שתף קטע נבחר

צילום: AP

בלייר נפרד משרון בעברית: "יהי זכרו ברוך"

ראש ממשלת בריטניה לשעבר סיפר בנאום ההספד שלו בטקס האשכבה לאריאל שרון על ארוחת ערב לא רשמית שקיים עמו. "ראיתי אריק שונה לגמרי - לבבי, קשוב, מקסים ומלא תשוקה לארצו כמובן אבל גם למשפחתו"

מ"פגישות קשות" ל"פגישה שבה הכרתי אריק שונה לגמרי": אחד הנאומים המרגשים בטקס האשכבה שנערך הבוקר (יום ב') לכבודו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ברחבת הכנסת, היה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר. השינוי בהתייחסות כלפי שרון אירע לדברי בלייר לאחר שאירח אותו במעונו בלונדון. "פגישותיי הרשמיות עם אריק שרון היו קשות", אמר בתחילת נאומו מי שמכהן כיום כשליח הקוורטט למזרח התיכון.

 

בלייר ובניו של שרון, גלעד ועומרי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בלייר ובניו של שרון, גלעד ועומרי(צילום: EPA)

עוד בנושא:

פרס באשכבה: "אריק - חבר, מנהיג, מצביא"

מפעל ההנצחה: עיר הבה"דים על שם שרון

 

"לא היה לו נוח בפגישות מוקפות, ברשמי פרוטוקולים, הוא חזר שוב ושוב על עמדת ישראל. אמרתי לו 'באמת אריק, אני מבין מה אתה אומר'. ואז הוא היה משיב: 'אוקיי, אבל רק למקרה שאומר זאת שוב'. ואז פעם אחת הזמנתי אותו לביתי לארוחת ערב שלא לפרוטוקול. רציתי להכיר את האיש, ואז ראיתי אריק שונה לגמרי - לבבי, קשוב, מקסים ומלא תשוקה לארצו כמובן אבל גם למשפחתו".

 

בלייר הוסיף כי "לאורך השנים עבדנו יחד כראשי ממשלה. הוא נקט פעולות שאיש לא האמין שהוא ינקוט. הנסיגה מעזה, יצירת מפלגת קדימה. אבל הרעיון שהוא השתנה מאיש מלחמה לאיש שלום זה מה שהגדיר אותו".

 

הפוליטיקאי הבריטי אמר עוד בנאומו כי "את נחישות הברזל שהוא לקח לשדה הקרב הוא לקח לחדרי הדיפלומטיה. אל לנו לחשוב, עם זאת, שהוא לא שקל בכובד ראש. חשבנו על כך היטב, הבנתי שהאדם הזה היה סטודנט להיסטוריה אך גם עושה היסטוריה. הייתה לו איכות הנהגה בשפע, אבל גם הייתה לו אינטליגנציה לעשות. מרגע שהחליט לא היה ניתן להזיזו, מרגע זה הוא לא זז - הוא הסתער. תמיד היעד שלו היה ברור, כמו גם המוטיבציה שלו. היה לו הדמיון לדעת ששלום אמיתי הוא הפתרון לביטחונה של ישראל. הוא חלם על שלום שיביא לקץ המלחמות".

 

בהמשך אמר בלייר: "הוא היה לוחם בשירות הקמת מדינתו, אך נבון דיו כדי להבין שהמלחמה לבדה לא תבטיח את עתידה. הוא היה ענק של המדינה הזאת, תולדה של רוח חזקה ולב גדול. תנו לנו לקחת את מקומו בהיסטוריה של ישראל בגאווה". את דבריו סיים בלייר בעברית: "יהי זכרו ברוך".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נאום מרגש. בלייר
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים