שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  לפני עידן סנואודן: נחשפו מדליפי ה-FBI

  בשנת 1971 פרצו שמונה מתנגדים למלחמת וייטנאם למשרדי הבולשת, גנבו כאלף מסמכים והדליפו אותם. כעת הם נחשפים: "הממשל שיקר אז פרצנו"

  בחודש יוני 2013 יצאה לאור תוכנית המעקבים האמריקנית שנחשפה על ידי עובד הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) אדוארד סנואודן. מעלליו במרוצת החודשים עוררו סערה גלובלית. אבל סנואודן לא המציא את הגלגל. 43 שנים אחרי ששמונה מתנגדים למלחמת וייטנאם פרצו למשרדי הבולשת הפדרלית (FBI) בפילדלפיה, גנבו כ-1,000 מסמכים והדליפו אותם לתקשורת, כעת הם נחשפים. הבוקר (יום ג') התייצבו ג'ון ובוני ריינס וקית פורסיית' בתוכנית הבוקר של רשת NBC והזדהו כחלק מהשמינייה שביצעה אז את הפריצה.  

   

  עוד חדשות בעולם:

  24°- בשיקגו, 49 ממדינות ארה"ב מתחת לאפס

  רודמן התפרץ: "קים חבר שלי, סתום ת'פה" 

  ערי צרפת מחרימות ממציא "מועל היד ההפוך"

   

  "מישהו היה צריך לחשוף את הפשע", ג'ון ובוני ריינס ()
  "מישהו היה צריך לחשוף את הפשע", ג'ון ובוני ריינס

  ריינס בן ה-80, פרופסור לדתות לשעבר באוניברסיטת טמפל, ישב עם אשתו והצהיר קבל עם ועדה כי הם אחראים לגניבה שאותה הגדירו "פשעי ה-FBI".  

   

  "אנחנו עשינו את זה כי מישהו היה צריך לעשות זאת", הסביר ריינס שסיפר כי המטרה הייתה לחשוף את החקירות שניהלה הבולשת והמידע המסולף שהועבר כדי להכפיש את השמאל האמריקני. "על-ידי הפרת החוק בפריצה והוצאת המסמכים חשפנו את הפשע המתמשך. כשמונעים מאיתנו את המידע שאנחנו זקוקים לו, עלינו לפעול כאזרחים ויש לנו את הזכות לעשות זאת", סיפר ריינס שגם שיגר דרישת שלום לסנואודן שמסתתר ברוסיה.  

  הזוג ריינס בצעירותם ()
  הזוג ריינס בצעירותם

  היוו לו השראה. אדוארד סנואודן (צילום: AFP PHOTO / CHANNEL 4) (צילום: AFP PHOTO / CHANNEL 4)
  היוו לו השראה. אדוארד סנואודן(צילום: AFP PHOTO / CHANNEL 4)

  בוני ריינס תקפה את התנהלות הממשל האמריקני באותן שנים. "זה מזעזע איך הממשל שלנו שיקר לגבי מה שקרה בוויטנאם. כל הדברים הרגילים שעשינו, הפגנות, שלטים - הכול לא הועיל. כך החלטנו להפר את החוק ולבצע את הפריצה", היא הסבירה.

   

  זהות הפורצים נחשפה היום עם יציאתו לאור של הספר שכתבה בטי מצגר, אז כתבת של ה"וושינגטון פוסט". מצגר, שהייתה הראשונה שפרסמה את מסמכי ה-FBI, אמרה כי הם הגיעו אליה בדואר ממקור אנונימי. "חשבתי שזה חומר נפץ", היא סיפרה. חשיפתם הובילה לחקירת סנאט ולהוראה שהוציא משרד המשפטים האמריקני, שלפיה אין לקיים חקירות הפוגעות בחירויות הפרט. מצגר ציינה שבעקבות החשיפה הזו, ה-FBI השתנה לחלוטין.

   

  ואיך זה קרה? ביום אחד בשנת 1971, בזמן שאמריקה כולה מרותקת למסכי הטלוויזיה בצפייה בקרב האגרוף בין מוחמד עלי לג'ו פרייזר בניו יורק, פרצו השמונה למשרדי ה-FBI, כשהם לבושים חליפות ועניבות ובידם מזוודות. לתוכן הם הכניסו את המסמכים שחשפו תוכנית ריגול פנימית של הבולשת, בראשות ג'ון אדגר הובר, אחר מתנגדי המלחמה בווייטנאם.

   

  בין היעדים היה גם מנהיג הקהילה האפרו-אמריקנית, מרטין לות'ר קינג. התוכנית של הובר הייתה לזרוע פרנויה בקרב קבוצות השמאל ולתת להם תחושה שמאחורי כל תיבת דואר מסתתר סוכן FBI.

   

  במשך כל אותם שנים השקיעה הבולשת מאמצים כבירים לחשוף את זהות הפורצים, אך הם נכשלו. עד היום. הפורצים נהנים מחוק ההתיישנות ולכן לא חשש לצאת בגלוי ולזהות עצמם כמבצעי הפריצה ההיא.

   

  בתגובה לפניית רשת NBC, השיב דובר ה-FBI מייקל קורטאן: "כמה אירועים בתקופה ההיא, כולל הפריצה למשרדים בפילדלפיה, תרמו לשינוי בדרך שבה הבולשת מזוהה ומטפלת באיומי ביטחון פנימיים. האירוע הוביל לרפורמה במדיניות המודיעינית של ה-FBI ודרך התנהלותו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'ון ובוני ריינס נחשפים אחרי 43 שנה
  מומלצים