות כמו תחנות דלק, חקלאות וגם בניין. מתן תמריץ יכול לענות על צורכי השוק והעבודות הנדרשות בתחומים אלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מחאת מבקשי המקלט, הבוקר
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
ח"כ מירי רגב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים