שתף קטע נבחר

ירי, איומים והסתה ב"עיר האהבה והשלום"

בבחירות בנצרת הפסיד ראש העיר ג'ראיסי ליריבו סלאם בפער של 22 קולות, רצף של ערעורים רק העצים את המתיחות. על 3 חודשים של שיתוק ואלימות

שלושה חודשים עברו מאז הבחירות לראשות עיריית נצרת, אבל הכרעה עדיין אין - והרוחות עדיין לא נרגעו. ירי לעבר בתים, השלכת רימונים וגרימת נזק לכלי רכב, אלו הם רק חלק מהאירועים שהיו בחודש האחרון בעיר, שתושביה קוראים לה "עיר האהבה והשלום". בעיר חוששים שהמצב המתוח יוביל לפריצת סכסוך עדתי, בין תומכיו של ראש העירייה הנוכחי עלי סאלם ורשימתו נסארתי, לבין תומכי הראש המודח ראמז ג'ראיסי וסיעת חד"ש.

 

עוד בחדשות:

 

בפייסבוק פורסמו תמונה ומודעת איום, כולל הסתה לרצח נגד ג'ראיסי, שהפסיד בבחירות לסאלם בהפרש של 22 קולות בלבד, אולם זכה לפי שעה בערעור בעקבות ספירה מחודשת של אחת הקלפיות. המהלכים האחרונים הובילו למתח שיא בעיר, שהתגבר לאחר הפניות לבית המשפט.

ג'ראיסי וסאלם. מחכים לבית המשפט (צילום: חסן שעלאן, אחיה ראב"ד) (צילום: חסן שעלאן, אחיה ראב
ג'ראיסי וסאלם. מחכים לבית המשפט(צילום: חסן שעלאן, אחיה ראב"ד)

איור שהופץ נגד ראש העירייה לשעבר ג'ראיסי ()
איור שהופץ נגד ראש העירייה לשעבר ג'ראיסי

 כזכור, לנוכח התוצאה הצמודה הורה בית המשפט העליון על ספירת קלפי של נכים שנפסלה על ידי ועדת הבחירות בחשד להצבעה לא תקינה. לאחר הספירה שהייתה בשבוע שעבר השתנתה התוצאה לטובת ג'ראיסי, בהפרש של תשעה קולות, אבל הוא לא יחזור בינתיים לכהן כראש העירייה. סלאם יישאר בתפקיד עד שבית המשפט המחוזי בנצרת יקבל החלטה בערר שהגיש, ובדרישתו לבדוק 22 קולות לזכותו - שנפסלו.

 

בעקבות תוצאת ספירת קולות הנכים הקימו תומכי סלאם אוהל מחאה והכריזו: "סלאם יישאר ראש העיר שלנו, ג'ראיסי לא מתאים לנו". מסביב לאוהל הם תלו כרזות שבהן נכתב בין השאר "ראמז תעזוב את העיר, אתה וקולות החיילים". 

הכרזות בנצרת. "סלאם יישאר ראש העיר שלנו" (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
הכרזות בנצרת. "סלאם יישאר ראש העיר שלנו"(צילום: חסן שעלאן)
   

סלאם לא מתכוון לוותר על תפקיד ראש העירייה: "זכיתי בבחירות בגדול. מפלגת חד"ש לא מעכלת את המהפכה ומנסה דרך בתי המשפט לשלול ממני את הראשות. אני נבחרתי ואמשיך לכהן בתפקיד. אכבד את החלטת בית המשפט, אבל מי שמחליט בסוף הם התושבים". לשאלה אם יבקש בחירות חוזרות אמר סלאם: "נתייעץ עם עורכי הדין שלי בעניין זה. אם יהיו בחירות חוזרות הפעם אזכה ב-95 אחוז מהקולות".

 

על אירועי האלימות שהיו בעיר אמר סלאם: "השינוי באותה קלפי של הנכים גרם להרבה צעירים לצאת לכבישים ולהקים אוהל מחאה, דבר שאני לא רוצה אותו. אני מקווה שזה לא יפגע בפרנסת העיר או יפריע לשגשוגה. אני רוצה שההליך המשפטי יסתיים כי נמאס לנו. נצרת היא עיר של אהבה ושלום. אמשיך לתרום למען העיר ולשרת את התושבים בצורה לויאלית ומצוינת".

אוהל המחאה. לא מתכוונים לזוז (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
אוהל המחאה. לא מתכוונים לזוז(צילום: חסן שעלאן)

ואאל וחיד, אחד מתומכי סלאם, לא מתכוון לזוז מאוהל המחאה: "אני נמצא באוהל כדי לחזק את סלאם עד שהצדק ייצא לאור. יש כאלה שמנסים לעשות עסקה במטרה להוציא את סלאם מתפקידו, אבל זה לא יעזור. התושבים בחרו באדם מכובד וצנוע שיכול להרגיש בסבל התושבים, לא כמו אלה שישבו על הכיסאות ולא דאגו לנו". מחרום חאפד הוסיף: "המצב בנצרת כואב לנו, יותר מ-20 שנה לא ראינו חידוש בעיר. לא מבין למה נאבקים להחזרת ג'ראיסי לעירייה. מספיק לו עד כאן, הוא צריך ללכת הביתה".

 

סוהיל דיאב מחד"ש, סיעתו של ראש העירייה לשעבר ג'ראיסי, אמר בתגובה כי בסיעתו מחכים בסבלנות ואופטימיות להחלטת בית המשפט המחוזי. "נקבל כל תוצאה ופסק דין", הוא אומר. "אנחנו רואים בדאגה את הצהרותיו של עלי סלאם ואנשי רשימתו ואת מסע ההסתה נגד ג'ראיסי וחזית נצרת הדמוקרטית. אנו נטיל את האחריות על עלי סלאם אישית אם ייפגע ג'ראיסי או אחד מפעילי החזית. אנו קוראים לצדדים לקבל את פסק הדין ולעשות הכול כדי לשתף פעולה בין כל סיעות המועצה. יש להקים קואליציה מקיר אל קיר בכל תוצאה שתהיה, כי האינטרס של נצרת גובר על כל אינטרס אחר".

תומכי סאלם: אנחנו לא מבינים למה רוצים להחזיר את ג'ראיסי (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
תומכי סאלם: אנחנו לא מבינים למה רוצים להחזיר את ג'ראיסי(צילום: חסן שעלאן)
 

ובינתיים, משטרת נצרת עצרה תושב העיר בן 18.5 החשוד בפרסומים ובהסתה נגד ג'ראיסי, שבחקירתו הודה בחשדות המיוחסים לו. בכתב האישום שהוגש נגדו אתמול (ה') נטען שהוא הכין  במחשבו האישי איור של ג'ראיסי, שנראה בו שוכב כשהוא ירוי בראשו ואדם עומד מעליו. בתמונה כתוב בערבית: "יותר טוב מטרטור של בתי המשפט". התמונה הופצה בחשבון הפייסבוק של הנאשם וכמו כן בדף הפייסבוק של נסארתי, סיעתו של ראש העירייה סאלם.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה גילויי אלימות מכל סוג שהוא, הקשורים במאבק המשפטי המתנהל בנושא הבחירות לראשות העיר נצרת. משטרת ישראל תפעל בצורה נחושה וביד קשה נגד כל גורם שיפעל להסתה, אי-כיבוד החוק, פגיעה בשגרת החיים בעיר ואי-כיבוד ההליך הדמוקרטי.

 

"אנו מנהלים חקירה ובימים הקרובים יוגש כתב אישום חמור נגד תושב העיר בן 18, החשוד בביצוע הירי לפני שבועיים לעבר ביתו ורכבו של כמאל אבו אחמד, פעיל פוליטי בעיר. הוא נעצר לאחר חקירה מאומצת שבוצעה בתחנת נצרת".


פורסם לראשונה 16/01/2014 22:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
מוחים ומחכים להחלטת בית המשפט
צילום: חסן שעלאן
צילום: חסן שעלאן
ראמז ג'ראיסי
צילום: חסן שעלאן
מומלצים