שתף קטע נבחר

יום הולדת לכנסת: רק חצי מהח"כים במליאה

הכנסת מציינת את יום הולדתה ה-65 בשורה של אירועים חגיגיים – ולמרות זאת, כיסאות רבים נותרו מיותמים בעת נאומיהם של הנשיא וראש הממשלה. רק ארבעה שרים הגיעו לדיון במליאה. פרס ונתניהו הביעו בדבריהם תמיכה בקרי על רקע פרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות" של דברי שר הביטחון נגדו

חגיגה עגומה: ארבעה שרים בלבד - גדעון סער, שי פירון, מאיר כהן ואורי אורבך - הגיעו אחר הצהריים (יום ג') לישיבה החגיגית במליאת הכנסת שחוגגת יום הולדת 65. מול מליאה חצי ריקה נאמו נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו שהביעו תמיכה במזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, זאת לאחר פרסום דבריו של שר הביטחון משה יעלון הבוקר ב"ידיעות אחרונות" שבהם תקף את השר האמריקני. ynet העביר את הנאומים בשידור חי.

 

סערת יעלון - כתבות נוספות

שר הביטחון: קרי משיחי ואובססיבי, שייקח נובל ויילך

לבני: יעלון משתלח והורס יחסינו עם ארה"ב

 

מליאת הכנסת, היום (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
מליאת הכנסת, היום(צילום: ערוץ הכנסת)

 (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)

"חילוקי דעות עם ארצות הברית הן לגופו של עניין ולא לגופו של אדם", אמר נתניהו, והוסיף כי "ארה"ב היא בעלת בריתנו הגדולה". נתניהו הוסיף כי "אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם נשיא ארה"ב, עם סגן הנשיא שביקר כאן ועם שר החוץ שלה. אנחנו עושים מאמצים במטרה לקדם שלום וביטחון ויציבות באזור. אנחנו עומדים על האינטרסים שלנו, בצד טיפוח הקשר החשוב הזה בין העמים ובין המדינות. אנחנו שואפים להגיע להסדר שלום אמיתי. איננו רוצים מדינה דו לאומית אבל איננו רוצים גם מדינה בחסות איראן שתפעל לחיסולה של מדינת ישראל".

 

גם נשיא המדינה שמעון פרס הביע תמיכה במזכיר המדינה האמריקני, "יחסינו עם ארצות הברית הם בעלי ערך אסטרטגי עליון למדינת ישראל", אמר פרס. "אנו מודים לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, על היענותו המלאה לצורכי הביטחון והמודיעין. אין ספק שרצונו לראות מזרח תיכון שחי בשלום. הידידות העמוקה עם ארה"ב היא מרכיב מרכזי בביטחונה של ישראל ומנוף לשלום במזרח התיכון. נחישותו הבלתי רגילה של מזכיר המדינה קרי להשגת שלום משקפת ומשרתת את רצונה העמוק של ישראל לשלום ומעניקה סיכוי להבנה הדדית". לדברי פרס, "היום נוצרה הזדמנות ממשית לשלום עם הפלסטינים ואפילו עם העולם הערבי, או לפחות עם חלקים ממנו".

נשיא המדינה פרס, היום (צילום: קובי גדעון, לע"מ ) (צילום: קובי גדעון, לע
נשיא המדינה פרס, היום(צילום: קובי גדעון, לע"מ )
 

נשיא המדינה הוסיף כי "האתגר המדיני והביטחוני אינו צריך לפטור אותנו מלהתייחס לאתגר החברתי. אם כתוצאה מחלוקת ההכנסה הלאומית הקיימת 800 אלף ילדים נדונו לעוני, זהו עוול חברתי משווע. המורשת שלנו מחייבת אוזן קשובה ולב פתוח לעניים, לחלשים, לנזקקים. אסור שהגירעון יפול על שֵכם ילדינו. אנו מצווים בערבות הדדית. צדק חברתי הוא אבן יסוד בקיומנו".

  

גם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס לדבריו של יעלון כשאמר: "נזכור תמיד את הברית האיתנה שיצחק רבין דגל בה עם ארה"ב ונזכור תמיד שהוא ידע לתת יחס של כבוד לחברים ותומכים שלנו מעבר לים, לעולם לא לכנות אותם - לא משיחיים ולא הזויים ולא אובססיביים וכינויי גנאי אחרים, ולראות בהושטת יד של חבר קרוב וותיק כמעשה של חברות אצילית".

 

"ידיעות אחרונות" פרסם הבוקר כי לקראת בואו של מזכיר המדינה קרי אמר יעלון בשיחות סגורות: "אבו מאזן חי וקיים על חרבותינו. ברגע שנעזוב את יהודה ושומרון הוא גמור. למעשה, כל החודשים האחרונים לא מתקיים משא ומתן בינינו לפלסטינים - אלא בינינו לאמריקנים. הדבר היחיד שיכול 'להציל' אותנו הוא שג'ון קרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו במנוחה".

 

העמוד הראשון של "ידיעות אחרונות", הבוקר  ()
העמוד הראשון של "ידיעות אחרונות", הבוקר

"תוכנית הביטחון האמריקנית שהוצגה לנו לא שווה את הנייר שעליו נכתבה", אמר שר הביטחון. "אין בה ביטחון ואין בה שלום. רק המשך הנוכחות שלנו ביהודה ושומרון ועל נהר הירדן יבטיח שנתב"ג ונתניה לא ייהפכו למטרות וליעדי תקיפה של טילים מכל עבר. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהגיע אלינו נחוש ופועל מתוך אובססיה לא מובנת ותחושה משיחית, לא יכול ללמד אותי דבר על העימות עם הפלסטינים".

 

אחר הצהריים התייחס יעלון לפרסום ב"ידיעות אחרונות" ואמר: "היחסים בין ארצות הברית לישראל הם אינטימיים ובעלי משמעות רבה עבורנו. ארה"ב היא ידידתנו הגדולה ביותר ובעלת הברית החשובה ביותר שלנו". עוד אמר יעלון: "כשיש מחלוקות, אנו מלבנים אותן בתוך החדר כולל עם מזכיר המדינה קרי". הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי יעלון כינה את קרי "משיחי ואובססיבי".

 

מזכיר המדינה האמריקני קרי (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב) (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה
מזכיר המדינה האמריקני קרי(צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב)

בין הניסיון להתנער מתדמית אפרורית לבין שלל פרובוקציות שמייצרים נבחריה,

חוגגת הכנסת מאז שעות הבוקר במתכונת של "בית פתוח". הציבור הרחב - מבוגרים וילדים - נרשם לפעילות מראש והגיע למפגשים לא מעונבים עם הנבחרים.

 

בין השאר הקריאו ח"כים ושרים ספרים לילדים שהגיעו: שר הפנים גדעון סער (ליכוד) הקריא את ספרו של מאיר שלו "איך האדם הקדמון המציא לגמרי במקרה את הקבאב הרומני". ח"כ נחמן שי (העבודה) הקריא את ספרה של לאה גולדברג "דירה להשכיר‭,"‬ וח"כ רונן הופמן (יש עתיד) הקריא מסיפוריו של ד"ר סוס.

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בנאומו כי "דמוקרטיה איננה מורכבת רק מחופש וחירות. דמוקרטיה אחרי הכול היא משטר. היא האופן שבו החברה מוסדרת, קובעת את חוקיה, מטילה סנקציות ומנחה את גבולות האסור והמותר. איננו חיים באנרכיה ולא ניתן לאנרכיה להכתיב את דרכינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
ראש הממשלה נתניהו, היום במליאה
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים