שתף קטע נבחר

מחר שביתה: שקי שינה ואוהלים בתיכונים

העיצומים של ארגון המורים גרמו לביטול טיולים ופעילויות מחוץ לבתי הספר. בתגובה התלמידים מורדים: "לא נגיע לביה"ס, לא מוכנים לשלם את המחיר"

מועצת התלמידים והנוער הארצית מתכוונת לממש את האיום שלה והכריזה על שביתת תלמידים שתתקיים מחר (רביעי) בבתי הספר העל יסודיים. צעדי המחאה של התלמידים באים בתגובה לעיצומים של ארגון המורים, שבמסגרת מאבק נגד משרד החינוך על תנאי העסקתם לא מוכנים ללוות פעילויות כגון טיולים וימי שדה. בשל עיצומי המורים מבוטלות כל הפעילויות מחוץ לתחומי בית הספר, והתלמידים מוחים על כך שהם היחידים שנפגעים ממאבק המורים.

 

עוד בחדשות:

 

מאז פורסמה לראשונה הכוונה לשבות צוברת המחאה תאוצה, ויותר ויותר תלמידים מצטרפים אליה ומצהירים שלא יגיעו לבית ספר מחר. במועצה ביקשו מכלל התלמידים להחליף את תמונת הפרופיל שלהם בפייסבוק לתמונה ובה הכיתוב: "ביום רביעי 15.1.2014 כולנו יוצאים מהכיתה".


 (צילום: מועצת תלמידים מקיף א' אשקלון ) (צילום: מועצת תלמידים מקיף א' אשקלון )
(צילום: מועצת תלמידים מקיף א' אשקלון )


כמו כן קראה המועצה לתלמידים להתחיל כבר היום את פעילויות המחאה, ובלא מעט בתי ספר החליטו להרים את הכפפה. מועצת התלמידים בתיכון עירוני א' באשקלון פרסמה הודעה שבה נכתב: "אם לא תעשו לנו טיול, אנחנו עושים לעצמנו". לפיכך הגיעו תלמידים לבית הספר עם אוהלים, שקי שינה, מחצלות, גיטרות, והכריזו על פעילות מחאה בין 9:45 ל-10:50.

 

בהודעה ציינו התלמידים שהם לא נגד המורים: "להיפך. אנחנו תומכים במאבק שלהם. אנחנו חושבים שהוא מוצדק לחלוטין. כל מה שאנחנו רוצים זה שלא יבטלו את הטיולים ושהמאבקים בין המורים למשרד האוצר לא יבואו על חשבוננו".

 

שירי לוי, תלמידת כיתה י"א בעירוני א' וסגנית יו"ר המועצה בבית הספר, טענה שיש היענות גבוהה ליוזמה, וסיפרה שהמורים היו מופתעים מהצעדים של התלמידים: "הם עושים פרצופים מופתעים, אבל אין התנגדות למה שאנחנו עושים".

 

לוי הוסיפה שבשל העיצומים פספסו היא וחבריה הצגה שאליה היו אמורים לצאת, וייתכן שגם ייאלצו בקרוב לוותר על מסע בראשית: "אנחנו לא מוכנים שזה יהיה על הגב שלנו. אנחנו לא מוכנים לשלם את המחיר. זה לא הוגן. מחר נצטרף למחאה הארצית ולא נגיע לבית הספר".

 

יו"ר מועצת התלמידים והנוער גל יוסף סיכמה: "כל עוד אין התפתחות ואין הודעה על ביטול העיצומים, אנחנו לא נגיע לבתי הספר מחר. אנחנו קוראים לכלל בתי הספר העל יסודיים, גם חטיבות שהמורים בהן מהסתדרות המורים, להביע סולידריות עם אלה שנפגעים ולהשבית מחר את הלימודים".

 

הפגנה התקיימה היום גם בתיכון האזורי שער הנגב. יו"ר מועצת התלמידים בבית, בר בזיזינסקי: "נכנסנו למעגל של התנערות מאחריות שצריך לשים לו סוף. הכוח האמיתי הוא אצלנו ואנחנו חייבים להשתמש בו. אנחנו תומכים במורים שלנו, אבל אסור שהמחאה שלהם תהיה על הגב שלנו".

 

המורים: מבינים את התלמידים

מחאת המורים נובעת מהמשבר בעניין יישום רפורמות "עוז לתמורה" ו"אופק חדש". לטענתם, הפער בתנאים שמעניקות שתי הרפורמות גדול ועמוק, ולכן "נוצרים שני מעמדות בחדר מורים אחד",

דבר שבא לידי ביטוי גם בשכר. מורה מעירוני א' באשקלון שחבר בארגון המורים אמר: "המחאה שלנו צודקת. צריך לכבד את ההסכמים שעשו איתנו. עם זאת, השבתת הפעילויות החיצוניות לא פוגעת באף אחד חוץ מהתלמידים שלנו. הילדים האלה מוכיחים שיש לנו דור עתיד למופת. אני גאה בהם".

 

יו"ר ארגון המורים רן ארז מסר שאתמול הוא נפגש עם שר החינוך שי פירון, שביקש ממנו להקפיא את העיצומים. "הבטחתי לו שהיום נעלה את הסוגיה בישיבת ההנהלה שלנו, אבל אני לא יכול לדעת כרגע מה יוחלט בה.

 

"אני מבין את התלמידים. הם מרגישים שהם נפגעים. המטרה שלנו הייתה לא לפגוע בלימודים, אבל אני לא יכול למנוע את זה מהם. יכול להיות שדווקא זה יזרז את משרד האוצר לקבל החלטות ואת משרד החינוך ללכת לקראתנו. לפעמים צריך לעשות צעד קשה. מורה ומנהל שנפגעים בשכרם ובתנאי עבודתם, יהיו פחות מרוצים, יותר מוטרדים, וזה מקרין על התלמידים".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, שלח לרן ארז מכתב אזהרה ודרש ממנו להפסיק את העיצומים. לדבריו, פעולות המורים מהווות הפרה של ההסכמים בין הארגון לבין הרשויות המקומיות, המהוות מעסיק של חלק גדול מהמורים: "אנו שומרים לעצמנו את הזכות לפעול בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו לאכוף עליכם את כיבוד ההסכמים".

 

ארגון ההורים הארצי פנה לנציגי מועצת התלמידים, לארגון המורים, למשרד החינוך ולמשרד האוצר בבקשה לקיום דיון חירום במטרה למנוע את שביתת התלמידים. על הפנייה חתום יו"ר הארגון, עו"ד גדעון פישר, שכתב: "אנו מבינים ומכבדים את רצונות כל הצדדים לשמור על זכויותיהם, אולם אנו לא מאמינים שפגיעה במערך הלימודים תקדם את מטרותיו של אף אחד מהצדדים".

 

בהכנת הידיעה השתתף מתן צורי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החולצה שהכינו תלמידי בי"ס בטירת כרמל
צילום: חורחה נובמינסקי
יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס. "שומרים לעצמנו את הזכות לפעול"
צילום: חורחה נובמינסקי
מומלצים