שתף קטע נבחר

מפקד הגדוד החרדי: "בכוח יהיה קשה לגייס"

בג"ץ דחק במדינה להחליף את חוק טל, הכנסת ממשיכה להתמהמה - ובינתיים הביקוש לגדוד החרדי רק גובר. מג"ד "נצח יהודה" מספר ל-ynet על ההיתקלויות בג'נין, ה"שבבניקים", נידוי החיילים מהמשפחות והמגע עם בנות

האם הצלחת הגדוד החרדי תשכנע את הדרג הפוליטי לגייס חרדים מרצון ולא בכפייה? הוועדה בכנסת בראשות ח"כ איילת שקד משהה את ההחלטה סביב החקיקה לגיוס חרדים, בג"ץ נוזף במדינה שכבר קרוב לשנתיים לא מחליפה את חוק טל - אך בצה"ל נערכו כבר מזמן לקליטת אלפי מתגייסים חרדים וממתינים ליום פקודה. "בכוח יהיה קשה לגייס", אומר בראיון ל-ynet סגן-אלוף תלם חזן, מפקד גדוד הנח"ל החרדי נצח יהודה - גדוד החי"ר הגדול בצה"ל. 

הגדוד קיבל את פרס הרמטכ"ל ()
הגדוד קיבל את פרס הרמטכ"ל

גדוד נצח יהודה, שפועל כבר משנת 99', הפך מודל לגיוס חרדים יותר מכל מסלולי השח"ר העורפיים, החדשים יחסית. הגדוד, הפועל במתווה התנדבותי, רשם השנה שיא שהגדיל את הביקוש מצד נערים מהמגזר החרדי להתגייס לשורותיו. הערב (יום ג'), בטקס מיוחד, יצוינו 15 שנה להקמת הגדוד. 

 

למרות הרצון הצה"לי להגדיל את מכסת המתגייסים מהמגזר החרדי כצורך צבאי הכרחי ולא רק כציווי ערכי של שוויון בנטל, גוברים הקולות בתוך הצבא, ולא רק מצדו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, לעשות זאת בדרך של רצון טוב מהצד השני, ולא בחוק גיוס חובה - שתקף לגבי צעירים חילונים.

הגדוד בולט יותר מכל גדוד גזרתי אחר שפועל בשטחים ()
הגדוד בולט יותר מכל גדוד גזרתי אחר שפועל בשטחים

לראשונה הוענק לגדוד נצח יהודה פרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות, לאחר שלוחמיו רשמו בחודשים האחרונים 14 היתקלויות מוצלחות בג'נין, שבהן נפגעו עשרות מחבלים לעומת אפס נפגעים בצד של הלוחמים. במבצע עמוד ענן הפכו לוחמי הגדוד ליחידים שניהלו חילופי אש, כשנתקלו מול סורים חמושים בגבול רמת הגולן.

 

גל ההסלמה בגדה ובצדו הגברת התעוזה מצד פלסטינים להוציא אל הפועל מתקפות טרור, הבליט את הגדוד החרדי יותר מכל גדוד גזרתי אחר בשטחים. רגע לפני שכמות המתגייסים

החרדים עולה ונפתחים גדודים נוספים באותה המתכונת, אומר המג"ד חזן כי "בכוח יהיה קשה לגייס ועדיף שזה יבוא מרצון. הצלחה מביאה הצלחה, והחומות בעולם החרדי כבר נפרצו. אי-אפשר לעצור את המציאות".

 

סא"ל חזן הוא היחיד בצבא שיום העבודה שלו יכול להתחיל בפגישה עם יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי (כפי שאירע לפני חודש), להימשך בדיון עם בכירי אכ"א ולהסתיים ב-3:00 לפנות בוקר, כשמטעני נפץ ובלוקים מושלכים לעברו בסמטאות מחנה הפליטים בג'נין במהלך מעצר של בכיר בג'יהאד האיסלאמי. ואז, אחרי תנומה של שעה, מפקד גדוד החי"ר הגדול בצה"ל משכים ב-5:00 לתפילת שחרית ושעה של שיעור תורה.

 

"80% מהחיילים למדו בישיבה חרדית" 

חזן הודף את הטענות שלפיהן חלק גדול מחייליו הם "דתיים מחוזקים" או "חרד"לים" במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב "שבבניקים" - נערים חרדים מהשוליים שהפכו לסוג של "מסך עשן" על-ידי עסקנים חרדים, ששלחו אותם מסביבות בני ברק לצה"ל כדי להרגיע את החילונים. "אני לא מקבל את זה", אומר המג"ד. "80% מהחיילים פה הם חרדים שעד כיתה י"א למדו בישיבה חרדית ונשרו. נכון שלחלקם לא הייתה חוויית הצלחה בחיים, אבל איתם נסכל פיגועים וננצח במלחמה הבאה. הם באו להיות לוחמים בעידן שבו כל נער בארץ יכול בקלות להתחמק מלשרת כלוחם".

 

אחרי שבפיקוד מרכז הוחלט לסרב להעביר את לוחמי הגדוד לגזרות אחרות מחשש שכמה מהם יסרבו לפנות מאחזים, אומר סא"ל חזן בתגובה כי "אין אצלנו דבר כזה. סירוב פקודה, גם לפינוי יישובים, זה חילול השם. עד כה היה רק מקרה בודד לפני כמה שנים, בכלל של טירון מהגדוד, שהודיע שלא יעשה זאת – ונענש. כנ"ל לגבי יחס לפלסטינים – כל לוחם יודע שאם יעז לגעת בעצור פלסטיני הוא מיד יודח מהגדוד, גם אם הוא מצטיין".

"באו להיות לוחמים בעידן שבו כל נער בארץ יכול בקלות להתחמק" ()
"באו להיות לוחמים בעידן שבו כל נער בארץ יכול בקלות להתחמק"

"יש התחשבות והבנה מלאה מצד גורמי האוגדה לכללי הגדוד" ()
"יש התחשבות והבנה מלאה מצד גורמי האוגדה לכללי הגדוד"

יותר ממחצית מהחיילים בגדוד מקבלים סיוע כלכלי ()
יותר ממחצית מהחיילים בגדוד מקבלים סיוע כלכלי

יותר ממחצית מהחיילים בגדוד של חזן מקבלים סיוע כלכלי רשמי או לא רשמי מהצבא (יותר מכל גדוד אחר), ולא רק בגלל העובדה שעשרות מהם נשואים או גרושים (על רקע חזרה בתשובה). לדברי המג"ד, "יש לנו 78 חיילים בודדים, ו-25% מהחיילים סובלים מניתוק הקשר מצד משפחתם כי התגייסו. חלקם מבקשים ממני מעמד של חייל בודד ואני מסרב לתת, כי זה הפתרון הכי קל. במקום זה, אנחנו משקיעים בפרויקט של איחוד משפחות, המפקדים בסיוע רבנים מגיעים למשפחות הללו ומקרבים אותן חזרה לבנים. בשנה האחרונה רשמנו עשרה סיפורי הצלחה כאלו. ועדיין – מפקדים הלינו בביתם חיילים שלא הייתה להם משפחה שקיבלה אותם בחופשות".

 

"פרמדיקית תטפל בחייל פצוע"

בשנים האחרונות אירעו כמה מקרים שבהם נאסרה כניסה של חיילות מהחטיבה המרחבית או מהאוגדה למוצבי הגדוד החרדי, שאחראי באופן קבוע על גזרת ג'נין. "אצלי זה לא קרה ולא יקרה", מבטיח המג"ד, אף על פי שכללי השירות לחיילים החרדים קובעים הפרדה מלאה מבנות. "יש התחשבות והבנה מלאה מצד גורמי האוגדה לכללי הגדוד, וכל כניסה של חיילת מתבצעת באישור אישי שלי, כי אני יודע כמה זה חשוב למשפחות מאלעד או מביתר עילית".

 

חזן הוסיף בעניין זה כי "אם בוחנת תחמושת מהחטמ"ר תגיע לביקורת תקופתית היא תורשה להיכנס בליווי קצין מהמפקדה שאינו חרדי, באופן שלא יפגע בחיילים. לגבי מצב מבצעי אין בכלל ספק: פרמדיקית תטפל בפצוע מהגדוד, אם וכאשר. כנ"ל לגבי קצינת מבצעים שצריכה לשהות בחמ"ל

שלנו בזמן פעילות מיוחדת. מח"ט מנשה, אלוף משנה רסאן עליאן, הפציר בי שנקיים יום ספורט חטיבתי בהשתתפות הגדוד, ולא הסכמתי כדי לא לפגוע בחיילות החטמ"ר, אז פיצלנו את היום הזה לשניים. יש לדברים הללו התרה הלכתית מרבני הגדוד. גם בקורסים שאליהם יוצאים החיילים יש התחשבות, למרות התנאים הלוגיסטיים שכרוכים בכך".

 

ההסתה במגזר החרדי, שמופנית בעיקרה כלפי החיילים החרדים העורפיים במסלולי שח"ר, לא פסחה גם על הלוחמים החרדים. לסא"ל חזן הגיע חייל שגר בשכונה חרדית בירושלים ויוצא לחופשות על בגדים אזרחיים. הוא ביקש ממנו אישור לשיער ארוך יותר, כדי שלא יחשדו בו שהתגייס לצה"ל. "אצלנו זה קורה הרבה פחות, ואם מישהו ברחוב צועק על החיילים שלי הם עונים לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
"החומות בעולם החרדי נפרצו". סא"ל חזן
צילום: יואב זיתון
"איתם נסכל פיגועים". לוחמי הגדוד בפעולה
מומלצים