שתף קטע נבחר

נתניהו ניהל חשבון בנק באי המשמש מקלט מס

"גלובס" דיווח כי רה"מ ניהל חשבון בנק באי ג'רזי בשנים 2003-1999, בין סיום כהונתו כראש ממשלה לתחילת כהונתו כשר אוצר. יצוין כי מדובר בפעילות חוקית. בעבודה תקפו: "אין שקיפות, אין צניעות, אין דוגמה אישית". לשכת נתניהו: "החשבון דווח למס ההכנסה ונכלל בהצהרות ההון"

עיתון "גלובס" חשף אמש (יום ד') כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החזיק בעבר חשבון בנק באיי התעלה, המשמש מקלט מס. חשבון הבנק של נתניהו היה פעיל בשנים 2003-1999, בעת שנתניהו נטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים, אך גם לאחר חזרתו לממשלה בנובמבר 2002 בתפקיד של שר חוץ ולאחר מכן מחודש פברואר 2003 בתפקיד שר האוצר. יצוין כי מדובר בפעילות חוקית.

 

ממסמכים שהגיעו לידי "גלובס" עולה כי נתניהו נהג להעביר כספים לחשבון בנק הנושא את שמו בסניף של רויאל בנק אוף סקוטלנד (The Royal Bank of Scotland) באי ג'רזי, שנמנה עם איי התעלה - קבוצת איים הנמצאת באזור התעלה האנגלית שכלכלתה מבוססת על המגזר הפיננסי.

 

בעיתון מציינים כי תנאי המס במקום נוחים למדי. שיעור המס באי ג'רזי עומד על אפס אחוז, ולדברי מומחים האי הוא יעד אידיאלי כמקלט מס למשקיעים ואף דורג ראשון מבחינת כדאיות מקלטי המס בעולם.

 

ב"גלובס" מפרטים חלק מהתנועות בחשבון. לדוגמה, ב-13 בדצמבר 2000 העביר נתניהו בקשה חתומה על-ידיו למנהל חשבונו ברויאל בנק אוף סקוטלנד, ובה הוא מבקש להעביר 2,468.45 דולר למשרד עורכי הדין שמרון, מולכו, פרסקי ושות', שבסניף אגרון של בנק דיסקונט בירושלים.

 

כמו כן, לפי הדיווח, ב-29 בינואר 2001 ביקש נתניהו להעביר 1,800 דולר לחשבונו של גורם ששימש יועץ התקשורת שלו כשהיה ראש הממשלה בשנים 1999-1998, אך המשיך ללוות אותו גם לאחר שפרש לתקופה קצרה מהחיים הפוליטיים. השם של אותו יועץ תקשורת לא פורסם. בנוסף, ב-3 בפברואר 2002 ביקש נתניהו להעביר מחשבונו בג'רזי 145 אלף דולר ללהמן ברדרס בניו-יורק, בחשבון צ'ייס מנהטן בנק.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה ל"גלובס": "גם הפעם ניסיונכם להטיל דופי בראש הממשלה נתניהו אינו תואם את העובדות. מדובר בחשבון שכבר אינו פעיל משנת 2003. בשנת 1999, אחרי סיום כהונתו הראשונה של ראש הממשלה נתניהו, נעשתה באמצעותו השקעה שלא היה בה שום יתרון מס מול ישראל. החשבונות והפיקדונות שבו דווחו באופן מלא לרשויות בישראל כולל לרשויות המס בישראל, והוא נכלל גם בהצהרות ההון שהגיש רה"מ נתניהו לרשויות בישראל".

 

"פשוט חוצפה"

במפלגת העבודה תקפו את נתניהו. ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה: "אני מציעה שנתניהו יתמודד בבחירות הבאות על ראשות האי ג'רזי, שבו הוא גם הפקיד את כספו כדי לא לשלם מסים למדינה. הפקדת כספי נתניהו במקלט מס היא ההפך מציונות, מאהבת המדינה ומדאגה לאזרחיה. זו פשוט חוצפה. אין שקיפות, אין צניעות, אין דוגמה אישית. נתניהו עשה זאת בעת כהונתו כשר אוצר, שעה שקיצץ בקצבאות הזִקנה, ביצע 16 קיצוצים בתקציב החינוך, טיפח את בעלי ההון והפך אותם לגיבורי ישראל, וגרם להעמקה חסרת תקדים של העוני בישראל. תהום ענקית פעורה בין הנורמות של נתניהו ואורח חייו ובין הציבור שהוא מתיימר לייצג".

 

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) אמרה: "חשיפת המס מוכיחה שאין גבול לזלזול, לציניות ולחזירות על חשבונם של אזרחי ישראל. ראש ממשלה, שהטיל גזרות, קיצץ בקצבאות והעלה את נטל המס - דואג לנהל את החשבון הפרטי שלו הרחק כדי לשלם אפס-מס. איך אמור הציבור לתת אמון במערכת השלטונית כשכך נוהג מי שעומד בראשה? איך אמורים

 אזרחי ישראל להתיישר עם נטל הגזרות ולהמשיך לשרת, לעבוד ולשלם מסים כשמי שאמור להנהיג אותם פועל בחוסר הגינות ומועל באמונם? אם לפני חודש הרגשנו מרומים עם חשבון המים המנופח של משפחת נתניהו, עכשיו אנחנו מגלים שזה היה רק קצה הקרחון. לנורמות מוסר לקויות שכאלה אין מקום בכס הממשלה".

 

ח"כ איציק שמולי (העבודה) הוסיף: "בכל יום מחדש מתברר שהקפדה על נורמות ציבוריות הן לא הצד החזק של ראש הממשלה שלנו. לנתניהו אין בעיה להוציא 80 אלף שקל על מים ונרות על חשבון כספי המסים של הציבור, אבל בשביל להתחמק מלשלם את אותו המס הוא בורח עד לאי נידח באמצע התעלה הבריטית".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 15/01/2014 20:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים