שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מעכשיו: אין הגבלת גיל בהשתלות איברים

  ההמתנה להשתלת איברים עומדת להיות ארוכה יותר: ועדה שמינה משרד הבריאות החליטה שלא להגביל יותר את גילם של החולים הזכאים להשתלת איברים, שעד כה עמד על 65. מעתה תיעשה ההחלטה רק בהסתמך על מצבו הרפואי של החולה. חבר הוועדה: "הסיכוי לחיות מגיע גם לקשישים"

  מספר הממתינים להשתלת איברים צפוי לגדול: ועדת מומחים שמינה משרד הבריאות קבעה כי מעתה לא יוגבל גילם של החלים הממתינים להשתלת איברים וההחלטה נוא תיעשה אך ורק בהתאם למצבם הרפואי. עד היום חולים יכלו לעבור השתלה רק עד גיל 65. ההמלצות הוגשו למשרד הבריאות, שצפוי לאשר אותן בקרוב.

   

  • חותמים עכשיו:

  לחתימה על כרטיס אדי מקוון - לחצו כאן

   

   

  חותמים על אדי - מצילים חיים:

   

  מזה מספר שנים מנהל המרכז הלאומי להשתלות את הרשימה הארצית של המועמדים להשתלה. רשימה זו קובעת את סדר הממתינים להשתלות איברים, בהקצאה על פי איבר. מיקום המועמדים נקבע עד כה על פי גילו של החולה ומצבו הרפואי. ככל שהמועמד להשתלה היה צעיר יותר, כך מקומו ברשימה היה גבוה יותר. בנוסף, מי שחתום על כרטיס אדי זכה גם הוא לקדימות ברשימת ההמתנה.

   

  לפני כחצי שנה מינה מנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו ועדה שדנה בהגבלת הגיל, בה נקבע כי במרבית המקרים לא יבוצעו השתלות איברים בחולים בני 65 ומעלה. בוועדה השתתפו רופאים מומחים בתחום השתלות האיברים ומומחים בתחום המשפט והאתיקה. הועדה התכנסה למספר ישיבות, במסגרתן נשמעו גם תגובות ועמדות הציבור.

   

  במהלך הדיונים, בדקה הועדה את הנוהג במדינות מערביות בחו"ל ודנה במגבלות הגיל והשלכותיהן על סיכויי ההישרדות של המושתל. בתום הדיונים הסכימו חברי הוועדה פה אחד כי אין להגביל עוד את גיל המקסימום לכניסה לרשימת המועמדים להשתלות בישראל. המומחים קבעו כי כל עוד החולה מתאים להשתלת האיבר והוא בעל סיכויים טובים לשרוד לאחר ההשתלה, הוא יתקבל לרשימת הממתינים.

   

  "מדובר בבשורה אמיתית לישראלים רבים הממתינים להשתלת איבר" אומר ל-ynet אחד מחברי הוועדה. "ישנם חולים רבים שעברו את גיל 65 ומתאימים להשתלה מבחינת מצבם הרפואי. מה שקובע הוא לא הגיל הכרונולוגי, אלא הגיל הביולוגי, והוא זה שמעתה יהיה הפרמטר היחיד. הסיכוי לחיות מגיע לצעירים ולקשישים כאחד".

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השתלת איברים. התורים צפויים להתארך
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים