שתף קטע נבחר

כך תגני על עצמך: שיעור קבוצתי בקרב מגע

האלימות נגד נשים המוזכרת כמעט בכל שבוע באמצעי המדיה השונים הביאו את דיה וגשל ורות שכטר לעשות מעשה - מתוקף פעילותן בארגון השומר החדש, שם הן מסייעות להגן על שטחי חקלאים במקביל להשתתפות בשיעורים של קרב מגע, הן החליטו להפיץ את התורה ומזמינות את כולן להשתתף בשיעור הגנה עצמית

"יש משהו ייחודי בלהיות הראשונה, פורצת דרך, יוצרת מציאות, משפיעה, אך יש גם לא מעט התמודדויות עם הראשוניות הזאת, הכל חדש, לא צפוי לא ידוע, אנחנו אלו שמכתיבות", מספרות דיה וגשל (18) מקיבוץ עין צורים ורות שכטר (18) מתקוע, הלוקחות חלק בתוכנית המנהיגות של ארגון השומר החדש.

 

"חיפשנו לעשות שנה משמעותית לאחר התיכון ולפני הגיוס", מספרות השתיים. "שמענו על ארגון השומר החדש שמסייע לחקלאים במצוקה, שסובלים מפלישה של פורעי חוק לשטחם. והצטרפנו לתוכנית המנהיגות (קדם צבאית) של הארגון". סדר היום שלהן כולל עבודה חקלאית מגוונת בבקרים, לימודים אחה"צ, ושמירה בלילה.

 


 

"על הארגון והתכנית שמעתי מ"פה לאוזן", התחברתי לרעיון של העבודה החקלאית, וגם משכו אותי החיים בקבוצה", מספרת שכטר ווגשל מוסיפה: "מישהו מהקיבוץ שלי התנדב בתוכנית, התרשמתי והלכתי בעקבותיו. מעבר לזה, ידעתי שאני מעוניינת להיות בטבע ולעסוק בחקלאות (כמו פעם)".

 

עד שנה שעברה התוכנית היתה מיועדת לבנים בלבד. השנה נפתח, לראשונה, מצפה בנות ביישוב מסד והשתיים גאות להיות חלק ממנו. "במסד אנו מסייעות לבוקר קובי צרפתי שנאבק על הקרקע שלו כבר למעלה מ-30 שנה", הן מספרות. מדובר ב-13 בנות המנהלות אורך חיים עצמאי (כמעט) בליווי מדריכה.

 

בנות השומר החדש (צילום: אור עבודי) (צילום: אור עבודי)
בנות השומר החדש(צילום: אור עבודי)

"אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה מורכב לחיות יחד, כל כך הרבה בנות, אבל יש עוצמות של חברות, תמיכה, כיף ואהבה אחת כלפי השניה, וזה משהו מיוחד", הן אומרות.

 

"התהליך הוא משמעותי בפן האישי והקבוצתי כאחד. כל יום אחרי העבודה מגיעים אלינו מורים וביחד אנו נחשפים לתחומים שונים: יהדות, ציונות, ערבית, קרב מגע, ועוד". מבחינתן, שיעור קרב מגע הוא שיעור מיוחד שבו דרך הפעילות הפיזית הן לומדות גם לא מעט על עצמן, על החולשות והחוזקות שלהן.

 

"בנות תוכנית המנהיגות, מתאמנות בשיטה יחודית", מסביר ה-לו-סי (מורה בסינית) גיורא אורמן. "השיטה מיועדת ללימוד הגנה עצמית והעצמה אישית. דרך עקרונות אומנויות הלחימה עתיקות ומודרניות.

 

אורמן הוא בעל וותק של מעל ל-20 שנים באומנויות הלחימה ונציג רשמי של שיטת "התנועה הספונטנית של הגונג פו" (וו ווי גונג פו) תחת ראש השיטה סי-ג'ו אייל קורן. אורמן פיתח שיטה בלעדית לנשים מודרניות - שיטת ה"לביאה", המכוונת להעצמה נשית ולפיתוח יכולות גופניות ומנטאליות שיובילו להתעוררות "הלביאה" הפנימית של כל אישה.

 

כמעט בכל יום אנו שומעים על מקרי אלימות רבים כלפי נשים, "כאב לנו ולא יכולנו לשתוק", אומרות הבנות. "רצינו להניע ולחזק את הנשים ולהעלות את המודעות שלהן בנוגע ליכולת שלהן להגן על עצמן. לכן, החלטנו, קבוצת הבנות שבתוכנית המנהיגות, לנסות לעלות את המודעות בקרב נשים ליכולת להגן על עצמנו ולהרגיש בטוחות".

 

בזמן שיעור קרב מגע (צילום: עדן לב) (צילום: עדן לב)
בזמן שיעור קרב מגע(צילום: עדן לב)

 

"כשאנחנו מתאמנות אנחנו מרגישות בטוחות יותר ושהאמונה בעצמנו וביכולת שלנו עלתה. אנחנו רוצות לחלוק תחושה זו עם עוד נשים ולכן יזמנו את אימון לנשים".

 

  • אנו מזמינות אתכן נשות ישראל, ללמוד יחד איתנו, להגן על עצמנו ועל גופנו. ביום שישי ה-17.1.14 ט"ז בשבט בשעה 9:00 נתאמן יחד על המדשאה ליד הספורטק בפארק הירקון בת"א. פרטים נוספים בפייסבוק

 

  • גם אתם רוצים לעשות טוב? הצטרפו ליום מעשים טובים שיחול ב-11.3.14
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים