שתף קטע נבחר

יש טיולים: כך ניצחו התלמידים את המורים

רגע לפני ששביתת התלמידים בתיכונים קרמה עור וגידים, הודיע ארגון המורים העל יסודיים על השהיית עיצומיו ועל חידוש הפעילויות החוץ בית ספריות. יו"ר מועצת התלמידים הארצית: "הצלחנו להוכיח כמה כוח ועוצמה יש לנו"

"אנחנו מאוד שמחים על ההישג הזה", כך אמרה אמש (יום ג') יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית גל יוסף, לאחר שהצליחה עם חבריה להביא להשהיית עיצומי ארגון המורים ולמעשה לחידוש הפעילויות החוץ בית ספריות. החלטת ארגון המורים, שבאה גם בעקבות שיחה בין יו"ר הארגון רן ארז לשר החינוך שי פירון, מנעה את שביתת התלמידים שתוכננה להיום.

 

עוד בחדשות:

הבית הלבן רותח: יעלון סילף, לא ציפינו ממנו

תיבדק מעורבות שר לשעבר בפרשת פינטו

 

"אנחנו גאים בעצמנו ואני חושבת שהצלחנו להוכיח כמה כוח ועוצמה יש לנו", אמרה יוסף ל-ynet, "ושברגע שאנו מתאחדים יחד ונלחמים למען מטרות טובות וחשובות - אנחנו יכולים להשיג כל דבר".

 

יוסף שיתפה כיצד ההחלטה על פתיחה אפשרית בשביתה זכתה לתהודה גדולה כל כך. לדבריה, "זו שביתת הוואטסאפ הראשונה שלי", היא אומרת, "העלינו הודעה בפייסבוק, העברנו הודעות בוואטסאפ וביקשנו להעבירן הלאה. עבדנו מסביב לשעון בשביל להפיץ את זה להרבה תלמידים ואני חושבת שבסופו של דבר נגעו פה בנקודה מאוד רגישה עבורנו, ולכן זה גם תפס ככה. אפילו תלמידים שהמורים בבית הספר שלהם שייכים להסתדרות המורים, הודיעו שהם מצטרפים למאבק שלנו".

 

יוסף ביקשה להדגיש כי אין ולא הייתה מלחמה בין התלמידים למורים. "לאורך כל הדרך אמרנו שאנחנו לא יוצאים נגד המורים. חשוב לנו מאוד שהם ישיגו את מטרתם, שהם יקבלו שכר הולם ושיעבדו תחת תנאים הולמים, זה אינטרס גם שלנו שהם יהיו מרוצים במקום עבודתם. עם זאת, הרגשנו שהדרך לא הייתה נכונה, ועליה קבלנו".

 

מיתר מצליח, תלמידת י"ב ויו"ר מועצת התלמידים במקיף א' באשקלון, הצטרפה לדברים. "הוכחנו קודם כל לעצמנו שיש לנו כוח, ושאנחנו יכולים לאגד מועצות רבות ברחבי הארץ לכדי החלטה משותפת אחת. אנחנו מאוד שמחים שזה עזר".

 

מיתר וחבריה קיימו אתמול מחאה בבית הספר והגיעו ללימודים לבושים בבגדי טיול שנתי כשהם מצוידים באוהלים, במחצלות ואפילו בטאבון לעשיית פיתות. "כשהגינו את הרעיון זה נשמע קצת מוזר ותמוה, אבל זה צבר תאוצה מהר מאוד והייתה היענות מאוד גדולה מצד התלמידים". מצליח מדגישה כי הם לא ישתמשו בכוח שלהם על כל דבר קטן. "זו לא חוכמה", היא אומרת, "גם בכוח צריך להשתמש בתבונה ובחרנו לפעול כי מדובר במשהו מהותי מבחינתנו".

 

ההחלטה של ארגון המורים שנכון לעכשיו הושהתה התקבלה במסגרת מאבק ממושך שהם מנהלים נגד משרד החינוך, על רקע יישום הרפורמות "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" בבתי הספר השש-שנתיים, ולאחר שהסתדרות המורים חתמה על הסכם שכר מחודש עם משרדי האוצר והחינוך. לדברי ארגון המורים, הפער בתנאים שמעניקות שתי הרפורמות גדול, יוצר שני מעמדות בחדר מורים אחד ופוגע בשכרם ובתנאי העסקתם של המורים והמנהלים.

קמפיין מוצלח של התלמידים ()
קמפיין מוצלח של התלמידים

על רקע הישגי התלמידים, יש בקרב המורים מי שחושב שמעמד המורים נפגע. "שימו לב כמה זמן המורים בעיצומים מבלי שיקרה דבר, לעומת משך הזמן שלקח ליו"ר ארגון המורים להודיע על הפסקת העיצומים, לבקשת השר, ועל פגישה עם שר האוצר, מרגע שמועצת התלמידים הארצית הודיעה על שביתת התלמידים. המשמעות היא שבהחלט יש אוזן קשבת יותר לתלמידים מאשר למורים", אומר מורה מדרום הארץ.

 

המורה הוסיף כי "נגיד שישנו תלמיד שמבקש לגשת למועד נוסף בבחינה, אך המורה חושב שסיבתו לא מוצדקת והוא מסרב, אוטומטית הוא הופך לתלמיד שלא באים לקראתו. במקרים רבים המנהל ייענה לבקשת התלמיד וזה יתיישר לפי מה שנוח לו, ואם נותנים לאחד צריך לתת לכולם. בסופו של דבר מתפתח שיח שאתה כמורה כבר נטמע בתוכו וזה הופך להיות חלק מהנורמה".

 

המורה מהדרום הדגיש: "פעמים רבות המורים רוצים לבוא לטובת

 התלמידים, ייתכן שגם בשל העובדה שהם רוצים להראות שהם מקבלים ציונים גבוהים, אבל נשאלת השאלה אם צריך לתת להם עוד מועד ב' ועוד אחד, או אולי לאפשר להם להתמודד גם עם כישלונות".

 

מורה אחר דחה את הטענות. "התלמידים לא מכתיבים סדר יום. מה שקרה לא נעשה תוך עימותים עם המורים או מתוך חוסר רצון לשתף פעולה. מורים רבים במערכת החינוך הם ילידי שנות ה-80, צעירים ואקטיביים והתלמידים לומדים מהם. אנחנו לא עלה נידף, התלמידים האלה בסופו של דבר יוצאים החוצה כשיש להם איזושהי דמות משמעותית שהם ייקחו ממנה משהו. אין אחד על חשבון השני, אלה שני קווים מקבילים וזה מבורך".


פורסם לראשונה 14/01/2014 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
"אנחנו יכולים להשיג כל דבר". יוסף
צילום: ירון ברנר
מומלצים