שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כפור בארה"ב, חם בסקנדינביה: הדובים הקיצו
  העולם משתגע: הסופה הארקטית "הרקולס" הקפיאה את ארה"ב, בזמן שבצפון אירופה נהנים מהחורף החם זה עשרות שנים - וגם הגשום ביותר. דובים יצאו מהמאורות וסיימו את שנת החורף שלהם, הנרקיסים הקדימו לפרוח

  בזמן שארצות הברית קפאה , בסקנדינביה דווקא היה חמים: מערכת מזג האוויר שהביאה שלג, קרח וטמפרטורות נמוכות במיוחד לארצות הברית, השאירה את איסלנד, גרינלנד ואזורים נוספים בצפון אירופה עם טמפרטורות גבוהות בהרבה מהממוצע לעונה - ושיבשה את העונות הקבועות של החי והצומח.

   

  בפינלנד התקבלו דיווחים על כך שהדובים סיימו מוקדם מהרגיל את שנת החורף שלהם, בשבדיה נראו שינויים בהתנהגות הציפורים הנודדות, בנורבגיה צמחים פרחו מוקדם מהרגיל.

  חג המולד באוסלו. איפה השלג? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  חג המולד באוסלו. איפה השלג?(צילום: EPA)

  מזג האוויר הקר ברוסיה ובסקנדינביה בחורף מגיע בעקבות מערכת לחץ גבוה ששומרת על אוויר חמים ולח, ומערכות לחץ נמוך שמביאות רוח וגשם מהאוקיינוס האטלנטי. בעיתון הבריטי "גרדיאן" נכתב כי היחלשות זרם הסילון שאחראי לכך הובילה לכך שהאוויר הקר הגיע בצורת הסופה הארקטית "הרקולס" לצפון אמריקה, ואילו בצפון אירופה נהנו מטמפרטורות חמימות מהרגיל.

   

  4 מעלות גבוה מהממוצע

  ינואר במדינות הנורדיות הוא המשך ישיר לאחד מחודשי דצמבר החמימים ביותר במאה האחרונה באזור. קטיל איזקסן, מדען ברשות המטאורולוגית בנורבגיה, אמר כי הטמפרטורה במדינה בחודש שעבר הייתה גבוהה ב-4.2 מעלות מהממוצע, ובאוסלו ובאזורים אחרים בדרום מזרח המדינה זה היה דצמבר השלישי הכי חם מאז תחילת המדידות.

  האביב עוד לא הגיע, אבל הנרקיס כבר פורח בסקנדינביה (צילום: שרה גולד) (צילום: שרה גולד)
  האביב עוד לא הגיע, אבל הנרקיס כבר פורח בסקנדינביה(צילום: שרה גולד)

  "מאוד יוצא דופן לא לראות שלג באזורים רבים בדצמבר. רק בהרים ובמקומות בודדים אחרים בנורבגיה אפשר היה לראות שלג", הרחיב איזקסן. לדבריו, באזורים המאוכלסים רוב המשקעים ירדו בצורת גשם ולא שלג: "זה היה דצמבר רטוב מאוד. בחלק מהאזורים בנורבגיה כמות הגשם שירדה הייתה פי שלושה מהממוצע, ובמדינה בסך הכול ירדו 180% יותר גשם מהרגיל".

   

  הגשמים העזים הציפו את המאורות

  גם בפינלנד ירדו גשמים עזים ונרשמו הצפות. וגם שם הטמפרטורות היו גבוהות מהרגיל - יותר מארבע מעלות במדינה כולה. בבירה הלסינקי החצי השני של דצמבר היה החם ביותר זה 30 שנה. בשבדיה חלו תמורות רבות במהלך החודש עצמו. בניקלאוקטה שבצפון נמדדו 4 מעלות ב-3 בדצמבר, 40- ב-9 בדצמבר - ושבע מעלות יומיים לאחר מכן.

   

  כאמור, עולם החי והצומח הושפע מאוד משינויי מזג האוויר. הגשמים העזים וההצפות הובילו לחדירת מים למאורות הדובים, ורבים מהם הקיצו משנת החורף שלהם והחלו לחפש מקלט חדש. בנורבגיה צולמו נרקיסים, כרכומים וצמחים אחרים פורחים כבר באמצע דצמבר: "לרוב הם פורחים רק באביב. גם שמענו ציפורים שרות, וזה ממש לא רגיל בעונה הזאת", אמר פרופ' יון סוונסון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים