שתף קטע נבחר

ליברמן לתנועה הקיבוצית: "אתם קוזאק נגזל"

מחלוקת בין רשות מקרקעי ישראל לתנועה הקיבוצית: מנהל הרשות, בנצי ליברמן, שיגר מכתב לאיתן ברושי, מזכ"ל התנועה, בו טען שהסיבה שלא ניתנו היתרי בנייה לקיבוצים נובעת מכך שהם קלטו חברים שבונים בעצמם את ביתם. זאת לאחר שברושי טען כי ניתן לבנות בקיבוצים 40 אלף דירות בזמן קצר

מחלוקת בין רשות מקרקעי ישראל לתנועה הקיבוצית על רקע בנייה בקיבוצים. יממה לאחר שפורסם כי נפגש עם שר האוצר והציע לו בנייה של כ-40 אלף דירות בקיבוצים, יוצא בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, נגד איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית.

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ הנדל"ן :

 

במכתב ששיגר ליברמן לברושי בנושא מתן היתרי בנייה בקיבוצים, הוא טען כי התנהלות הקיבוצים היא בבחינת זעקת "הקוזאק הנגזל". לפי ליברמן, הסיבה לכך שלא ניתנים היתרי בנייה בקיבוצים נובעת מכך שקיבוצים רבים קלטו חברים חדשים שבונים בעצמם את ביתם.

 

לדבריו, הקיבוצים מבצעים שיוך מבלי ליידע את החברים החדשים כי בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל, הם ידרשו בעתיד הקרוב לשלם עבור הקרקע סכומים שבין 33% ל-91% מערך הקרקע. יודגש כי ערך הקרקע עשוי להגיע לסכומים של כ-1.5 מיליון שקל.

 

עוד כתב ליברמן כי הרשות גילתה זאת בעקבות דיווח מרשות המסים על עסקאות שנעשו בקיבוצים, וכן מדוגמאות של חוזים בין חברים חדשים לקיבוץ ומשיחות עם חברים חדשים. לפי הרשות, כרגע מדובר על עשרות יחידות דיור תקועות ללא היתרי בנייה, אך גם הם מודים כי הפוטנציאל גבוה יותר.

 

מתווה: החכרת משנה לרוכשים

בנוגע לפתרון שהציע ברושי, לפיו תוך זמן קצר ניתן יהיה לבנות כ-40 יחידות דיור, כתב ליברמן כי מועצת מקרקעי ישראל קיבלה החלטה, לפיה מגרשים במרכז הארץ ישלמו ערבות בנקאית של 200 אלף שקל עד לגיבוש מסלול השיוך בו יבחר הקיבוץ. באזורי עדיפות לאומית ב' ישלמו ערבות 50 אלף שקל ואילו באזור עדיפות לאומית א' לא ישלמו דבר, אלא יחתמו על התחייבות שאם יצטרכו לשלם - ישלמו. 

 

עוד כתב ליברמן כי על פי ההחלטה של מועצת מקרקעי ישראל, הקיבוץ יעמיד ערבות בנקאית עד לגובה של מיליון שקל להסדרת השימושים הלא מוסדרים בשטח הקיבוצים. בנוסף, ציין ליברמן כי במועצת מקרקעי ישראל נידון מתווה נוסף, לפיו הקיבוצים יקבלו אפשרות לחכור את שטח חלקת המגורים ויהיו רשאים לבצע החכרת משנה לרוכשים.

 

בתגובה למכתבו של ליברמן מסר ברושי: "אני מוחה בתוקף על הניסיון להכפיש את המגזר הקיבוצי כולו ולהצדיק 'ענישה קולקטיבית' כלפי אוכלוסייה נורמטיבית ושומרת חוק. בסופו של יום, התוצאה היא אחת: סבך בלתי אפשרי של מגבלות והנחיות משתנות תדיר, הגורמות לשיתוק הבנייה והקליטה בקיבוצים, וזאת בעיצומו של משבר דיור קולוסאלי המאיים על החברה הישראלית".

 

נזכיר כי לפי ההצעה של ברושי ללפיד, בקיבוצים ברחבי הארץ יתחלקו יחידות הדיור לשני סוגים עיקריים: כ-30 אלף יחידות דיור שייבנו בתוך שטח הקיבוצים לטובת קליטה של משפחות חדשות, וכן כ-10,000 יחידות דיור קטנות של עד 55 מ"ר ליחידה אשר יהיו מיועדות להשכרה לזוגות צעירים, לחיילים ולסטודנטים. כלל יחידות הדיור יתפרסו על פני כל הארץ בהתאם לפריסת הקיבוצים אשר מרביתם בדרום ובצפון, אך חלקם ממוקמים גם באזורי הביקוש במרכז הארץ.

 

דותן לוי הוא כתב "כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל
מומלצים