שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   מאות אלפי מבוגרים בישראל - ללא פנסיה
   הלמ"ס: בישראל חיים 734 אלף אזרחים, בני 60 ומעלה, שאינם עובדים ורוב שנות עבודתם נצברו טרם כניסת החוק לתוקף. ל-61% מהם אין הסדר פנסיה, ורק מחצית ממי שחסך לפנסיה מצליח לעמוד בהוצאות הנדרשות. ומה מצב הצעירים? גם אינו מבשר טובות

   ל-61% מבני 60 ומעלה שאינם עובדים או מחפשים עבודה גם אין הסדר פנסיה - כך עולה מנתונים שפרסמה היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). גם אלו שכן חסכו, מתקשים לעמוד בהוצאות החודשיות לאחר שהפסיקו לעבוד. בקרב בני 20 ומעלה, קיים חשש מירידה ברמת החיים לאחר הפרישה והרוב חושבים שיש לאפשר למי שמעוניין בכך, לעבוד יותר שנים.

    

    

   בשנת 2008 נכנס לתוקפו החוק שמחייב כל עובד בישראל לחסוך לפנסיה. אולם, בישראל חיים כיום 734 אלף אזרחים, בני 60 ומעלה, שאינם עובדים ורוב שנות עבודתם נצברו טרם כניסת החוק לתוקף. על פי נתוני הסקר החברתי של הלמ"ס לשנת 2012, בקרב אוכלוסייה זו קיימים פערים מטרידים בין אלו שעבדו במסגרות שאפשרו חיסכון פנסיוני (כמו שירות המדינה ומקומות עבודה מאוגדים) לבין אלו שלא חסכו.

    

   על פי נתוני הסקר, 82% מבני ה-60 ומעלה שחסכו לפנסיה מצליחים כיום לכסות את הוצאותיהם החודשיות, לעומת 54% בלבד מאלו שלא חסכו לפנסיה. אין זה אומר כי קצבתם של אלו שחסכו לפנסיה נדיבה במיוחד. בקרב אלו שמקבלים קצבה חודשית, 32% מקבלים קצבה הנמוכה מ-4,000 שקל בחודש. 30% מקבלים קצבה השווה לפחות ממחצית משכר הנטו שהרוויחו בחודש האחרון לעבודתם.

    

   עוד עולה מהסקר, כי מקרב אלו שחסכו לפנסיה, רק 47% הפסיקו לעבוד עם הגיעם לגיל הפרישה. 26% פרשו במסגרת הסדרי פרישה מיוחדים שנעשו במסגרת תכנית קיצוצים ו-16% פרשו בעקבות בעיות רפואיות שלהם או של בני משפחתם.

    

   הצעירים צופים ירידה ברמת חייהם

   הסקר מנסה גם לענות על השאלה, מה חושבים בני 20 ומעלה על מצבם העתידי בתחום הפנסיה. מהסקר עולה כי רוב הצעירים מודעים לכך שהחיסכון לפנסיה חשוב אך אינו מספיק כשלעצמו. 73% מהמשתתפים בסקר ציינו כי הם צופים ירידה ברמת חייהם לאחר הפרישה לגמלאות.

    

   87% מהצעירים שהשתתפו בסקר גם ציינו כי יש לאפשר למי שמעוניין בכך לעבוד אחרי גיל הפרישה הקבוע בחוק. הנסקרים לא נשאלו האם הם תומכים בכך שהמדינה תעלה את גיל הפרישה הקבוע בחוק ותחייב את האזרחים לעבוד עד גיל מבוגר יותר, אולם 62% מהם ציינו כי הגורם העיקרי האחראי לרמת החיים לאחר הפרישה הוא המדינה.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   צילום: shutterstock
   חיסכון חסכון מחשבון זכוכית מגדלת גרפים גרף
   צילום: shutterstock
   מומלצים